Apple kendi kendini yiyor!

Aynı anda iki başarılı ürünü piyasaya sürmek de bazen başa bela olabiliyor. Apple'da olduğu gibi...

Apple kendi kendini yiyor!

Başarılı olmak da başa bela... Apple, yarattığı müthiş tasarımların başarısı nedeniyle şimdi iki arada bir derede kalmış durumda. 

Apple'ın kısa süre önce tanıttığı yeni 10.1 inç tableti iPad Air büyük beğeni toplamıştı. Ancak bu hafta satışa sunduğu retina ekranlı iPad mini, beklenen çok daha büyük ilgi görünce, bütün denklemleri değiştirdi. Araştırma şirketi KGI'nın analizlerine göre iPad mini'ye gelen yüksek talep, yılbaşı alışveriş furyasından sonra da devam edecek. Öyle ki, bu talep Apple'ın yeni büyük tableti iPad Air'in satışlarının düşmesine neden olacak. Kısacası, Apple o kadar başarılı bir iPad mini tasarlamış ki, bu başarısıyla kendini yemeye başlayarak iPad Air'ın başarısızlığına neden olacak.

Analistler, 2014'ün başında 4,5 milyon iPad mini'nin satılacağını düşünüyor. 2013'ün son haftalarında ise yılbaşı hediye yağmurunun etkisiyle 2,3 milyon adet daha satış bekleniyor.

Yılbaşı furyası bittikten sonra Apple tabletlerinin satışının düşmesi bekleniyor. 2014'ün ilk çeyreğinde sadece 13.3 milyon adet tablet satılması bekleniyor. Ancak bunun sadece 6.6 milyonunun iPad Air olacağı tahmin ediliyor. Bu da iPad mini'nin satışlarının giderek artacağının işareti.

Retina ekranlı iPad mini'nin giderek artan bu satış başarısının tablet pazarındaki yapıyı da kökünden değiştireceği tahmin ediliyor. Daha fazla uygulamanın mini tabletlere göre hazırlanacağı, minik tabletlerin daha fazla moda olacağı ve rakiplerin de mini tabletlere daha fazla önem vereceği  öngörülüyor.

Hatta, bu kadar çok iPad mini satıldıktan sonra artık iyice "eskimiş" kabul edilecek olan iPad 2'nin de resmen gömülmesi bekleniyor.  Tüm bunların sorumlusuysa boyutları minik olduğu için küçük görülen iPad mini.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

tatlı bela diye buna denir :)

Tim cook istifa ;)

kimse kaya agirliginda odunu cantadan tasar sekilde kullanmayacagi icin retina ekranli mini nin okuz ivan dan bir eksigi olmadigi ve icinde bulunan her proton icin bir dolar vermek zorunda olmadiginiz icin tercih edilmesi gayet dogal bir durum. karsidakiler de beyinsiz degil sonucta (en azindan boyle dusunenler)

Ilk ipad mininin neden cok iyi yapılmadığı da belki bu yuzdendir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir