Asrın deneyinde büyük şok!

Başı bir tür aksaklıklardan kurtulamayan CERN'deki asrın deneyi, bu kez büyük bir şokla sarsıldı...

  • Ali Güngör
CERN'de terörist şüphesi
CERN deneyinde sabotaj kuşkusu yok

CERN'de çalışan bir atom fizikçisi Kuzey Afrika'daki El Kaide bağlantılı birisiyle, yani terörle bağlantısı olduğu şüphesiyle tutuklandı.

İsmi verilmeyen bilim adamı, organizasyon için bir analiz projesi yürütüyordu. 2003'ten beri çalışan ve terör amaçlı kullanılabilecek hiçbir şeyle alakası olmayan adam, Lyon'un 32 Km güneyindeki Fransız şehri Vienne'de tutuklandı.

AP'nin haberine göre 25 ve 32 yaşlarındaki iki kardeş, El Kaide bağlantısı şüphesiyle tutuklandı. Tutuklama emri Paris savcılığından geldi ve polis tutukluların isimlerini ve milliyetlerini açıklamadı. Tutuklanan bilim adamının bu iki kardeşi tanıdığı sanılıyor.

CERN'deki LCH, Large Hadron Collider ya da Türkçesiyle büyük hadron çarpıştırıcısı, iki mıknatıs arasındaki hatalı bir elektrik bağlantısı sebebiyle tamir altındaydı. CERN sözcüsünün açıklamasına göre 17 mil, yani 27.35 kilometre uzunluğundaki atom çarpıştırıcısının sabotaja uğradığı düşünülmüyor. Zaten bu tutuklanan fizikçinin de sadece kendi üzerinde çalıştığı deneye erişimi varmış, tünelin kendisine değil.

Daha önceki
CERN haberleri için tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

zombieler gelecek

Big bang teorisi , evrenin oluşumu vs. birçok soruya yanıtlar buradan çıkacağı için elbette sabote ederler...

Bir yaratıcı tanrı olmadığı düşüncesi , herşeyin Bigbang ile başlıyor olma ihtimali dahi hükümetleri korkutmaya yetiyor. proje hiçbirzaman gerçekleştirilemeyecek hep esrarengiz olaylar yaşanacak ! Kimileri buna Allah'ın takdiri diyecektir ama açık ve net ki , bu projenin faliyet geçmesi istenilmiyor.her türlü imkanı sağlayıp gerçekleştirin derken bir diğer yandan gizlice müdehale ediyorlar. Tanrı'nın olmayışı demek tüm dünyada bir kaos ortamı demek insanlığın çöküşü ve suç dünyası , insanların insanlıktan çıkıp hayvanlaşması demek. İnsanları bir arada tutan din , taratıcı inancıdır bunun kırılmaması hereyin bigbang a bağlanmaması gerek hele ki bigbang ile oluşmuşsa bu duyulmamalıdır bile.

Bu proje yapılacak,

Herkesin iddaa ettiği gibi evrenin oluşumu gibi konulara yeterince aydınlık getirmeyecek... ki getireceği aydılık Yaratıcının var olmadığı ispatlaması zaten mümkün değil.

bence adamı çekemediler yada istedikleri bazı şeyleri yapmadığı için bu çamurla diskalifiye ettiler...

Gölgelerin çocuğu, uzun uzun yazmışsın ama bingbang nedir, ne anlama gelir, bir searchle ondan sonra tanrı,din, insanlık üzerine rakkasla...
KINGHOST

Bigbang Allahın varlığına çok büyük bir ispattır. Bu sözler Bigbang teorisinin kurucusu Stephen Hawking'e aittir.Ne yazıkkı daha bigbangı bilmeden onun allahın olmadığına ispat olarak biliyorlar.Çok yazık ve kör cahillik...

