BlackBerry Pakistan pazarından çekiliyor!

BlackBerry, bu ülkenin kullanıcı verilerini izleme talebine sert bir hamleyle cevap verdi!

  • Onur Seven
BlackBerry Pakistan pazarından çekiliyor!

Kanadalı teknoloji devi BlackBerry, Pakistan hükümetinin devam eden kullanıcı verilerini izleme talebine karşılık, Pakistan'dan çekilme kararı aldığını doğruladı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) mobil operatörlere yaptığı bildiride, 1 Aralık itibariyle BlackBerry Enterprise Service (BES) hizmetlerini "güvenlik nedeniyle" kapatma talimatı vermişti.

BlackBerry'nin operasyonlardan sorumlu başkanı Marty Beard, şirketin blog sayfası aracılığıyla yaptığı açıklamada konuyu tüm gerçekliğiyle ele aldı.

Beard, 30 Kasım sonrası BlackBerry'nin artık Pakistan'da faaliyet göstermeyeceğini söyledi. Deneyimli yönetici bunun gerekçesi olarak da Pakistan hükümetinin BES e-mail ve BES BBM iletileri de dahil olmak üzere ülkedeki tüm BlackBerry Enterprise Service trafiğini izleme yetkisi istemesi olduğunu belirtti.

Bu direktifin kendileri için uygun olmadığının altını çizen Beard, müşteri bilgilerine açık erişim izni veren "arka kapıları" desteklemediklerini ve dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde bir uygulamalarının olmadığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

BlackBerry duruşunu bozmadı deyince dedim hala mı batıyolar :D

@01 Aralık 2015 10:36 tipik aktroll kafası...

"@01 Aralık 2015 10:36 tipik aktroll kafası..." tipik mal değneği kafası işiniz gücünüz siyaset zaten bişiden çaktınız yok

Pakistan'a vermez tabi, ama her guzelin verdigi bir yerler vardir.

Blackberry the best of all times

onur ve gurur bir şirket örnek al TTNet

BBerry bu bilgileri vermeden ABD'de İngiltere'de iş yapamaz, yaptırmazlar.. Yasal Dinleme devletlerin doğal hakkıdır. Teröristler, soyguncular BES üzeri eylem planlarsa devlet nasıl istihbarata yapacak !

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play