Bilgisayarınızı Canlandırın!

Bilgisayarımız çökünce ya da yavaş çalışınca ona kızıyoruz. Peki, acaba biz verimli ve performanslı çalışma bekleyen bir kullanıcı olarak, bilgisayarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Bilgisayarınızı Canlandırın! (Sayfa 4)

Kararlı bir çalışma için sisteminizi iyi tanımalısınız

Sağlıklı bir kurulumun ardından düzenli bir çalışma için, yukarıda kabaca belirttiğimiz konuların yanında, sisteminize ait yazılım/donanım özelliklerini iyi tanımanız büyük önem taşır. Özellikle yeni bir bilgisayar kullanıcısıysanız, örneğin anakartınızın chipsetini öğrenmek ya da ekran kartınızın AGP4x mi yoksa 2x mi çalıştığını öğrenmek, sizin için biraz zor
olabilir. Fakat bir iki basit yardımcı yazılımla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Hem CPU hem de anakartınız konusunda detaylıca bilgi alabileceğiniz bir yazılım olan WCPUID, alanında en iyilerden biri olarak göze çarpıyor. Program CPU'ya ait veriyolu hızı, çarpan, L1 ve L2 önbellek bilgileri, desteklenen komut setleri gibi önemli başlıklar hakkında oldukça sofistike bir yapı sunuyor. WCPUID sadece CPU değil, aynı zamanda anakart chipseti ya da AGP kullanımı hakkında da sofistike bir yapı arzediyor. Özellikle POST sırasında gelen ekrandan anakart chipsetini okuyamayan okurlarımıza WCPUID’yi tavsiye ediyoruz. Zira anakartınızın chipsetinin ne olduğunu bilmeniz büyük önem taşır. WCPUID içinde sadece analiz değil bir iki performans arttırıcı özellik de mevcutsa, bunlar spesifik olarak belli donanım platformlarında işe yarıyor ve her donanım için kullanılması mümkün olan özellikler değil. Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin hepsini yaptınız, fakat bu size yetmiyor. Performans için mevcut şartlar içinde daha fazla ne yapılabilir diyorsanız, bunun için bazı yardımcı yazılımlara ihtiyacınız olacak. Bu ay ki CHIP CD’si içinde bulabileceğiniz bu yazılımlardan
bazılarını gelin beraber tanıyalım.

Windows’tan donanım izleme olanakları

Bilgisayarınızın içindeki fanların hızları, CPU ve anakart ısısı gibi donanım bilgilerini anakartınızda bulunan bir chip BIOS’a rapor eder. Peki bu bilgilere Windows üzerinden ulaşmanız iyi olmaz mıydı? Tabii ki olurdu. SpeedFan bu amaçla yazılmış bir programcık. Özellikle Overclock yapan kullanıcılar Windows’ta çalışma sırasındaki aktüel fan hızı ve CPU/Anakart ısısı gibi değişkenleri böyle bir yazılımla mutlaka izlemeliler. Bunun dışında SpeedFan, sabitdiskinize ait oldukça derinlemesine bilgiler verebiliyor. System Mechanic ile tertemiz bir sabitdisk Uzun süreli bir kullanım sözkonusu olduğunda, ne kadar dikkatli olursanız olun, diskiniz gereksiz dosyalarla dolar. System Mechanic bu noktada devreye girerek sizi önemli bir yükten kurtarıyor. Program Files menüsü altındaki seçenekler içinde sabitdisklerinizi tarayarak, .tmp, .bak, .old ya da sizin belirleyeceğiniz herhangi bir uzantıya sahip dosyaları buluyor. İşe yaramayan bu dosyaları silip diskinizi boşaltmaksa, size bir fare tıklaması kadar yakın. En güzel yanıysa, sildiğiniz bu dosyaların ne olacağına karar verebilmeniz. Yani isterseniz başlangıç olarak, dosyalar tamamen silinmek yerine çöp kutusuna atılıyor. Böylece daha sonra işinize yaraması muhtemel bir dosyayı, o an için kazayla silmemiş oluyorsunuz. Ya da bu dosyaları çöp kutusu yerine belli bir dizinde saklayabiliyorsunuz. Sisteminizde aynı dosyadan iki adet varsa, program, bunu da seçenekler dahilinde buluyor ve size bildiriyor ve bu iki eş dosyadan birini silerek hem dosya karmaşasını sona erdiriyor hem de diskinizi temizlemiş oluyorsunuz. System Mechanic’in Files menüsü içindeki bir diğer ilginç seçenek de dosyaları bir daha geri alınamaz şekilde silen Incinerator kutusu. Incinerator tıpkı Windows’un çöp kutusu gibi çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

kullanıyorum gerçekten super bir program,ancak bazi işlemler sırasında cpu % 60 seviyelerine çıktıgından baska işlerle ilgilenemeyebilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir