Bu saat biraz farklı olacak!

Artık kimsenin akıllı saat üretmesine şaşırmayız derken, bu dev şirket işin içine girerek şaşırttı!

  • Levent Öztürk
Bir akıllı saat de otomotiv devi Nissan'dan...

Nissan, arabalarla eşleşen bir akıllı saat yapan ilk oto üreticisi olarak büyük bir adım attı. Nissan, "Frankfurt Motor Show"da  "Nismo Concept Watch"u dünyaya tanıttı.

Nissan Nismo marka araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan saat, aracın telematiklerine, performans bilgilerine ulaşabiliyor, biometrik bilgileri kalp ritmini gösteren bir ekran ile gösterebiliyor, Nissan'dan gelen araba için özel mesajları alabiliyor, bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla araca düşük enerjili Bluetooth aracılığıyla bağlanarak aracın ne kadar etkili olduğunu, ortalama hızı ve yakıt tüketimi gibi bilgileri sunabiliyor.

"Giyilebilir teknoloji, sıradaki en büyük şey oluyor ve biz de bu yenilikçi teknolojiden mümkün olduğunca yararlanarak Nismo markasını daha ulaşılabilir kılmak istiyoruz" diyen Nissan'ın Avrupa Market İletişimi Genel Müdürü Gareth Dunsmore, bu teknoloji ile Nissan sporcularının kullandığı teknolojiyi hayranlarına sunmayı hedeflerini de sözlerine ekledi.

 Nissan ilerleyen zamanlarda bu saate eklemeler yapmayı da planlıyor. Dev şirket, bu saatin EEG ölçer gibi eklemelerle sürücünün konsantrasyonu ve duygu seviyelerini görmek ve ECG ile kalbin R-R ritmini görerek yorgunluğu erken bir şekilde teşhis etmek gibi ek özelliklere sahip olmasını da planlıyor.

Tabii ki Nissan saate aynı zamanda sosyal özellikler de eklemeyi planlayarak bu verilerin sosyal medyada paylaşılabilmesini sağlamak amacında. Bunun anlamı, kullanıcıların saati sadece araba kullanırken değil, diğer zamanlarda da kullanabilecek olmaları. Özellikle fiziksel çalışmalar sırasında elde edilecek olan veriler, sporcuların çok işine yarayacak türden.

Saatin daha teknik olan kısmına gelirsek... Micro-USB ile şarj edilebilen lityum pil ile karşılaşıyoruz. Bu sistem de saate normal kullanım şartlarında yedi günden uzun bir ömür veriyor.

Saatin ne zaman markete sunulacağı belli değil ancak Nissan tarafından gerçekleştirilen iyi bir adım olduğu kesin. Özellikle Apple, Microsoft, Samsung ve diğer büyük teknoloji devlerinin halen giyilebilir teknolojileri üzerinde çalışmakta oldukları düşünülürse, Nissan'ın attığı adımın önemi daha iyi anlaşılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Aracın hızı 20 km/s ama resimde sanki çok hızlı gidiyormuş gibi efekt yapılmış :D

@15 Eyl 2013 21:15 Direksiyonunn ve karşıdaki duvarın açısına bakarsak araç dönerek yukarı çıkan bir yolda katlı otopark gibi biyerde pozlama yaparken hızlı gidiyor gibi görünmüş yani efekt değil ;)

Sattıkları arabalarla ücretsiz verseler süper olur.

Uyuma seviyesinde ki kalp atışlarını algılayıp sürücüyü uyarmak gibi bir işlev eklenebilir ve süper olur ! Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play