Crysis Warhead'in İlk Görüntüleri

Crytek'in Budapeşte stüdyolarında geliştirilmekte olan devam oyunu CRYSIS Warhead'in ilk görüntüleri

Crytek'in Budapeşte stüdyolarında geliştirilmekte olan devam oyunu CRYSIS Warhead'in ilk görüntüleri internete düştü. İlk karekterimiz Nomad'den daha aksiyona hevesli olan Psycho karakterini yöneteceğimiz oyun CryENGINE 2 grafik motorunun geliştirilmiş ve optimize edilmiş sürümü kullanılarak hazırlanıyor. 2008 sonbaharında piyasaya sürülmesi beklenen oyunun görüntülerini galerimizde ve videomuzda görebilirsiniz.

Bu haber üyelerimizden elazigli tarafından gönderilmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İlkini bile şöyle ağız tadıyla oynayamadık.İkincisi ise 'optimize edilmiş' grafik motoruyla çıkıyor.Türkçesi eller cebe demek yani ...

Bu arada crysis videosu diye izlettirilmeye çalışılan şey bir çok oyunun görüntülerinin bir arada olduğu bir derleme. Crysis sadece 5 sn !!!

Gene türkçe dublaj olacak mı bir bilgi va mı o konuda ?

çok yüksek donanım istiyor. oynayamıyoruz ki.

Bu oyun da önceki oyun gibi makinelerde ağır çalışacaksa (kolay programlama dili kullanılmasından dolayı) yaptıkları yine birşeye benzemez. Yok git grafik kartını yenile, yok işlemcini yenile bu ne kardeşim ya. F.E.A.R ve Rainbow Six gibi biraz kalite konuşturun PROGRAMLAMADA!

ADAMLAR İNGİLİZCE KONUŞYOR BAŞKA ÜLKEDE YAŞIYOR Aaa BU BİZDEN DEYİP HERİFLERİN OYUNUNU ALIYORUZ. ADAMLAR SANKİ OYUNU TÜRKİYE DE YAPTILAR DA... HERİFLER BAŞKA ÜLKELERDE KEYİF ÇATIYOR, Aaa BİZİMKİLER OYUN YAPTI DİYORUZ. Eee BİZE DE HELAL OLSUN.

abi framework ile geliştirmişler oyunu tabii yüksek donanım performansı isteyecek. arkadaşın dediği doğru kötü programcılık sözkonusu.

Evet bizden kazandıklarıyle alamanyalarda yiyip içiyorlar :)))
evet lafta bizden birileri. acaba Türkiye ye en son kaç yıl önce geldiler? bunların sadece soyadı "yerli"...

neden kalitesiz programlama olmuş? evet sorun grafik de değil. oyunu biz programcılar olarak ve oyun yapımcısı olarak 1280*1024 e diğer oyunlarla karşılaştırdık. arkadaşlar yazmışlar da oyun ağır çalışıyor diye :)bu ne demek? bilmeyenler içi söyleyeyim. bir oyun yüksek seviyeli dillerin (C# ve basic gibi) kullanılması yerine eğer makina kodu ile yazılıyorsa yaklaşık 20 kat kadar hızlı çalışır. yani 20 kat kadar rahat, 20 kat kadar esnek ve 20 kat kadar performans demek bu. artı bazı dezavantajları da var bunun. nedir mesela? şudur: makina koduyla yazılması demek bir yazılımın geliştirilmesinin fevkalade zor ve zaman alan bir durumdur. günümüz oyunları eğer makina kodu ile yazılmış olsalardı (ki gerçekten kimse uğraşmaz yani) işlemci gücünü %90 kullanacağına %20 kullanırdı. yani 2010 da çıkacak oyunları biz 2005te çıkmış standart bir bilgisayarla çok rahat kullanbilirdik. crsiz oyunundan örnek verelim... bu oyun c# ve framework kullanarak yazılmış sanırım. bunun yerine c++ ve C hatta, simgesel dil ile yazılsaydı (yani geliştirilseydi) %50 performans artışına geçebilidi. bilgisayar dillerinin performans sıralaması (en çok kullanılan bilgisayar dilleri) simgesel dil > C > C++ > C# tır. ve yazılma olarak da aynen bu sıralama geçerlidir. yani C# daha kolay fakat simgesel dil (günümüzde oyun geliştirmede çok az kullanılır) daha zordur. fakat simgesel dil yaklaşık olark C# tan 20 kata yakın daha hızlı çalışır. makina kodu ise simgesel dilden daha performaslı ki asıl sıralama şöyledir makina kodu > simgesel dil > C > C++ > C# tır. bir oyun C# ile 5 ayda hazırlanmışsa simgesel dille 2 senede hazırlanır. makina kode ile de neredeyse imkansızdır bu. 5 sene falan alır hazırlanması :))

Evet crsiz imkan olup da makina kodu ile hazırlansaydı nereseyse pentium 3 ile bile rahatça oynanabilecek bir oyun olurdu. fakat burada C dili veya farklı bir dil ile yazılmış bir yazılımın derleyici tarafında makina koduna çevrilmesinden bahsetmiyorum. yoksa C de, C++ da, C# da derleyici tarafından mutlaka makina koduna çevirlir. Ama derleyicinin kaynak kode sonradan makina koduna çevirmesi farklı kaynak kodun ise direkt makina kodu olması farklı şeylerdir. biz burada tasarlamanın direkt makina kodu ile yapısa idi varsayımından söz ettik.
Ve bırakın makina kodunu, c ve c++ ile bile iyi yazlsaydı biz hala 2 senelik 3 senelik makinalarımızda bu oyunu rahat rahat oynardık. bir oyunu C ve C++ yazmak ise 2 seneyi rahat alır. ( tabii biz burada kaliteli bir yapımdan kastediyoruz.) ama artık tüketim devri. 3 ayda otun yaparsan tabii böyle çalışır. 500 yerine 2000 adam çalıştır, oyun 50ytl değil 75 ytl olsun, biz hala eski donanımımızla çalıştıralım bu yazılımı. açıkçası emek yok artık. tabiri caizse "el emeği, yazılım mühhendisli denen bir şey yok!"

Eevet FEAR oynayanlar bilir daha az işlemci harcayarak fearın görüntüsü crsiz denen basit yapımı geçiyor. üstelik FEAR ve Crsiz in avrupada satış fiyatı 19$, türkiyede ise FEAR 20 ytl, crsiz 50ytl. kardeşler bizi uyutuyor! kusura bakmayın ben bi oyun türkçe diye 30 kağıt kazıklanmam!

Bu herifler gelsinler Türkiye şartlarında yapsınlar bu işi. Elinde oyun olan kişiler oyunun ekip bölümüne bakın yaklaşık 1500 kişi görürsünüz. bunların sadece 15-20 si Türk. İnanmıyorsanız BAKIN.
Eevt sözde oyunu Türkler yaptı. Gidin işinize başka işiniz mi yok gurur duyacak başka şeyler bulun. Örneğin Vista SP1 geliştiricilerinin başında bir Türk mühendis var. Gidin onu araştırın. Kötü programlama, kötü dil, gidin ABD de satın oyununuzu. Burada size iş yok! Arkadaşlar gidin bu oyun Türkiye ne kadar satmış? Satış listesini güvenilir bi kaynaktan öğtendim. Ünlü bir mağazanın müdürü. Zaten 15.000 gelmiş ülkeye! Bunlarn hepsi satılmamış. Half Life ise 29.000 lerde. Fear 13.000 civarı. age of 3 9.000. bakın ne kadar çok satmış yerli kardeşler. :)

Hadi ya :))) Dünya rekoruna bak. Gülmekten kırıldım burada....

adam makina kodu diye tabir kullanıyo kendine programcı dıyo ya hey alahı ya bende gold yönetim kurlu üyesiyim ozaman atş serbest

ne denecek ya makina kodu denir, ya nesne kodu denir ya da makina dili denir.

arkadaş kolay anlaşılsın diye, makina kodu -1-0-0-1-0 diyor.

olabilir.

adamın yazdıklarını sen de yaz sana da helal diyelim, taş atma başkalarına...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir