Cupertino Belediyesi Apple'a çok kızgın!

Cupertino Belediye Başkanı, Apple'ın kendilerine yeterince ödeme yapmadığını söylüyor!

  • Cenk Atlı
Cupertino Belediyesi Apple'a çok kızgın!

Apple'ın da yerleşkesinin bulunduğu ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Cupertino şehrinin Belediye Başkanı Barry Chang, teknoloji devinden şikayetçi... Chang, geçtiğimiz günlerde The Guardian'a verdiği demeçte dünyanın en değerli firmasının belediyeye vergi ödemekten kaçındığını ve okyanus ötesi ülkelerde elde ettiği gelirleri de sakladığını ifade etti.

"Apple'ın tek bir kuruş ödemeyi bile istemediğini" belirten Chang, ayrıca firmanın faaliyetlerinin de Cupertino'nun iyice kalabalık ve yıpranmış bir şehre dönüşmesine neden olduğunu öne sürdü.

"Firmanın elde ettiği gelirleri, şehirleri için olan sorumluluklarına yönelik de paylaşması gerektiğini ama bunu yapmadıklarını" söyleyen Chang, belediye olarak suistimal edildiklerini düşündüğünü açıkladı. Apple'ın 2012'de 2013'e kadar olan süreçte Cupertino şehrine 9.2 milyon dolarlık bir ödeme yaptığı ve deniz aşırı ülkelerdeki 181 milyar dolarlık gelirinin yanında bu ödemenin çok az olduğu belirtiliyor.

Firmalardan alınan vergileri arttırmak popüler bir yöntem olmasa da bundan çekinmediğini söyleyen Chang, "şehirlerinin teknolojinin merkezi olmasına rağmen toplu taşıma sistemlerinin eskiliğinin utanç verici olduğuna" dikkat çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Oldu Apple tüm şehirdekilere son model iphone versinde tam olsun.

Cebinde para yokken kimse bakmazdı, şimdi paraları gören herkes sanki hakkıymış gibi RESMEN adamların parasını haksız yere alıyorlar yada almaya çalışıyorlar. Karnı açken bir tas çorba verseydiler şimdi istemeye hakları olurdu.................... Mehmet Can

bu ne biçim belediye şikayet etmek ne demek? eğer alacağın varsa ve alamıyosan yazarsın cezayı yine alamazsan icra ypluyla alırsın, yani anlıyacağınız bi kurumun alacağı varsa her türlü alır. ha adamın parası var ve ülkeye sokmuyorsa ondan sanane sen belediyesin maliye değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play