BTK'dan "yasak kelimeler" açıklaması!

Dün yayınladığımız "internetin yasaklı kelimeleri" haberine BTK'dan açıklama geldi. İçeride...

"Yasak kelimeler" açıklaması!
Onlar bile bu kadarını hayal edemezdi...

Dün burada yayınladığımız haberde, BTK tarafından hizmet sağlayıcılara gönderilen ve alan adlarında kullanımı yasaklanan kelimeleri içeren tabliği sizlerle paylaşmıştık. İçerisinde bir çok "ilginçlik" barındıran bu tebliğle ilgili, BTK'dan resmi bir yazılı açıklama geldi.

BTK, açıklamasında sakıncalı kelimelerle ilgili bir yasaklama olmadığını, tebliğin hizmet sağlayıcılara bilgi amaçlı gönderildiğini söyledi.

Açıklamada, bazı alan adları ve bu alan adını taşıyan sitelerin içeriği hakkında vatandaşlardan çok sayıda şikayet alındığı, tebliğin de bu konuda önlem alınmasını sağlamak amacıyla gönderildiği söyleniyor. Açıklamada şöyle deniyor: "5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir."

Kısacası bu yeni açıklamaya göre işin içinde bir yasak yok; bu kelimeleri içeren alan adlarının sıkı bir biçimde kontrol edilmesi gerekliliği var. Ama ilk gruptaki kelimeler için açıklamada halen "bu alan adlarının barındırılmaması" ibaresi geçiyor. Bunun anlamını çözmek ise biraz da sizin hayal gücünüze kalıyor.

Açıklamanın tam metnini haberimizin ikinci sayfasında bulabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

BTK açılımı okuyunca oyy kuruma bak dersin,adamların uğraş verdiği iş ise kelimeleri kategorize edip yasaklamak
BTK neyi kimden korumak istiyor onun açıklamasını yapsın bu uygulama ile nette'de ki pxrn sekterönümü temizleyecek,aileler net'de ki zararlı içerikleri çocuklarının'dan koruyamacak kadar aciz mi ?
BTK insanları bilinçlerdir kurum olarak senin görevin bu değil mi ? kelime oyunları yapmayı bırak....şaka mı bu
İnsanoğlu hür doğdu ama TR'de zincire vurulmak isteniyor.

Yani "şimdi tam yasaklamadık tapkilerden çekindiğimiz için ama seçimler geçsin bakın görün o zaman siz yapacaklarımızı" demiş BTK sağolsun açıklama için.

Yani "şimdi tam yasaklamadık tapkilerden çekindiğimiz için ama seçimler geçsin bakın görün o zaman siz yapacaklarımızı" demiş BTK sağolsun açıklama için.

yani yasak yok yersen...

kim o vatandaşlar bana nie hiç denk gelmiyor :D

kıvırmada dansözlere taş çıkarır bunlar.. aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmemişler tabi her zamanki gibi..

Yasaklı değiller ama Siz bu alan adlarını vermeyin. Dışarı ülkeden alsınlar demek luyor sanırım..

komik olan 31 rakamini kaldircaklar mi onun yerine hangi sayiyi kullancaz .. btk bunun aciklamasini yapsin

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir