Apple mağazasında ırkçılık videoya yansıdı!

Bir Apple mağazasında yaşanan bu talihsiz olay, Tim Cook ve şirketini zor durumda bıraktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Apple mağazasında ırkçılık videoya yansıdı! Irkçılık konusundaki hassasiyeti bilinen Tim Cook ve Apple, bu olayla zor duruma düştü!

Güney Amerika'daki ırkçılığın ortadan kaldırılmasıyla ilgili konuşmalar yapan Apple CEO'su Tim Cook için talihsiz bir olay, kendi mağazalarından bir tanesinde yaşandı.

Melbourne'de yaşayan Francis Ose'nin Facebook'ta paylaştığı video, siyahi gençlerin "bir şey çalabilecekleri" gerekçesiyle Apple çalışanı tarafından mağazayı terk etmeye zorlandıklarını gösteriyor. Gençlerin mağaza görevlisinin bu talebi karşısında şaşırıp kaldıkları gözleniyor. Ose'ye göre bu durumun nedeni, ırkçılıktan başka bir şey değil.

BuzzFeed'e göre Apple CEO'su bu gelişmeler üzerine çalışanlarına bir eposta gönderdi ve Apple'ın "açık" bir firma olduğunu, bu olayın "kabul edilemeyeceğini" söyledi.

"Mağaza çalışanlarımızdan biri, çoğumuzu şok eden bir cevap verdi" diyen Cook, çalışanın öğrencilerden "hemen" özür dilediğini söyledi.

Cook'a göre Melbourne'de yaşanan, "izole bir olay" ancak bu tür olaylara dünyanın farklı yerlerindeki mağazalarda ve iş yerlerinde rastlanıyor. Cook'a göre yaşananlar, Apple'ın "öğrenmesini ve büyümesini" sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple CEO'su gönderdiği mailde; 'burada seminerlerden geçtiniz, tamam sizlere siyahi gençlerin potansiyel hırsızlık yapacaklarını söyledik ama dikkat edin dedik, siz durumdan vazife çıkartıp dışarı atmışsınız. Böyle olmaz arkadaşlar getto çocuklarını mağazaya girdikleri an gözünüzden ayırmayın, aslında aferin diyecem ama şu lanet olası sosyal medya imaj vs derken paralı siyahileri kızdırmayalım, ince yöntemler kullanın konseptiniz doğru aferin çocuklar'' demiştir. Sadece Apple değil alayı ırkçı!

@16 Kasım 2015 15:29 cok guzel sallamissin , yada ingilizcen cok kotu :D maili tekrar oku istersen

@16 Kasım 2015 15:29 "Apple'ın "açık" bir firma olduğunu, bu olayın "kabul edilemeyeceğini" söyledi."'dan dandroid fanboyların anladığı

@16 Kasım 2015 19:09 İngilizcemin kötü olduğu varsayımında bulunmuşsunuz, baz aldığım haber Türkçe, yaptığım hiciv yolu ile eleştirel gönderme Türkçe! Okuduğunuzu doğru anlamayı salık veririm. 30 Yılı aşkın yurt dışında bulunup 2 meslek eğitimi aldım yabancı dilimin konu ile ne bağlantısı var?! Apple veya XYZ firmasının basına verdiği demeçle geri planda Apple Store çalışanlarına verdiği gerçek direktifin aynısı olduğuna inanmak fazlaca naiflik olur. Ayrıca sen değil sizli hitap edin!

Gelir dağılımındaki adaletsizlik sonucu Harlem denilen yerlerde varoşlarda yaşam mücadelesi veren çoğu zaman, işsizliğin katmerlisini yaşayan, madde bağımlısı veya satıcısı olmak kaderi gibi görülen çok azının doğal yeteneğini kullanarak müzik piyasasında adım atarak paraya kavuştuğu ABD başta olmak üzere tüm siyahiler maalesef potansiyel hırsız muamelesi görüyor. Hem ekonomik yaşantıdan tecrit et hemde hırsız gör, adi Kapitalizm, Apple'in suçu yok sistem böyle maalesef!

lanet olsun sana apple

"Bir şey çalabileceği" değil "bir şeyi çalmış olabileceği" diyor videoda. Arada büyük fark var

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play