Shadow neyin ne olduğunun farkında değil. Stephana gelince kendisi tanrının var olması halinde bile bing bangdan sonra hiç birşeye müdahale edemeyeceğini söyleyen bir şahıs. Nedeni ise ona göre gayet açık fizik kuralları varmış:) Shadow kardeşim big bang yaratılmışlığın ispatıdır. Materyalist yaklaşım önceden sonsuz evreni savunuyorlardı çünkü bunda tanrıya gerek yoktu sonsuzdu işte :) Big bangın varlığını zaten ' Dinsiz ilim kör ilimsiz din topaldir.' sözlerini söyleyen albert amcamız formüllerle izah etmiştir. Tesadüfende iki kardeşti sanırım bir radyo alıcısı yapmaya çalışırken bunu ispatlıyorlardı.(yine yanlış hatırlamıyorsam nobel ödülüde almışlardı.) Bing bang olayı varlığını kabul ettirince sizinkiler ne yaptı . Aklımda kalan bi açılır kapanır evren modeli var diğeri çok saçmaydı aklımda bile kalmamış. Sen bunu savunacaksın. Bu teoriye göre evren yine sonsuzdan beri var. Big bangdaki gibi belli bir süre önce yoktan var olmamış yani. Bu sonsuz süre zarfında işi gücü olmadığı için ilk önce madde kendi içine çökerek muhteşem bi başına ve sıcaklığa ulaşıyor bir patlamanın ardından genişlemeye başlıyor yine içerdeki maddenin çekimi ve o patlamanın etkisinin geçmesi ile tüm evrendeki madde tekrar kendi içine çöküyor vs tabi yersen böyle birşeyler işte. Neyse biz yaratılışcı düşünceye sahip insanlar big bangdan yanayız kısacası seni daha farklı ve bol masalımsı teorileri savunurken görmeyi isterim.

Bing Bang'in oluşmasının Allah'ın müdahelesinin dışında başka bir şekilde oluşması hayal bile edilemez çünkü big bang patlaması sıfırdan yani yokluktan oluşmuştur.
1929 yılında gök bilimcelerin incelemesinde evrenin sürekli genişlediği ve galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığı anlaşılmıştır. Bundan hareketle geriye doğru dönülerek evrenin daraldığını ve sıfır kütleden yani yokluktan meydana geldiği saptanmıştır. Hiç bir varlığın, oluşumun olmadığı yerde tesadüfün omasıda imkansızdır.

Hımmm, tutuklanan bilim adamı sanırım Big bang ile El Kaide bombaları arasındaki Felsefi ilişkiyi araştırırken tutuklanmıştır! :) Anlamadım hiçbirşey valla! :) Patlatmadan gezegenleri vs. yaratabilen bir Allah yok mu bu evrende yaaa? Yoksa patlayan Hidrojen bombası Allahın ta kendisi mi? Boşverin CERN'i yaa, hepsi zaten Allahın işi!:)

tanrının öldüğünü herkes biliyor bunun için milyarlarca dolarlık deneylere gerek yok.Deneyin amacı evrenin oluşumunu ve başlangıcı anlayıp uzayda yaşam başlatabilmek yani kısaca tanrı olmak.Sonuçta dünyanın da bir kullanım süresi var ve sonsuza dek bu gezegende yaşayamayız.

Din konusuna gelince; Din eski çağlarda insanlar birbirini öldürüp yanlarına kar kalmasın diye tanrı korkusu verip kötü eylemler gerçekleştirilmesin diyerek zamanın bilginlerinin kullandığı bir metodolojiyken bugün bilimin geldiği nokta dini gereksiz kılıyor.Artık Allahtan korkun öldürmeyin demeye gerek yok. Öldürürseniz kanıtlar ve cezanızı veririz diyen hukuk sistemlerimiz var.Zaten dine göre ahirette kötü eylemler cezalandırılacaksa neden bu dünyada da ceza verme gereği duyuyoruz.Bilim ve hukuk tanrıyı ve dini öldüreli epey zaman geçti sadece farkında değiliz .Çağımızda bilimin ve hukukun en iyi olduğu kuzey avrupa ülkelerinde dinsizliğin atheizmin ve agnostik görüşlerin yaygın görülmesi tesadüf değil.Tıpkı Afganistan ve İran gibi adaletin hukukun olmadığı ülkerde dinin popüleritesinin yükselişi gibi

Big Bang teorisinin temelini Einstein attı, radyasyonu Penzias ile Wilson buldu, maddeye kütle kazandıran parçacığı Peter Higgs keşfetti ve “Yüzyılın Deneyi”ni Lyn Evans başlattı.

<Big Bang teorisinin temelini Einstein attı,..>
einstein, ilk önce alman patent enstitüsünde çalıştığı için birçok önemli buluşla ilk tanışan insanlardan olmuş, birçok buluştan esinlenerek fikirler üretmiştir. amerikaya gittikten sonra ne keşfetmiştir düşünmek lazım.
büyük patlama varoluşu açıklayamaz. fizik kanunları birşeylerin yoktan varoluşunu açıklayamıyorsa bunu patlama olarak da gösteremez. fizik birşeylerin patlayarak yoktan varolabileceğini ve bunun sadece bizim göremeyeceğimiz zamanlarda olabileceğini söylüyorsa, sadece kendi hurafesini patlatarak yaratır.

El kaidenin adamı bile giriyor içerde bilim adamı diye biz adam akıllı bir bilim adamını bu deney yapılırken her bişeyi deneyimlesin diye oraya gönderemiyoruz çok yazık :( çook

"tanrının öldüğünü herkes biliyor bunun için milyarlarca dolarlık deneylere gerek yok.Deneyin amacı evrenin oluşumunu ve başlangıcı anlayıp uzayda yaşam başlatabilmek yani kısaca tanrı olmak.Sonuçta dünyanın da bir kullanım süresi var ve sonsuza dek bu gezegende yaşayamayız.

Din konusuna gelince; Din eski çağlarda insanlar birbirini öldürüp yanlarına kar kalmasın diye tanrı korkusu verip kötü eylemler gerçekleştirilmesin diyerek zamanın bilginlerinin kullandığı bir metodolojiyken bugün bilimin geldiği nokta dini gereksiz kılıyor.Artık Allahtan korkun öldürmeyin demeye gerek yok. Öldürürseniz kanıtlar ve cezanızı veririz diyen hukuk sistemlerimiz var.Zaten dine göre ahirette kötü eylemler cezalandırılacaksa neden bu dünyada da ceza verme gereği duyuyoruz.Bilim ve hukuk tanrıyı ve dini öldüreli epey zaman geçti sadece farkında değiliz .Çağımızda bilimin ve hukukun en iyi olduğu kuzey avrupa ülkelerinde dinsizliğin atheizmin ve agnostik görüşlerin yaygın görülmesi tesadüf değil.Tıpkı Afganistan ve İran gibi adaletin hukukun olmadığı ülkerde dinin popüleritesinin yükselişi gibi "
Bugün 08:19

bu yorumu yazan kişiye allah hidayet versin.

Bugün 08:19 mesajın sahibine cevap: semavi dinleri ''birbirini öldürüp yanlarına kar kalmasın diye'' uydurlan şeyler olarak görüyorsan o senin şahsi düşüncen, çünkü eğer insanlar korkacak olsaydı yapılan en büyük savaşların çoğu Din adına yapılmazdı. örnek haçlı seferleri.

senin savunduğun bilim dünyanın yuvarlak olduğunu bulalı %100 olarak bulalı200-300 yıl oluyor, galilei nin gözlemlere dayanarak kesin olarak test edemediği fikirlerinden bahsetmiyorum.

ayrıca güneş'in dahi yörüngesi olduğunu kuran 1400 yıl önce yazmıştır, big bang olayı kuran'da yazıyor, senin tanrıyı yokettiğine inandığın bilim bunları bulalı 500yıl olmadı. hele güneşin yörüngesinin bulunması 200yıl dahi değildir, bilim henüz emekleme aşamasında olacakki 1400 yıl önce kuranda yazılanları bulmakta baya geri kalmış.

kalkıp afganistandan örnek vermişsin'de o ülkeyi o hale kimlerin getirdiği ayrı bir siyasi konudur, orada zamanında rusya ve amerikanın çok planları oldu, amerikanın hala var, keza iran da da bir çok cia ajanı dolu, hukuk, bilim ve din ile alakası olmayan konular var işin içinde.

Sana en azından hayatında bir kere kuran ı kerim i okumanı ve orada geçen bilimsel konuları günümüz biliminin ne zaman keşfettiği ile karşılaştırmanı tavsiye ederim, kuranda geçen insan hakları konularını avrupanın ne zaman uygulamaya başladığını görmeni tavsiye ederim.

Afganistan ile iran ı kurana uygun yaşıyorlar sanıyorsan yanılırsın, dünyada Allkah tarafından indirilen islam a inanan ülke var diyemeyzi, ancan emeviler döneminden beri uydurulan islam, siyasete alet edilen islam günümüzde dahi ülkemizde uygulanmakta, tabi bunların Allahın indirdiği kitabın içeriği ile alakası yok.

inkar edenler, evren(gökler) ve dünya(yer) birbirleriyle bitişikken onları ayırdığımızı ve her canlıyı sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Yine de onlar inanmayacaklar mı?
(21-Enbiya Suresi, 30)
Ve evreni(göğü) kuvvetimizle kurduk. Muhakkak ki onu genişletmekteyiz.
(51-Zariyat Suresi, 47)

Vay be demek bu deney Allah'ın olmadığını ispatlayacağı için sabote edilmeye çalışılıyor, öyle mi!!!
Böyle düşünenlere söylüyorum, hiçbirinizin aklı yok! Bu deneyde bile görüyorsunuz parçacıklar kendi kendine, tesadüf olarak mı çarpışıyor? Hayır, bilim adamları çarpıştırıyor.
Hala nasıl böyle akla ve mantığa uymayan şeylere inanıyorsunuz, anlamıyorum !!!

