Cepte internet eziyet olmasın!

Cep telefonuyla internette gezinmek eziyet gibi geliyorsa, işte bu eziyeti hafifletmenin yolları!

Cepte internet eziyet olmasın

Ekranınız ne kadar büyük, web tarayıcınız ne kadar iyi olursa olsun, telefonunuzda internette gezinmek, bir bilgisayardaki kadar rahat olmayacaktır. Akıllı cebinizde kusursuz bir gezinti deneyimi yaşamayacağınız bir gerçek, ancak bunu şimdikinden çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Faydalı kısayolları ezberleyin

Tüm mobil web tarayıcıları, eksik kaldıkları yönlerden haberdardır. Bu yüzden çoğu, ekranda tüm işlevleri göstermek yerine onları gizlerler. İşlevleri nerede bulacağınızı bilmiyorsanız, cebinizle sörf yapmak can sıkıcı bir hal alabilir. Biraz eğitimle bu tür sıkıntıları kolayca atlayabilirsiniz.

Hangi ipuçlarını öğrenmeniz gerektiği, kullandığınız mobil web tarayıcısına göre değişiyor. Bu yazımızda Safari ve Chrome'a özel ipuçlarını sıralayacağız.

Mobil Safari

Sayfa içinde arama: Bu işlevi kullanmak için aradığınız metni adres çubuğuna yazın ve aşağı doğru kaydırın. "Bu sayfada" bölümü, aradığınız metnin vurgulu olarak gösterilmesini sağlayacak.

Alan adı uzantılarını hızla yazın (iOS 7 ve sonrasında): Bunun için "." tuşunu basılı tutun. Bunu yaptığınızda ekrana aralarından seçip yapabileceğiniz alan adı uzantıları gelecek.

Web tarayıcısı geçmişinizde hızla dolaşın: Soldan sağa doğru kadırarak geçmişiniz içinde kolayca dolaşabilirsiniz. Bunun yerine geri düğmesine basmak zor değil, ancak bu tür hareketler kullanımınızı hızlandırabilir.

Favorilere ekleyin: Bir siteyi sıkça ziyaret ediyorsanız, paylaş düğmesine dokunun ve "Yer işaretlerine ekle" seçeneğini seçin. Şimdi "Favoriler" konumunu seçin.

Mobil Chrome için ipuçları

Mobil Chrome için ipuçları

Chrome

İstediğiniz yere yakınlaştırın: Bazı siteler, iki parmağınızı kullanarak istediğiniz yere yaklaşmanıza izin vermiyorsa, bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Chrome'un ayarlarını açın ve Erişebilirlik altındaki "Force Enable Zoom" kutucuğunu işaretleyin.

Sayfada metin arama: Menü simgesine dokunun, Bul'u seçin ve aradığınız metni girin.

Sekmeler arasında geçiş yapın: Parmağınızı üstteki araç çubuğu üzerinde sağa veya sola kaydırarak sağdaki ve soldaki sekmelere hızla geçiş yapabilirsiniz.

Tüm sekmeleri görüntüleyin: Sekme simgesini aşağı doğru sürükleyerek açık olan tüm sekmeleri ekrana getirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları