Bayanları çok kızdıracak bir araştırma!

Sosyal ağlar hakkında yapılan bu araştırma, özellikle bayanların pek hoşuna gitmeyebilir...

Kadınlar daha çok fotoğraf paylaşıyor!
Bayan kullanıcılar profillerini düzenlemek için daha çok zaman hacıyor...

311 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan akademik araştırma sonucunda, kendi değerlerini görünümleriyle orantılı olarak ölçen kadınların internette daha fazla fotoğraf paylaştığı ve sosyal arkadaşlık sitelerinde daha fazla ağlara ulaştığı ortaya çıktı.

Siberpsikoloji, Davranışlar ve Sosyal Ağlar isimli makalede yayınlanan diğer sonuçlar, sosyal arkadaşlık sitelerindeki normal bir kişinin arkadaşlarının yüzde 12'siyle tanışmadığı ve bayanların internette daha güçlü sosyal ağlara sahip olduğu yönünde. Ayrıca kadınların profillerini düzenlerken daha fazla zaman harcadığı ve daha fazla fotoğraf paylaştığı da araştırmanın ortaya koyduğu diğer bulgulardan.

Araştırmacılardan Michael Stefanone şunları söylüyor; "2011 yılında halen bu kadar çok genç kadının kendi değerlerini görünümleriyle ölçmesi beni hayal kırıklığına uğratıyor – bu durumda Facebook'a fotoğraflarını koymaları bir çeşit reklam yapmak oluyor."

Rebecca Greenfield isimli bir bayan blogger ise bu araştırmayla aynı görüşte değil; "Hem kendine saygısı olan hem de Facebook'a fotoğraflar yüklemeyi seven bir kadın olarak, davranışımın bayanlar arasındaki rekabetle bir alakası yok. Yalnızca anılarımı kaydetmeyi ve ağımdaki kişilerle paylaşmayı seviyorum. Ama belki de ben standart bir kadın değilimdir."

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok doğru. Kendilerini güzellik abidesi, ayaklı mükemmellik olarak gören arkadaşlarımın 500'e yakın resmi var.

100 tanesi karanlık, 100 tanesi gizemli, 100 tanesi gezdiği yerler, içtiği içkiler, 100 tanesi arkadaşları, 50 tanesi marjinallik kanıtlama çalışması, kalanlar da kedi köpek ot böcek.

1-2 tane de güzel resimleri var haklarını yememek lazım.

Bunu anlamak için gerçekten bir araştırmaya gerek var mıymış...

Doğru erkeklerin o kadar çok resimleri yok doğru tespit

Sosyal ağların altında mükemmel fikirler yatıyor. Zaten bu sayede gelişiyor büyüyor hatta bazı olguları tamamen yutabiliyorlar.

Ama şu da var ki, ortaya çıkış sebepleri çok iyi hayaller olsa bile, insanlar sosyal ağları farklı amaçlar için kullanıyorlar. Esas problem bu.

Onların yanlış emelleri ancak eğitim ile bastırılabilir, ancak bunun da bir garantisi yok. Bir insana düzgün düşünmeyi öğretseniz bile, bu yetiyi kullanıp kullanmamak ona kalmış.

Arkadaş listemde bir tanesi var ki özellikle kendi profil resmini çekmek için o kadar uğraşıyor ki. Her hafta bir resim. Yok kitap okurken yok saçını düzeltirken yok kapı kenarı.

Allahtan facede gönderi engelleme var da haftaya bir resim değiştirdi bildirisi gelmiyor şükür.

Daha da beterleri var 500 - 600 arkadaşı olan var. Kaçını tanıyor merak ediyorum.

bence bunda hani "fındığı var" mantığıyla her gördüğü dişiye sen çok seksisin, sen çok güzelsin yalakalığını yapan, sapla samanı karıştıran erkeklerin payı büyüktür.

Sadece gözlere görünür bir varlık olmak için içinizi terk etmeniz, dışınıza varmanız, dışınızda/dışınızca/dışınızla varolmanız gerekir. Sadece gözlerin ucunda yer edinmek için ruhunuzu uçuruma atsanız da, teninizi vitrinde tutmanız gerekir. Sadece gözlere güzel görünmek için, özünüzü üzmek pahasına yüzünüze özenmeniz gerekir. Sadece bakışların karşısında var olmak için, derininizi öldürseniz de, deriniz üzerinde yaşıyor olmanız gerekir. Sadece göründüğünüz kadar alımlı olmaya razı olduysanız, yaşınızdan utandırılmaya ve kırışıklarınızla rezil olmaya razı olmanız, yaşınızın gençliğine sığınmanız, cildinizin pürüzsüzlüğüne saklanmanız gerekir. Sadece gözlerin insafına kaldıysanız, genç ve diri olduğunuz kadar insan olmaya, yaşlı ve bitkin oldukça gözden düşmeye hazır olmanız gerekir. adece gözlerin yağmaladığı tezgâhlarda yer edinmek için çabaladığınızı görürseniz, kişiliğinizin dişiliğinize indirgendiğini, dişiliğinizin de bedeninizin şehvet ürete(bile)n parçalarına dağıtıldığını fark edip aslında hiçbir zaman adam yerine konulmadığınızı anlarsınız.

Allahtan, photoshop face meraklısı kadınların zeka seviyesine hitap etmiyor. Yoksa çok yanılırdık çook. (benim face yok gerçi ama hemcinslerim söz konusu) :P

Doğru. Gözlemlerim de öyle gösteriyor. Erkeklerin ortalama 30 resmi varsa kızların 100 falan oluyor çoğu zaman.

bir erkek olarak şunu söyleyim. eğer gerçekten yakışıklı olsam ben de fotoğraflarımı koyardım ki gördüğüm kadarıyla yakışıklı olanlar da bol bol resim paylaşıyor. çirkin olduktan sonra kimse size bakmazki istediğin kadar resim koy ne olacak?

Doğru tespit.

Güneş gibi ol şefkatte,merhamette.
Gece gibi ol ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte.
Ölü gibi ol öfkede ,asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette.
Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol. Yazar : Mevlana Celaleddin Rumi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir