CPU-geleceği: Intel 22-nm üzerinde çalışıyor

Intel Core i7 ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı; ama gelecek planları çok daha dikkat çekici.

  • Halil Mollaoğlu
CPU-geleceği: Intel 22-nm üzerinde çalışıyor
Intel'in planları: Gelecek 22-nm.ye doğru gidiyor.

Intel'in Core i7 serisi işlemcileri 45-nm tekniğini kullana dursun, yonga-devi bir sonraki CPU teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı bile.

Intel'in planları arasında önümüzdeki üç sene çıkacak olan farklı işlemciler var. Daha bu sene içerisinde Core i7 mimarisini baz alan ve 32-nm tekniğine göre üretilen Westmere çekirdeği piyasaya sürülebilir. 2010'da bir sonraki büyük adım gerçekleşecek. Sandy Bridge çekirdeği de 32-nm tekniğine göre üretilecek ve tamamen yeni bir mimariyi temsil edecek. 2011 de Sandy Bridge'in bir revizyonu olacak olan ve 22-nm mimarisine sahip Ivy Bridge çekirdeği piyasaya sürülecek. Firma 2012 yılında ise şu ana kadar tanınmamış ve 22-nm tekniğini baz alan tamamen yeni bir mimari planlıyor. Kesin olan şu ki, Intel mühendisleri bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

vurguncular vurguncular yılmaz güneyi şahane filmi bu akşam lale siemasında

daha çok "başaranlar" denilebilir bu filme.Intel devrimi son 20 yıla damgasını vurdu.Yeni icore çipler her testde amd'yi sildikten sonra bundan sonra çıkacak yeni çiplerde bile amd'nin daha performanslı bir işlemci çıkarabileceğini hiç sanmıyorum.Intel en az 10 sene daha zirvede kalacak gibi.

Intel bu kadar hızlı ilerlerse AMD ona hayatta yetişemez :( 45nm AMD işlemcileri hala bekliyoruz .

direk 22 nm ye geçemez çünkü, önce 32 nm ile üç beş sene söğüşleyecek. sonrası allah kerim. intel mantığı böyle işliyor.

2012 ye kadar pc toplamak yok !!!

işte adamlar 2012 de satacakları ürünleri şimdiden planlamışlar, ticari karları gereği yavaş yavaş piyasaya sürecekler.

Yürü be Amd, eğer batarsan intel anamızı ağlatır..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play