Bilimsel konuşmaya çalışan, bilimi savunmaya çalışan cahiller sürüsü var internet ortamında. Daha savundukları şeyin, yani CERN parçacık testinin neyi gösterip göstermeyeceğinden bihaberler. Bir sonuca ulaşılsa neyi değiştirip değiştirmeyeceğini bilmemekteler. Bu testin sonucu belki de sadece antimadde silahları olacaktır, belki de insanlık antimadde ile mesela uzayde seyehati geliştirebilecektir, kim bilir ama bunun bir amacının din karşıtlığı olmadığı açıktır. Konuya gelirsek bilimsel cahiller hurafe ilan ettikleri Kur'an da dünya ve evren hakkında ne yazdığını bile bilmemekteler. Tam tersi de var, bilim düşmanları da aynı cehalet içindeler. Deneylerin amacını, evrim gibi teorilerin içeriğini bilmeden ve hatta Kur'an da canlılığın sudan başladığı yazmasına rağmen bunu reddedip her şeyin gökten zembille indiğini savunanlarla dolu. Yani al birini vur ötekine hepsi bilgi yoksunu ama her konuda fikirleri var ne yazık ki.

İlk Ayet ve emir "OKU" dur. Okumak, araştırmak, mantık yürütmek, tartışmak.

Deney yapmak, kıyaslamak ve teori yürütmek.

Doğru olan konu aslında insanın salt babadan - oğula geçer gibi bir din mensubu veya okul bitirmesi için gerekli olan kitapları okumaktan ibaret bir hayatı olmaması gerekir.

Eğer okursanız ve araştırırsanız kendi fikriniz olur. Kendi fikirlerinizi de anlatırsanız insanların fikir edinmesine ve ulaştığınız noktadan daha ileriye ve bilinmeyene daha çabuk ulaşmalarına köprü olabilirsiniz.

Temelinde dinimizin bilim ile örtüşmediğini iddia edenler zaten hem bilimin hem dinin ilk ilkesine aykırı görüş bildirmiş olur.

Sonuçta her ikisi için okumanın gerektiğini düşünürsek, daha başta birbiri ile ne kadar çok örtüştüğünü göreceksiniz.

Ayrıca haberde bahsedilen olaylar gibi olabilecek münferit olayların illa bir şeye dayandırılmasından nefret ediyorum.

Ne yani bu kişi de erkek diye genelleme yaparsak erkeklerin hepsi potansiyel terörist mi olacak ?

Yanlışı düzelteyim! Allah yeni ölmedi, öleli binlerce yıl oldu, zaten insan ilk ateşi kullandığında ölmüştü, son zamanlarda o cihetten vefat haberi almadım ben!
Şayet birisi " o kitapta herşey zaten yazılı" deyip, bin yıldır en küçük bir bilimsel buluşu yoksa benim gibi normal ve sıradan insanlar o topluluğun zeka düzeyi hakkında ( artık sabitleşmiş cehaletlerinden bahsetmeye bile gerek duymuyorum!) sabit fikirlere sahip olurlar!
En basit bilimsel tartışmanın altından bile allah ve kitabını çıkartıyorlar, konuya ilişkin bölüm onların copy-paste alışkanlıklarından neredeyse o pek sevdikleri kitaba dönüşüyor! Bence Chip, forumlarını düzenlemek için bir şekilde kurallar geliştirmeyi başarabilmeli ve bu organize saldırıyı ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmalı!

Neommy okumak illa okumak değil.Ne okuduğunu bilmek herşeyi okumak önemli olan.Empati kurabilmeyi ufkumuzu geniş tutabilmeyi gerçeğin önüne setler koyarak ardından izlemeyi ortadan kaldırabiliriz böylece.Sana tavsiyem ne okuduğunu bilerek okuman ve yanlı tutumlar üzerinde duran şeyleri okumaman.Gerçeği bulana kadar okuman.Zira bu gerçeklerle er yada geç istesende istemesende karşılaşacaksın..Saygılar.

Önyargılı bakan arkadaşlar var bazı hassas konulara.
"Bilim hiçbir gerçeği değiştirmez, aksine ıspatlar"

Bu dünyada gerçeği göremeyenlerinde şansı var.O gerçeği diğer dünyada görmek...

Gerçekten bahsediyorum gerçek birtanedir !

Deneyin yapılışını ilginç yerlere çeken arkadaşlara söylüyorum..

ya bu deneyin yapılması lazım yapılırsa bilim ilerler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play