Elon Musk, Tesla'nın Yapay Zekasını Savundu

Tesla'nın yapay zekası tarafından sürülen otomobiller, bir insanın kullandığı otomobil kadar iyi iş çıkartabilir mi? Cevabı Elon Musk böyle veriyor.

  • H. Hüseyin Öztürk
Elon Musk, Tesla'nın Yapay Zekasını Savundu

Geçen hafta Tesla, Model 3'ün yapımında beklentilere ulaşamadığı için yeterince iyi olmayan bir üçüncü çeyrek raporu vermişti. Diğer taraftan Tesla'nın CEO'su Elon Musk, firmanın kendini süren arabalarının AI sistemleri hakkında daha iyi haberlere sahipti. Açıklamasında, kendini-sürme sistemindeki şu an kullanılan donanımın zaten insan seviyesi sürüş için yeterli olduğunu söyledi.

Açıklaması tam olarak şöyle: "Tam otonomluğua izin verilmesi için yetkililer insan kapasitesinden belirgin derecede daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyabilirler. %50 daha güvenli olmalı, %100 daha güvenli olmalı diyebilirler, bilemem. Onların da bildiğinden emin değilim... Şu anki donanımımızla yaklaşık olarak insan seviyesine ulaşabileceğimizi biliyorum. Ve evet, donanım yönünden çok yakında daha fazla şey söyleyebileceğiz, sadece şu an henüz söylemeye hazır değiliz. Ama bu açıdan oldukça pozitifim."

Autopilot, şu an "durumsal otomasyon" denen üçüncü seviye otonom sürüş kapasitesine sahip olsa da, son on iki ayda yapılan Tesla araçlarında geleceğin seviye beş otonom sürüşünü destekleyen bir donanım bulunuyor. Bu yeni kapasite ile araçlar, insan müdahalesi olmadan yolculuklarını tamamlayabilir hale gelecekler.

Bu senenin önceki zamanlarında bir TED konuşmasında Musk, tamamen otonomlaşmış araçların iki sene içinde ortaya çıkacağını söylemişti, ama gerçekten bu süre içinde onları görecek miyiz, bunu zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tesla Model 3'ü, IA'lı, sıkıysa en zorlu test parkuru olan keşmekeş Türkiye trafiğinde denesin! Yayaların, araç kullanıcılarının hamam böceği gibi kuralsız ve yol düzenlemesinin berbat olduğu bu parkuru başarılı ile geçen araç, diğer gelişmiş batılı uygarlıkların reel trafik ortamında göz dolduracaktır. Tested at Turkish parkour endurance test 10 passed! (En zorlu Türkiye Parkurundan 10 puan alarak testi geçmiştir!) Bu parkurun patentini alan yaşadı!

Getir bu aracı Türkiye'ye kadeh gibi her tarafa çarpar! Burda yapay zeka kuralları geçmez. Çelikten sinirlere sahip olacaksın, iyi bir avukat ordusuna sahip olacaksın, yan camda bir tornavida olmadı levye ekipmanda hazır bulunduracaksın, en ufacık bir anlaşmazlıkta karşı taraf sayıca üstünse tabanları yağlamak için iyi bir spor koşu ayakkabısına sahip olacaksın. Bunlarda bizim AI'miz! Model 3 le burda kaza yapsan ben yapmadım bu yaptı diyene kadar adamı Aİ Aİ diye eşek sudan gelen kadar döverler

Sen de yorum yaz

Turhost