Bu Etkileşimli COVID-19 Haritası, Dünya'daki Değişimi Gösteriyor

Koronavirüs salgınının ya da COVID-19'un Dünya üzerinde sebep olduğu değişiklikler, yeni bir etkileşimli harita üzerinde böyle görünüyor.

Etkileşimli COVID-19 Haritası Değişimi Gösteriyor

NASA, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) tarafından oluşturulan etkileşimli harita, COVID-19'un hava kalitesi, su kalitesi, ekonomik aktivite ve tarım gibi alanlarda dünyayı nasıl etkilediğini gösteriyor.

Hava kalitesindeki artış, sokağa çıkma kısıtlaması uygulayan yerlerde hemen fark ediliyor. Fosil yakıtlarla ortaya çıkan azot dioksit (NO2) ömrü birkaç saattir, bu nedenle hava kalitesindeki kısa vadeli değişiklikleri analiz etmek için sıklıkla kullanılır. Haritaya baktığınızda ve Avrupa'da Paris, Madrid, Roma ve Milano gibi şehirlerde Nisan ayında NO2 oranında önemli bir düşüş (yüzde 50 civarında) yaşandığını görebilirsiniz (önceki seneki aynı aylara kıyasla).

Çin'deki noktaya tıkladığınızda ise Pekin'deki bir otomobil fabrikasının ocak, şubat ve martta nasıl bir düşüş yaşadığı ve ardından yeniden yükselmeye başladığı gözlenebiliyor.

Haritayı kullanmakta zorluk yaşarsanız, NASA'nın sağladığı aşağıdaki kılavuzu izleyebilirsiniz. Haritanın kontrol panosuna eodashboard.org adresinden erişilebiliyor.

COVID-19 Earth Observation Dashboard TutorialCOVID-19 Earth Observation Dashboard Tutorial
COVID-19 led to changes in human activities around the globe. Some bodies of water have run clearer, emissions of pollutants have temporarily declined, and transportation and shipment of goods have decreased. We can see some of these changes from space. NASA, ESA (the European Space Agency) and the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) are making satellite data available on the new COVID-19 Earth Observation Dashboard. Learn what data are available and how to navigate the dashboard in this tutorial video. Music credit: "Transitions," from Universal Production Music Video credit: NASA's Goddard Space Flight Center/Scientific Visualization Studio Katy Mersmann (USRA): Lead Producer Steve Cole (NASA): Producer This video is public domain and along with other supporting visualizations can be downloaded from NASA Goddard's Scientific Visualization Studio at: If you liked this video, subscribe to the NASA Goddard YouTube channel: Follow NASA’s Goddard Space Flight Center · Instagram · Twitter · Twitter · Facebook: · Flickr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play