En hızlı internet bu ülkelerde!

En hızlı internet hangi ülkelerde? Ülkemiz internet hızı konusunda kaçıncı sırada? Cevaplar, içeride

  • Zeynel A. Öztürk
En hızlı internet bu ülkelerde!

Dünyanın en hızlı internet bağlantıları, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) yeni raporunda ortaya çıktı. Listenin en tepesinde Güney Kore yer alırken, ilk 20'de ülkemizin adı geçmiyor.

Yeni raporda (PDF) Danimarka, birinciliği Güney Kore'ye bırakarak ikinci sıraya gerilemiş bulunuyor. Bu iki ülkenin ardından sırasıyla İzlanda, Birleşik Krallık ve İsveç geliyor. İngiltere'nin son beş yıl içerisinde onunculuktan dördüncülüğe yükselmiş olması kayda değer bir gelişim olarak göze çarpıyor.

Almanya, listenin 14. sırasında yer alırken ABD onun hemen arkasında, 15. sırada yer alıyor. Ülkemizin 69. sırada yer aldığı listenin sonundaysa (163-167. sıralar) sırasıyla Malawi, Madagaskar, Etiyopya, Eritre ve son olarak Çad var.

Tüm listeyi görmek için tıklayın

Rapor, verileri internet hızı, sabit internet üyelikleri ve içerisinde bilgisayar bulunan evlerin oranını temel alan ICT Development Index yoluyla oluşturulmuş. Buna göre ilk sıradaki Güney Kore'nın IDI puanı, 10 üzerinden 8,93.

Güney Kore'deki hızlı internetin arkasında ülkede gelişen e-sports sektörü ve hızla gelişen teknoloji piyasası var. Kore'de internet kafeler dahil olmak üzere neredeyse her yerde hızlı internet bağlantısı bulmak mümkün. 8-9 arasında IDI puanı alan ülkelerin arttığını gösteren rapor, tahmin edebileceğiniz üzere internet kalitesinin dünya çapında da arttığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

iyi bari la trinidad tobago yu geçmişiz :)

akn sağolsun bizde ilk 1 gün 25 sonraki 30 gün 3, aslına 3 pakete 49tl gibi fahiş fiyat ödüyoruz birgün turbo hız 29 gün sürün bu tabloya ocd fiyat karşılaştırmasınıda ekleyin tam olsun

tabii ki biz olamayız hala 16 mbps ve o da şartlara göre değişken hızlar sunan altyapı hala akk ler birde ttnet hızlı intenretin olsun istiyorsan diye reklam yapıyor 100 gb kota veriyor ama hız faili meçhul bir hız

sansür için hızı düşürten akpyi seçmeseydiniz...

@03 Aralık 2015 10:34 akp den önce çeyrek kilobit olup saat başı bağlantı kopmazsa şükrediyorduk. Eski kafalılara kalsaydı halen aynı ayar devam ederdi. o KADAR da atmayalım.

@03 Aralık 2015 21:49 sizde bi bitmediniz. teknoloji geliçiyo. alp geldi diyemi hızlandı internet. hala 69. sıradayız. çok memnunsun sanırım internet hızından. bu kafayla devam edin siz. 3 mbps ye 50 - 70 tl ödemeye devm.

@04 Aralık 2015 08:52 kafan iyi herhalde? Diğer türlü hiç olmayacaktı internetin!!! Güya inkılapçılık var sadece sözde!

türkiye ilk 50 ye girseydi dünya için üzülürdüm

AKN olayına bir çözüm olmadığı müddetçe hangi sırada olduğumuzun önemi yok. İsviçre'de kuzenim 1 Gbit/s internetinin havasını atarken biz AKN muhabbetiyle kasılmaya devam ediyoruz.

Bu haberlerin yapılması bizler için dramdır.

Yazık ülkemizin gelişmesi için bu sorunun çözülmesi gerekiyor.

hzlarını neden yazmadınız?

Sevgili ttnet heryerde fiber hız diye reklam yapıyor... ne kadar ilginçtir ki bakır uçla fibernet veriyor... işte sonuç ortada 67. Sıradan 69. Sıraya gerilemişiz... bizi kandırdıklarının ve yatırım yapmadıklarının kanıtıdır....

Türkiye neden listede yok? :)

Sen de yorum yaz