Arama verimliliğinde Google'ı solluyor!

Bing'in her alanda rakibi Google'ın gerisinde olduğunu mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz...

  • Zeynel A. Öztürk
Arama verimliliğinde Bing, Google'ın önünde!
Bing'deki arama sonuçlarına tıklanma ihtimali daha yüksek.

Google, toplam aramalarda Bing'in çok önünde olsa da, bir araştırmaya göre Microsoft'un arama motorunun döndürdüğü sonuçların daha isabetli olduğu ortaya çıktı.

Experian Hitwise'a göre ABD'de yapılan Bing aramalarının sonuçlarına tıklama oranı yüzde 80.04. Bu oran Google için ise yüzde 67.56. Experian yetkililerine göre Google ve Microsoft, arama isabetini daha da geliştirerek hem arama motoruna, hem de reklamcılara daha doğru sonuçlar sağlayabileceğini söylüyor.

Aramaların yüzde 25.32'sinin sadece tek kelimeden oluştuğu, iki ve üç kelimeden oluşan aramaların yüzde 24.09'lik ve yüzde 19.49'luk dilimlerde olduğu bilgisi de paylaşılıyor.

Microsoft, arama verimliliğinde Google'ın önünde olsa da arama miktarında rakibinin çok gerilerinde. Google'ın Temmuz ayında ABD'deki arama miktarı yüzde 66.05 (Haziran'a göre yüzde 2 düşüşle) iken Bing'in payı sadece yüzde 12.98 (Haziran'a göre yüzde 2 düşüşle). Bu veriler, Google'ın birinci arama motoru olmaya devam ettiğini ancak Bing'in yükselişte olduğunu gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bing sadece aradığınızı buluyor.Google ise reklamlarla birlikte kullanıcılara göstermek istediğini öne getiriyor.Arama sonuçlarıyla oynuyor.Google görsellerde katı kurallı ayarı yapmama rağmen arama sonuçlarına müstehcen öğeleri getiriyor.Öyle aramalar cinsel içerikli olmasa bile.Aralara açık öğeler yerleştiriyor aile ortamında ne yapacağımı şaşırıyorum.Bing bu konuda çok iyi.

bing'in en büyük yanlışı kendini sadece ABD'de kanıtlamaya çalışması.

mümkün olabilirmi ya bingin google'ı sollaması :D

gerçekten bazı sonuçlarda fark atıyor...

ne alaka insanlar googleda saçma sapan şeleri arıolar ve açmıolar da ondan. bingte bi türlü bulamıom istediğimi, googl çok çok daha isabetli

Şaka mı yapıyorsunuz? Bing'i kullandım google'ın aramadaki isabet oranına mümkün değil yaklaşamaz.

Bing Google kadar iyi indexleyemiyor ki.
Hem bence bu doğruyu yansıtmayabilir. Google'da bazen bir şey ararken siteye girmeme bile gerek kalmıyor basit bir sorunun cevabı site linki altındaki 2 satırda görünebiliyor.

Genelde bu gibi haberlerin ardından gider kendim test ederim ve google darma dağın eder. Ama bu sefer gelişme var gibi. Görmeyeli Bing yol katetmiş. Ama tabi google aramalarını sabote etmeye çalışan bir sürü web tasarımcı var. Microsoft kendi haline kalmanın avantajını kullanmış olabilir.

@perfect

hayır google cinsel kelime kullanmadığın sürece seni o içeriğe yönlendirmiyor ve dediğin gibi kullandığın durumda kullanıcının bulmak istediği sonuçları gösteriyor..
bing fanları da var.. vay canına

Bing'in daha çook yolu var. İnsanların alışkanlıkları kolay kolay değişmiyor maalesef. Bing biraz elit takılıyor.

bing'de gerekli olan ve lazım olan şeyler çıkıyor sonuçlara. google'de ise saçma sapan şeyler çıkıyor. en azından %70 böyle. evet bi deneyin.
bi 8 yıl sonra bing kesin lider.

bing e sadece face yazın googlada sadece face yazın bing facebook u ilk sıraya koyuyor google ise tr.tr.facebook denilen şeyi ilk sıraya koyuyor

bu veriler sadece abd için yani daha cok yol var önünde

bing abd dışına acılacak ama google çin vb birkaç ülke dışında tüm dünyada 1. bing çok fırın ekmek yemesi lazım:)))

Abd için durumu bilememde türkiye için google daha hızlı ve isabetli gibi duruyor

googleye face yazınca tr-tr.facebook.com açıyor diyen arkadaş
tr-tr.facebook facebookun tr sayfasıdır :)

hep aynı hikaye bing geliyor da bing geliyor :) hani abi? google arama motoru sektörünü domine etmiştir microsoft kabul etmelidir. aylarca index yapamayan bing ne ki? kimse bilmiyor ismini daha :)

@ Ziyaretçi 00:06

Fan durumu falan yok sadece yıllardır kullanıyorum fakat son zamanlarda bahsettiğim içeriklere çok rastlıyordum.Google'ı kötülemiyorum zaten kendini kanıtlamış bir şirket ama dediğim şeyi yapmaları ya işlerine geliyor reklam amaçlı ya da düzgün filtre koyamıyorlar.Ben gördüğümü söylüyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play