Eski bombalar ve yeni süper bilgisayarlar...

Hayatımız bir süper bilgisayarın ellerine emanet: IBM RoadRunner ve nükleer tehdit üzerine...

130.464 çekirdekli bir dev ne işe yarayacak?

130.464 çekirdekli bir dev ne işe yarayacak?
RoadRunner 560 metrekare alan kaplıyor

Roadrunner bugüne kadar aşılamayan bir sınırı aşarak petaflop gücüne ulaşan ilk süper bilgisayar oldu. Tarihe adını yazdıran, 130.464 çekirdekli süper bilgisayar Roadrunner bile henüz en karmaşık küresel atmosferik olay simülasyonu için yetersiz kalıyor. Bunlar için exaflop seviyesinde işlemci gücü gerekiyor. Bir exaflop, 1.000 petaflop ve dünyanın en güçlüsü Roadrunner bile bir petaflop gücünde. İşin güçlüğünü siz kavrayın.

Nükleer testler için hazırlanıyor ancak hesaplanması gereken daha çok şey var; mesela beyin modellemesi. Şimdilik görsel kortex ve hücre modellemesi deneyleri bu bilgisayar ile yürütülüyor; gerçek zamanlı olarak. Gelecek altı ayda ise nükleer simülasyonlar yapacak ve depolardaki nükleer silahların hala güvenli olup olmadığını hesaplayacak.

Bilgisayarın yapısına devam edersek şu 130.464 çekirdeği açıklayalım. 6480 adet AMD Opteron çift çekirdekli işlemci ve 12969 IBM PowerXCell 8i işlemci var. Hibrit bir sistem anlayacağınız. Normalde süper bilgisayarlarda birden fazla tür işlemci kullanımı tercih edilmez. Zaten her süper bilgisayarın özel programlanmaya ihtiyacı vardır ama iki tür işlemci bunu zorlaştırır. Yine de görüyoruz ki gayet başarılı olmuş. Cell işlemcisinin en son türü olan bu işlemcide 8 özel amaçlı bir genel amaçlı çekirdek var. Opteron işlemciler 1.8 GHz, Cell işlemciler ise 3.2 Ghz hızında çalışıyor.

Toplam 560 metrekare kaplıyor, 2.35 Megawatt elektrik tüketiyor. Nükleer silahlarla olan işini bitirince türlü bilim dalının, finansal hesapların, otomotiv ve havacılık endüstrisinin işlerini yüklenecek ve işe yaramaya uzun süre devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

SSD harddiskler bir gelişse; DDR2 hatta DDR3 ramlerlede cache olarak SSD harddiskleri destekledik mi o zaman görün hızı. veri yolları bakır'dan olacağına daha süper bir iletkenden yapılsa iç dirençten kaynaklanan akım kayıpları azalır. yüksek hızlara çıkmak hayal olmaz belki gerçek olur. Bir kaç yıl + teknoloji ve sermayeye ihtiyaç var.

süper bi yazı olmuş teşekkürler :)

Çok güzel bir makale olmuş. Tebrikler. Teşekkürler.

Ben anlayamadım bu bilgisayarda 13.464 çekirdek mi 130.464 çekirdek mi var?

Yeni nükleer silaha HAYIR, önce eskileri kullansınlar. :D

umarımki nükleer patlama görüntüleri call of duty 4 - world in conflict gibi oyunların dışında gözükmez :P

yakında 10 yasındakı cocuk elındekı cep bılgısayarında bı işi yapabılecek duruma gelir sız kafanıza takmayın... :)

Dünyanın bilinen en güçlü silahı H.A.A.R.P. tır.Antenleri ile istenen bölge imha edilebilir.Zaten araştırıldımı insanın tüylerini diken diken etmeye yeter.

2. sayfa ve devamına firefox ve IE'da erişim sağlayamadım

H.A.A.R.P hakkında bir sürü komplo teorisi ortaya atılıyor. Ama böyle bir gücün ne doğuracağını A.B.D bile bilmiyor

er veya geç zaten öyle veya böyle herkes bir şekilde ölür. bu teknolojilerden uzak durarak sahip olanların kölesi olmak yüce Türk milletine yakışmaz. başkasının kölesi bir millet olmaktansa yer yüzünden silinsin daha iyi. teknolojinin ilerlemesi tüm insanliğin menfatine. adalet, paylaşım, eşitlik, güvenlik, huzur, refah istikrar v.s. ve tanrıya!!! daha çok yaklaşmak için şart.

O Süper hızlı bilgisayarlarda oyun oynamak isterdim :D.En çokda görüntü kalitesini merak ediyorum :)

hep bu iran göze batıyor, burnumuzun dibindeki israil, abd, avrupa ülkeleri, rusya, bunlarda nükleer silah yok mu sanıyoruz.

Atom bombasını ilk bulan ABD topluma hizmet için bulmadı heralde japonyaya da yanlışla atıp insanları öldürdüler şimdide silahsızlanalım kendilerini denetleyen kimse yok söz konusu iran olunca yasak yutmazlar helal olsun İran a adamlardaki kendine güvenin 100 de 1 i bizde olsa 3 kıta da söz sahibi olurduk

konumumuz geregi en üstün durumda olmamız gerekirken en acınacak durumda olan da biziz ülkeler atom a karşılar ama neden çünkü kimse kendinden daha güçlü kimseyi istemedigi için şuan dünayada göz önünde olupta nüklüer silahı olmayan ülke neredeyse yok gibi

Kendilerinde olunca iyi baskasinda olunca terörist kisaca anlayislari bu sekilde

Gerçekten doyurucu bir yazı olmuş. Chip dergisini bu tür makalelerinden dolayı tebrik ederim. Son zamanlarda gerçekten doyurucu yazılar yayınlıyorsunuz. bu tür yazılara da ucuz espri içeren yorumlar yazmak biraz haksızlık oluyor..

amerika kullanıyorsa sen niye kullanmıycan

ülke savunması için

rusyada şuan 16.000 nükleer füze mevcut

sovyetlerde öyleydi halk açtı ama yine savunma sanayisine para yatırıyorlardı

butun yaziyi okumama ragmen tam olarak, atomun neyini olctugunu anliyamadim, bir bilgisayarin yaptigi islemler bellidir, napiyor atomun icine mi giriyor, atomu patlatip bunu o siradami atomu test ettiriyorlar>>..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir