Apple'dan, "Ücretsiz" uygulamaların sonu!

Apple'ın App Store'unda, bundan böyle "ücretsiz" uygulama olmayacak! Bunun yerine...

Apple'dan, "Ücretsiz" uygulamaların sonu!
Ücretsiz gitti, İndir geldi...

Bugünlerde "ücretsiz" olarak lanse edilen pek çok şeyin aslında bahsedildiği şekilde "ücretsiz" olmadığını biliyoruz. Özellikle cep telefonu ve tablet uygulama pazarında karşımıza çıkan bu tabir pek çok kullanıcının da başını yakmış durumda. Buna bir örnek de babasının cep telefonunu kullanarak sanal tarım oyunu oynayan bir çocuğun, yine babasının kredi kartı hesabından sanal soğan için yüklü bir meblağ ödemesiyle de dikkatleri bir dönem önce üzerine çekmişti hatırlarsanız. Son dönemde bu gibi tartışmaların odağında kalan Apple, sonunda bu konuda geri adım attı.

Evet, şimdi iPhone veya iPad'inizi açıp App Store'a girecek olursanız "ücretsiz" uygulamaların (özellikle oyunlarda) yanlarında eskiden olduğu gibi "ücretsiz - free" ibaresi olmadığını bunun yerini "indir - get" butonu aldığını görebilirsiniz. Böylece indirilecek olan uygulamanın tamamen "ücretsiz" olduğu algısı kullanıcı üzerinde yaratılmamış olacak ve Apple da bir daha kullanıcılarına para cezası ödemek zorunda kalmayacak.

"Ücretsiz" olarak lanse edilip oyun / uygulama için satın alma opsiyonlarından dolayı Apple'a karşı başlatılan hukuki süreç, Apple'ın kullanıcılara toplamda 32.5 milyon dolar ödemeyi kabul etmesiyle sonuçlanmıştı.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Öyle bir başlık koymuşsunuz ki bir daha ücretsiz uygulama çıkmayacak sandık...

@20 Kas 2014 18:39 Bu gibi sitelerde dikkat çekmek için her zaman böyle farklı anlamlara gelebilecek başlıklar kasten yazılır.

@20 Kas 2014 19:31 İyi ki söyledin

Uygulama için satın alım sunar ibaresi yeterli değil mi sanki

Artik az adet satıp neden hala para kazanabildiklerini anlayabiliyorsunuz degil mi apple'ın? :P onlara daha fazla kazandiranlardan olmamaniz dilegiyle, iyi geceler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir