Blu-ray'in mirasçısı ortaya çıkıyor!

Sony mühendisleri en son çalışmalarını gözler önüne serdi. İşte Blu-ray'den sonra sıradaki...

  • Ali Güngör

CD'lerin ölümünün ardından DVD'lerin de biteceği günleri beklerken yeni bir gelişme oldu.

Uzun süredir mevcut olan ve ancak daha yeni yaygınlaşmaya başlayan Blu-ray teknolojisinin mirasçısı gözler önüne serildi.

Sony, TOhoku Üniversitesi işbirliği ile Blu-ray'den ötesi üzerinde çalışıyor. Mavi-mor renkte yeni bir lazer sayesinde bir diske 50 film ya da bütün bir TV dizisinin pek çok sezonunun, yüksek kalitede depolanabileceği aktarılıyor.

405 nanometre dalgaboyuna sahip bu lazer sayesinde, saniyenin trilyonda üçü kadar süre aralıklarla optik atışlar oluşturabiliyor. En yüksek güçte 1GHz frekansında 100 watt veriyor.

Bu en son lazer şu an dünyadaki en güçlü lazerden 100 kat daha iyi ve geliştirme süreci devam ediyor. Bu lazer sayesinde inanılmaz optik disk kapasiteleri mümkün olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

iyi de oraya "bilgi için euroasia" yazmışsınız. benim bildiğim euroasia, daha sahip olduğumuz sony ürünlerinden, ürünlerin modellerinden bihaber bir şirket. garanti için arıyoruz, adamı tersleyip telefonu suratımıza kapatıyorlar. bazen saatlerce bekletiyorlar. Sony, Türkiye temsilciliğini derhal değiştirmeli.

Bizim ülkemizde halen CD ve Teyip kaseti satılıyor :)

super olur..

demekki iyininde iyisi varmış kim bilir daha neler çıkacak

İyi haber... Daha durun bu ne acele... Daha b sine bakamadık sonrasına nerden sıra gelecek. Çıksında yenisi fiyatlar ucuzlar.

Sony'den bir yol olmaz.Bir blu-ray zırvalıgı çıktı aman allahım boş medyası bile cep yakıyo.Bide sözde konsola uygulayıp oyun camiasının en kral oyunlarını yaptılar.Daha 1080p oyunları yok.İİşallah 5 sene bekledikten sonra gt5 gelecek o da 60 frame değil.Yani sony bu ülkede konsol satıyosa önce ken kutaragi ve ekibine daha sonra microsofta dua etsin.Adamlar piyasaya dam akıllı reklamlarla bir girseydi o zaman çok zor konsol satardı.

Arşivciler yaşadı fiyatı uygun olursa hdd'ler nefes alacak

Son 1 yılda buna benzer 10 tane haber okudum, her bir haber de farklı formattan bahsediyordu. Artık gelsin şu Bluray'e rakip de rahatlayalım - yazılabilir Bluray diskler ucuzlasın, yazıcısı ucuzlasın, filmi-oyunu ucuzlasın...
2 senedir Sony Playstation 3 sahibiyim, bir tane bile Bluray film alamadım - hepsi el yakıyor... 60 TL'ye film keyfi mi olur birader - para mı basıyoruz? 30 TL'lik Bluray filmler de var ama TV'de 10 kere oynamıştır çoktan...

ucuz kalite dvd işine devam
hem dvd kolleksiyonu yapmak daha mantıklı
piyasada baya var ve yeteri kadar ucuz :D

Ya arkadaş ışıkla nasıl film kaydediliyor hala anlayamadım :(

@02 Ağustos 2010 01:19 Sana hiç bir şey demiyoruz. Bir aç da araştır. Elinin altındaki internet eğlence değil bilgi amaçlı olarak yaratılmış bir sistem. 5 sene sonra da olsa görmese de bu ku kişi hala aynı kafaya sahip olanlar var. En azından onlar görsün chip.Yayınlayıverin yorumu.

Sen de yorum yaz