Bill Gates'ten prezervatif desteği...

Parası Bill Gates'in cebinden çıkan yeni bir buluş daha: Sıvı prezervatif...

Kadınlar kendilerini AIDS'ten koruyabilecek
Bilim adamları yaptıkları işten memnun

Bill Gates, Microsoft'tan emekli olduktan sonra, eşi ile birlikte kurduğu vakıf için var gücüyle çalışıyor. Daha önce fırtınalara kafa tutmak veya farklı bir soğutucu üretmek peşinde koşan Gates'in son hamlesi de, en az diğerleri kadar ilginç: Emekli Microsoft patronu, Afrikalı kadınları AIDS belasından kurtarmak için kolları sıvadı...

Utah'tan bilim adamları "moleküler prezervatif" adını verdikleri bir jel geliştirdi. Bu icat spermle karşılaştığında yarı katı hale gelerek, AIDS virüsünü mikroskopik olarak hapsediyor.

Afrika'da kadınlar erkekleri prezervatif takmaya zorlayamıyor. Dayak zoruyla cinsel ilişkiye zorlanan kadınlar kötü durumda. Hatta bazı bölgelerde kadınların yüzde 60'ı zaten AIDS'e yakalanmış durumda. Tecavüze hatta toplu tecavüze uğrayan kadınların sayısı da hiç de az değil. Afrika haricinde Asya'nın güney bölgelerinde de kadınların kendilerini en azından bulaşıcı hastalıklardan korumasını sağlayacak böyle bir önleme ihtiyaç duyuluyor.

Proje için Gates ailesinin önemi çok büyük

Bill Gates hayır işlerini çok sevdi...

Kadının kullandığı bu jel pH seviyesi arttığında katılaşıyor ve spermin pH seviyesinde tam olarak bir prezervatif işlevi sağlıyor. Uzun zincir polimerlerden geliştirilen bu sıvı prezervatif HIV'e karşı gelişmiş bir koruma sunuyor. pH değeri normale döndüğünde sıvılaşan jel, virüsü etkisiz hale getirmiş oluyor. Şimdi bu jele virüslere karşı ilaçlar eklenerek etkinliği artırılmak isteniyor.

Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın bu projedeki rolü ise, destek amacıyla sağladıkları 100.000 dolar ile başlıyor. Bu destek sayesinde araştırmalarına devam edebilen bilim adamları bu jeli daha da geliştirecekler. Bu araştırma yakında Advanced Functional Materialis isimli bilimsel yayında yer alacak. Buluşun kendisi ise birkaç senelik bir insanlı deneme ve test süresinden sonra kullanıma hazır hale gelecek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

eğer geçekleşirse çok faydalı olacağına hiç şüphem yok...

bu adam on numara. helal olusn.

ben denemek ıstıyorum benı alın deneme test surecıne=)

İlginç bir buluş,tebrikler.

Bill Gates onca para kazanıyor diye ve şirketi olan Microsoft en iyisi diye çekemeyenimiz çok, lakin adam onca parayı kazanıp gene insanlığa faydalı işlerde kullanıyor, bunu görüyoruz sürekli... Bill Gates'e yumurta fırlatan zihniyet şimdi kendisini tebrik edecekmi merak ediyorum : )

Helal Bill Sen insanlık için önemlisin çünki para sende adamım : )

Nice Arap şeyhleri var milyar dolarla oynayan, dünyaya azıcık faydaları yok.B. Gates'den tek farkları biraz az servetlerinin olması onlar o paralarla kendilerine harem kuruyorlar.Ne varsa gene batılılarda var.

100 de 100 bir koruma sağlayacağını zannetmiyorum, ama gerçekten harika bir buluş.

adam uçkurumuzada el attı artık ordan zengin olur parayı nereye harcıyacagını şaşırdı adam getir bana borsada repo yapaılım hazine bonosu alalım getir

İyi buluş ama bu buluşun kalitesinden çok pazarlaması ve tanıtımı da önemli. Buluş güzel ben daha çok pazarlama ve reklam aşamasını merak ediyorum. İyi çalışmalar yapılırsa ve fiyatlar ucuz olursa kullanılabilir. Tabii ki bildiğimiz prezervatif kadar etkili olur mu belli değil?

Bill Gates onca para kazanıyor diye ve şirketi olan Microsoft en iyisi diye çekemeyenimiz çok, lakin adam onca parayı kazanıp gene insanlığa faydalı işlerde kullanıyor, bunu görüyoruz sürekli... Bill Gates'e yumurta fırlatan zihniyet şimdi kendisini tebrik edecekmi merak ediyorum : )

--------------------------------------------------------

görünüşte güzel bir şey gibi ama bill prezervatif işine girmeden önce afrika kadınlarını kobay gibi kullanacak bir taşla iki kuş vuruyor hem kendini hayırsever gösterecek hede ücretsiz kobay kullanacak.

bence adama helal olsun, emekliye ayrılınca bir ada satın alıp gözden kaybolabilirdi ama nasıl bir çalışma hırsıdır ki emekliliğinde bile hiç durmuyor. bir arkadaş arap şeyhleri hakkında yorum yapmış, hoşuma gitti aynen katılıyorum. sözde bir Müslüman ülkede yaşıyorlar fakat bir fakirin karnını bile doyurmamışlardır, diğer tarafta görüşecez:D

bill gates emekli oldu yine helal olsun hiç durmuyor mesela araplarda para var ama dünyaya bir faydaları görülmemiştir arkadaşın da dedigi gibi ne varsa batılıarda var bill gatestan nice çalışmalar bekliyoruz başarılar dliyorum bill gates ve destekçilerine

kendisi için mi icat etmiş :D

evet bence de helal olsun BİLGATES'E adam hiç durmuyor valla umarım bu çalışmaların arkası gelir, bence yaptığı insanlığa büyük hizmet.

Güzellll Bill Gatesin hakkını Vermelii ^^ :xD

Güzellll Bill Gatesin hakkını Vermelii ^^ :xD

Para,para,para...
Benimde o kadar çok param olsun daha da fazlasını yaparım.Bunları yapabilmek için öncelikle insanda para denen ve bu dünyada her kapıyı açabilen bir maymuncuk olması gerek :)
Yine söylüyorum ne demiş atalarımız para,para,para...

Yine söylüyorum ne demiş atalarımız para,para,para...
----------------------------------------------------------
onu diyen napolyon bonaparttı :)

ayrıca bu yöntem hiç bir işe yaramaz çünkü bu çüzümün mantığına göre erkeklerin kadından AIDS hastalığı kapmaması gerekirdi

bendede o para olsun ne olur bilmem artk :D

bill gates e helal olsun bencede çok güzel bir proje :D

milletin kandırıcana yazılım cd'lerini 10-20$ dolardan versin uyanık herif.kendini bir halt zannediyor,ölene kadar korsan yazılım, bir lira yedirmem bu uyanık herife.150-200-250$ dolara cd'mi olur kaça tuturursa satıyor uyanık herif.aynı şekilde steve abi'de apple app store'da millete parayla uygulama satıyor.telefona 1500tl ver,birde bu uygulama oyunlara para ver.sizi uyanıklar ve son olarak sony psp ps3 hem makina satıyorlar 430 tl psp. oyunu 180 tl bu ne saçmalık,
böyle bir şey dünyanın hiç bir yerinde yok. ama hepsinde k.......a devam,1 liramı bile alamazsınız...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir