Apple, iOS 10'a yeni güvenlik desteği sunacak!

Özellikle iTunes'un zayıf halka olarak göründüğü sorun, yeni iOS 10 güncellemesi ile yakında çözülüyor!

Apple, iOS 10'a yeni güvenlik desteği sunacak!

Apple son zamanlarda şifreleme alanında oldukça önemli adımlar atsa da, bu yine de firmanın bazı sorunlarla karşılaşmasına engel olamadı. Elcomsoft bünyesindeki araştırmacılar iOS 10'un yerel şifreli yedeklemelerinin eski bir şifre koruma algoritmasından yararlandığını ve bunun iOS 9'dakine göre çok daha kolay kırılabileceğini keşfetmişlerdi.

İyi haber gecikmedi. Zira Apple'ın Fortune'a yaptığı açıklamaya göre firma bir sonraki güvenlik güncellemesiyle güvenliği daha da güçlendireceğini duyurdu. Açıklamada ayrıca bunun kullanıcıların iCloud yedeklerini etkilemeyeceği ve bilgisayarlardaki tam disk şifrelemeyi kullanmanın da ekstra bir güvenlik düzeyi sağlayacağı belirtildi.

Cupertinolu firmanın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: "Mac ya da PC üzerindeki iTunes için yedekleme yapıldığında iOS 10'la çalışan cihazlardaki yedeklemelerin şifreleme gücünü etkileyen bir sorunun farkındayız. Yeni bir güvenlik güncellemesiyle bu meseleyi çözeceğiz. Bu durum iCloud yedeklemelerini engellemiyor. Kullanıcılara, Mac ya da PC'lerinin güçlü şifrelerle korunduğundan ve bunlara ancak yetkilendirilmiş kullanıcıların eriştiğinden emin olmalarını tavsiye ediyoruz. Ekstra bir güvenlik de ayrıca FileVault tam disk şifrelemesiyle birlikte mevcut olacak."

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir