Bilim adamları beyin okumayı başardı...

Bilim adamları, insan beyninin ne gördüğünü çözmeyi başardılar (gibi)!

  • Levent Öztürk
İnsan beyni çözülmeye yaklaşıyor...

Bilim kurgu filmlerinden ortaya çıkarcasına, University of Washington ve Stanford sinir bilimcileri, yeni buldukları bir elektrot sisteminin beyin sinyallerini çözebildiğini iddia ettiler.

PLOS Computational Biology dergisinde yayınlanan bir makalede, bilim adamları, epilepsi hastalarının beyinlerine yerleştirilen ve krizlerin (nöbetlerin) odak noktasını bulmayı amaçlayan elektrot sistemlerini detaylandırmaktalar. Ekip, testler sırasında elektrotlardan toplanan verileri analiz etmek için kullandıkları algoritma ile algoritmanın görsel insan algısını belirleyip belirleyemeyeceğini incelediler.

Araştırmacılar, hastalara farklı resimler gösterdiler. Bu resimlerin arasında evler, yüzler veya boş sayfalar bulunuyordu ve hızlı bir şekilde gösterilen bu görselleri algoritmanın %96 oranı ile başarılı bir şekilde bulabildiğini gördüler.

Daha da etkileyici olanı, algoritmanın bu verileri 20 milisaniye ortalama hızı ile çözebilmiş olmasıydı ve bu da neredeyse doğal algı ile aynı hıza denk geliyor.

Bu sonuçlar, insan beynine yerleştirilen elektrotlar ile yapılan diğer deneyler ile aynı zamana geliyor. Bu diğer deneylerin arasında ellerindeki hareket yeteneğini kaybetmiş bir insanın parmağını hareket ettirmesini sağlayan bir deney de bulunmaktaydı.

Bütün bunlar düşünüldüğünde, bir gün bu tür elektrot implantlarının engelli insanlarının beyinlerine yerleştirilerek, hangi alanların yetenek kaybına sebep olduğu bulunabilir ve bu yeteneklerin geri kazanılması da mümkün olabilir. Ayrıca, zihinsel ve sinirsel hastalıkların da iyileştirilmesi mümkün olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Simdi gelecek nesiller icin endiselenme zamanidir. Devletlerin dijital destekle insanlarin tum haklarini ve gizliligini ihlalinin acildigi pandoranin kutusu. Yeni jenerasyon koleligimizin baslangici hayirli olsun!

@05 Şubat 2016 21:39 Her paylaşımın altında benzer antikapitalist yorumu yapan kişisin sen. Hepsinin altına benzer şeyler yazınca hissizleştiriyor ama söylediklerine katılmamak elde değil.

@05 Şubat 2016 21:39 Yalnız ben de burada bir şeye dikkatinizi çekmek isterim. Teknolojilerdeki açıklardan kurtulamıyoruz değil mi ? O zaman bu açıkların kötüye kullanılmasının oluşabileceği sorunlardan kurtulmanın tek yolu, sistemi değiştirmektir. Bu sistem devam ettikçe sorunlar da aynı şekilde devam edecekler. Benden söylemesi... Bilge Baykuş

Biz daha kıbleyi bulamadık!

Paranoya mode on....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost