Chrome eklentileri için kısıtlama geldi!

Google, bir kez daha Chrome'da önemli bir değişiklik yapıyor! İşte Google'ın bu seferki adımı...

Chrome eklentileri için artık tek kaynak mağaza!

Google, blog'unda yaptığı açıklamada Chrome kullanıcılarının yüklediği eklentilerin Chrome Web Store'dan gelmesini bundan böyle şart koşacağını söyledi.

Chromium blog'undaki gönderide Google, bazı Chrome eklentilerinin program yüklemeyle ilgili sorguyu aşmaya çalıştığını söyledi. Bu durum, Chrome'un "web tarayıcısının ayarlarını devre dışı bırakan zararlı eklentiler yüklemesine ve kullanıcı deneyimini istenmeyen yönde etkilemesine" neden olabiliyor.

Dolayısıyla Google, Chrome kullanıcılarının güvenliği için tüm Chrome eklentilerinin Chrome Web Store üzerinden yüklenmesini gerektiriyor. Blog, mağazanın dışında depolanan eklentilerin Google'ın resmi hizmetine gönderilmesinin gerektiğini, bu durumun kullanıcıyı hiç etkilemeyeceğini, kullanıcıların "hiçbir şey değişmemiş gibi" eklentiyi kullanmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

firefox eklentileri tarayıcının görünüş şeklini düzenini bile değiştirebilirken güvenliği de en üst düzeyde tutuyor yıllardır. tarayıcı işi google gibi amatörlere kalınca daha çok kullanıcı bilgileri çalınır zarar görür :D

@M231 Aynen katılıyorum. . . Bilge Baykuş

@M231 Sen de bundan mutluluk duyuyorsun sanırım!

@13 Kas 2013 00:32 hiç bu kadar mutlu olmamıştım :P birsürü tarayıcı varken chrome'a mı muhtaç kaldınız yani :D

10 Kasım logonuz için sizi tebrik ediyorum.

Google bununla uğraşmayı bırakıp youtube'a Google+'sız yorum yazma hakkımızı geri getirsin içine etmişler sitenin.

Zavallı gugıl çırpınıp duruyor :D

Zavallı gugıl çırpınıp duruyor :D

Yüklediğiniz uygulamaların tarayıcınıza sizden izinsiz 3. parti eklenti yüklemesini engelleyecek bir adım. Ayrıca buraya google okuyormuş ve değerlendiriyormuş gibi google'a ithafen yazı yazılmasını da anlayamıyorum. Anca eleştirin, başka işiniz yok.

adamlar çalışıyo helal olsun yıllardırda kullanırım şu chrome u bi sıkıntısını görmedin internet explorer devre dışı zaten pcimde asla kullanmam.

Google Kromun İlk Çıktıgı Gibi Sade Ve Hızlı Değil...Bu Yüzden Firefox Yedek Olarakta İE11

@10 Kas 2013 13:23 fayrfox ne la yeniyomu?

haberin ana sayfadaki başlığı hatalı. ben türkçe öğretmeni filan değilim ama sizin gibi dev bir siteye kuruluşa yakışmıyor yani böyle ufak tefek hatalar

ah gugıl ah yine bomboş işlerle uğraşıyorsun ya....

Güvenlik istiyorsanız firefoxu kullanın sonuçta açık kaynak kodlu bir yazılım açığını gören hemen düzeltip güncelliyorlar. Chromede güvenli ama google a güven olmaz :D

@10 Kas 2013 15:37 Chrome açık kaynak kod kullanıyor Cahil Peach..

Microsoft Windows 8 uzerinde Internet Explorer 11 kullaniyorum ve hizindan yana hic bir eksiklik gormedim.

You Tube Download 'ı önlemek içindir o!

Moxiila+ie11 no google no kırom

10 Kasım logosu için sizi tebrik ediyorum her ay sizin derginizi almakla doğru yaptığımı bana kanıtlamış oldunuz

Uzun süredir boyle zaten, disaridan eklenti yukleyemiyoruz. Ama bir de eklentilerin hafiza kullanim miktari konusunda bir optimizasyona gitseler. 20-25 eklenti yukleyince tab acmadan dahi 1 GB ram kullanmaya basliyor Chrome. Firefox 5 te biri hafiza kullaniyor ayni durumda.

Web geçmişini bile serverlarına göndermeden sildirtmeyen Chrome, kendi amaçlarını engellemeye kalkan eklentileri engellemek için şart koşuyor. İnsanlara köle gözüyle bakan bu tür firmalara karşı dik durulmalıdır !

windows media player eklentisini kurmak için başka siteye yönlendiriyor, onu da engelliyor " bu eklenti chrome a kurulamaz" diye. bu uygulama sanırım geçtiğimiz hafta deneme aşamasındaydı ve artık resmen aktif. sağlık olsun. bir de chrome için 64 sistemlere özel sürüm çıkarsalar şu fan sesinden kurtulsak.

developer ve canary sürümler için bu sorun yok.istediğim yerden istediğim eklentiyi kuruyorum.ayrıca opera 15 ve üzeri, srware ironda da istediğim eklentiyi kullanabiliyorum.haberi eksik veriyorsunuz.kaynak linkini verin oarada dev ve canaryde istenilen eklentinin kuruşabileceği yazıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir