En iyi 6 Smart TV platformu!

En iyi akıllı TV platformu için hangi marka televizyonu tercih etmelisiniz? Cevap makalemizde...

  • Zeynel A. Öztürk
En iyi 6 Smart TV platformu!

İstediğimiz filmi akış yapabilmekten BBC iPlayer gibi popüler uygulamaları kullanabilmeye Smart TV, giderek büyüyen ve yaygınlaşan bir hizmet. Önde gelen televizyon üreticileri, Smart TV platformları için birçok uygulama sunuyorlar. Bu sayede oturma odanızdan sosyal ağlara, oyunlara, müziklere, akış içeriğine ve fazlasına erişmeniz son derece kolay bir hal alıyor.

Peki en iyi Smart TV platformu hangisi? Bu yazımızda internete bağlı TV'lerin sunduğu Smart TV platformlarını sizler için inceledik ve en iyiden başlayarak sıraladık. Başlamak için sonraki sayfamızı tıklamanız yeterli.

LG Smart TV

1. LG Smart TV

LG'nin Smart TV'lerde ipi göğüslemesindeki en önemli neden, farklı video kaynaklarını giriş ekranınıza getiren çok basit tasarımı. LG'nin Smart TV'sinin en çok hoşumuza giden yanı, uygulamaları değil ağ özellikleri oldu. SmartShare yazılımı ile ağ PC'lerindeki, NAS sürücüsündeki, USB flaş diskindeki veya bir sabit diskteki videoları, fotoğrafları ve MP3 dosyalarını görebiliyorsunuz.

Dosya biçimi desteği inanılmaz derecede geniş ve kullanım son derece basit. Daha kapsamlı bir uygulama isterseniz, LG'nin Plex uygulamasına da göz atabilirsiniz.

Dahası da var: SmartShare, 3D World dahil olmak üzere iyi seçilmiş uygulamalarla geliyor.

Premium sayfasında BBC iPlayer, Lovefilm, Netflix, Acetrax ve YouTube seçeneklerine sahipsiniz. Daha az tanınan uygulamalar arasında ise Absolute Radio, Red Bull TV, ITN, Autocar, Blinkbox, CineTrailer, Cartoon Network, HiT, Picasa, iConcerts, AccuWeather ve Box Office 365 var.

Bununla birlikte SmartWorld uygulama mağazasından indirebileceğiniz Skype, LG'nin AN-VC400 smart TV kamera/mikrofonuna ihtiyaç duyuyor. Uygulama sayısı çok fazla olmasa da LG'nin Smart TV platformu, kullanım kolaylığıyla oldukça başarılı.

LG'nin Smart TV'li televizyonlarından 6'sı:

LG 55LA740V 50-inç, orta seviye TV
LG 42LS570T 42-inç
LG 50PM670T 50-inç Active Shutter 3D plazma TV
LG 47LM860V 47-inç Cinema 3D LED TV
LG 47LM760T 47-inç Cinema 3D LED TV
LG 47LM960V 47-inç Cinema 3D Nano LED TV

Samsung Smart Hub

2. Samsung Smart Hub

Samsung, sahip olduğu geniş uygulama yelpazesiyle öne çıkıyor. Firmanın Smart Hub'ının tasarımı da oldukça hoş. PictureBox, Lovefilm, Netflix, film bulma hizmeti Curzon On Demand ve yeni KnowHow için sunulan destek oldukça güçlü.

Smart Hub'ın özel uygulamaları, dikkatimizi en çok çeken uygulamalar oldu. Ancak YouTube, Viewster, Dailymotion, Absolute Radio, TuneIn radio, Vimeo, HuffPostLive ve FluxPlayer gibi uygulamaların tadını çıkarmanız tabi ki mümkün.

Smart Hub'ın her geçen gün artan eşsiz uygulamaları arasında Spotify, ITV Player, Curzon, Digital Theatre (sahneden canlı kayıtlar), Yabazam 3D, S[edition], birçok fitness uygulaması ve bazı basit oyunlar var.

Smart Hub'ı neden birinci sıraya koymadığımızı soracak olursanız, onu kişiselleştirmenin çok mümkün olmadığını söylememiz gerekli. Samsung'un kendi Family Story, Fitness, Kids gibi uygulamaları giriş ekranında yer alıyor. Bu uygulamalar aileler için harika olabilir, peki ya diğer kullanıcılar ne olacak?

Samsung UE55ES8000 gibi amiral gemisi TV'ler, bir adım ileri giderek sesli denetim, hareketle kontrol ve hatta ikinci kumanda üzerinde dokunmatik yüzey gibi ek özellikler sunabiliyorlar.

Smart Hub'lı 6 Samsung TV:

Samsung UE55F8000 55-inç smart TV, amiral gemisi arayanlara
Samsung UE40F6400 40-inç smart TV, uygun fiyatlı
Samsung PS64F8500 64-inç smart TV, yüksek plazma performansı
Samsung UE46F7000 46-inç smart TV, uygun fiyata çekici görünüm
Samsung UE32EH5000 32-inç smart TV, en uygun fiyatlı seçeneklerden

Sony Entertainment Network

3. Sony Entertainment Network

Sony'nin iki tür Smart TV'si var: SEN destekli Bravia TV'ler ve NSZ-GS7 Google TV eklenti kutusu. Google TV kutusunun Bravia TV'lere eklenme ihtimali var. Bu yazımızda SEN'e (Sony Entertainment Network) yoğunlaşacağız.

Diğer Smart TV platformlarından farklı bir biçimde çalışan SEN, Sony'nin Music On Demand, Video On Demand ve PlayMemories bulut depolama hizmetlerini bir araya getiriyor.

Popüler uygulamalar ve hatta fazlası hala mevcut. Sunulan uygulamalar arasında BBC iPlayer, News, Sport, Demand 5, YouTube, Lovefilm, Netflix, Sky News, Sony Entertainment Television Network (eski TV dizileri), Eurosport, Sony 3D, Skype, Facebook ve Twitter var.

SEN'in 2011 yılında küçük resim olarak canlı TV yayınını gösterebilme, daha kendinden emin, içerisinde dolaşması kolay bir tasarım gibi geliştirmelerle büyük oranda yenilendiğini söyleyelim.

SEN destekli 6 Sony TV:

Sony KDL-55W905A 55-inç amiral gemisi smart TV
Sony KDL-40W905A 40-inç yukarıdaki smart TV'nin 40 inç'lik sürümü
Sony KDL-47W805 47-inç smart TV
Sony KD-65X9005A 65-inç 4K Ultra HD smart TV
Sony KDL-46HX853 46-inç 3D LED TV
Sony KDL-46HX923 46-inç 3D LED TV

Panasonic Viera Connect

4. Panasonic Viera Connect

İlk bakışta hangi Smart TV'nin en basit arayüzü sunduğunu sorarsanız, hiç duraklamadan vereceğimiz cevap Panasonic Viera Connect olacak. Uzaktan kumandadan bir tuşa basarak uyandırabileceğiniz Smart TV işlevlerinin yanı sıra tek düğmeyle BBC iPlayer'a ulaşabilirsiniz. Bu kolaylık bizim gerçekten de çok hoşumuza gitti.

Viera Connect'in bir başka gelişmiş işlevi olan Rovi TV, program kılavuzlarını web üzerinden takip etmenize olanak tanıyor. Kullanabildiğiniz uygulamalar arasında ise Skype, Netflix, Acetrax, YouTube, Picasa, Daily Motion, Vimeo, Viera 3D World, FetchTV, BBC News, BBC Sport, euronews, CNBC Real-Time, MLB.tv, alt yazılı Eurosport Player, TuneIn Radio, SHOUTcast radio, Aupeo & iConcerts var.

Marketplace'te sayısız oyun, 3D gözlük ve diğer TV aksesuarlarını bulmanız mümkün.

3 x 3'lük ızgarada dolaşmak zor da olsa Viera Connect'i kişiselleştirmek ve sık kullandığınız uygulamaları açılış sayfanıza eklemeniz çok kolay.

Viera Connect'in piyasadaki en iyi görünüme sahip, kullanımı en kolay ve en iddialı smart TV platformu olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bununla birlikte platform, TV'ye yeterince entegre edilmemiş ve sizde farklı bir hizmet olduğu hissini bırakabiliyor.

Viera Connect destekli 6 Panasonic TV:

Panasonic TX-P60ZT65 60-inç amiral gemisi plazma smart tv
Panasonic TX-P50VT65 50-inç  plazma smart tv
Panasonic TX-L55ET60 55-inç LED smart TV
Panasonic TX-L42DT65B 42-inç smart TV
Panasonic TX-L47ET60B 47-inç LED smart TV
Panasonic TX-L42E6B 42-inç LED smart TV

Toshiba Places

5. Toshiba Places

Toshiba Places, en gerekli uygulamaları ve "Sosyal TV"yi ailelerin önüne getirmeyi amaçlayan, her aile bireyine kendi oturumunu sunmak isteyen bir girişim.

Evinizdeki herkes tek başına TV izlemeyecekse, bu fikrin çok işe yarayacağını söylemek zor. Ancak Toshiba Places'ta kişisel uygulama deneyiminden fazlası da var.

Video Place, Music Place gibi dosya sistemleri iyi düşünülmüş işlevler, ancak bu klasörlere baktığınızda çok fazla içerik görmediğiniz bir gerçek. TV Place'teki bütün uygulamalar, BBC iPlayer ve MediaGuide uygulamasından ibaret. iConcerts ve Aupeo! Radio'yu içeren Music Place ise son derece basit bir uygulama.

En kalabalık klasör ise Skype uygulamasını da içeren Video Place klasörü. Bu klasörün içerisinde Blinkbox, Acetrax, Cinetrailer.tv, Dailymotion, Viewster, YouTube ve Womi uygulamaları bulunuyor. Social Place içinde ise Flickr, Facebook ve Twitter var.

İçerisinde dolaşmasını güçleştiren bir ara yüze sahip Toshiba Places, sadece arada bir BBC iPlayer'a göz atmak isteyenleri memnun edebilir.

Toshiba Places destekli 6 Toshiba TV:

Toshiba 46TL968B 46-inç
Toshiba 47WL968 47-inç 3D LED TV
Toshiba 42VL963 42-inç 3D LED TV
Toshiba 46TL963 46-inç 3D LED TV
Toshiba 55VL963 55-inç 3D LED TV
Toshiba 40RL953 40-inç LED TV

Philips Smart TV

6. Philips Smart TV

Philips'in Smart TV arayüzü, canlı TV'yi (veya canlı bir TV kaynağını), bir Tweet düğmesini ve tüm uygulamalarınızı taze bir tasarımla giriş ekranınızda topluyor.

Ancak bunların dışında heyecan verici başka bir şeye rastlamanız güç. BBC iPlayer, Acetrax ve YouTube tabi ki Philips'in Smart TV platformuna dahil edilmiş, ancak hepsi bu kadar.

Social TV uygulamasında bir araya getirilen Twitter ve Facebook'a ek olarak Picasa, iConcerts uygulamalarına rastlamanız da mümkün. App Gallery bağlantısı ise sizi CNBC Real Time, Napster, Absolute Radio, Aupeo, Viewster, Funspot, Euronews, ebay, MeteoConsult gibi uygulamalara ulaştırıyor. Film akışı yapmanıza izin verecek olan Blinkbox ise Philips'e göre yakın zamanda ortaya çıkacak.

Philips'in sade Smart TV'sinin kullanımı oldukça kolay. Ancak bu sadeliğin sebebi sizi çok memnun etmeyebilir.

Smart TV'li 6 Philips TV:

Philips 42PFL6008 42-inç smart tv
Philips 42PFL6007T 42-inç uygun fiyatlı smart TV
Philips 46PFL9707 46-inç Moth Eye 3D LED TV
Philips 55PFL6007T 55-inç 3D LED TV
Philips 46PFL7007 46-inç 3D LED TV
Philips 46PFL8007 46-inch 3D LED TV

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Lgmi smart tvde ipi göğüslüyor ?? Smart Tvde büyük fark atan Samsung'dur... Chip tüm haberlerde Samsungu geri plana atmaya çalışıyorsun. Nedir bu marka fanatikliği ?

@06 Ağu 2013 10:08 samsung sadece tv de değil hiç bir üründe beş para etmez çünkü müşteri memnuniyeti kaygısı yok artık.

ben Toshiba Places dan çok memnunum gerçekten akıllı..

Samsung tek çeker hepsini kullandım en rahat o bide klavye taktığınızda bilgisayardan farkı kalmıyo

@06 Ağu 2013 14:48 kesinlikle katılmıyorum f8500 aldım 1.si arızalı çıktı diye geri verdim,2.sini aldım oda arızalı çıktı..kumandası tv nın tam hizasında durmazsan iyi çalışmıyor,elle kumanda etme yada sesle kumanda etme olayı tam bir fiyasko...mağazada hoşunuza gidebilir ama evde sadece bir yada ya iki defa denersiniz..içeride biri konuşursa ekranı konuşmayla ilgili komut ekranı çıyor,özelliği kapatmak zorunda kalıyosunuz...gece oda nın işiğı kapandığı zaman ızşık huzmeleri gürünüyo..kumanda nın ses yükseltme tuşu çok kullanışssız,tırnağınız yoksa sesi yükseltmek için baya uğraş istiyor...ve sayamadığım daha bir çok sorunları çıktı...kesinlikle samsung almam!!!!!!!!!!!!!!!!

@06 Ağu 2013 14:48 klavyeni taktın ve pc den farkı kalmıyo mu gerçekten::)) bunu denememiş olsam gerçekten inanırdım..klavyeyi kullanmak klavye ile birlikte satılan küçük bir usb yi tv nın arka tarafına takılıyo arka tarafta olduğu için klavye sadece 1 metre uzaktıktan kullanabiliyosun..bunun çözümü için araba kablo gibi bir bağlantı aparatı aldım ve 3 metreden klavye ve mausu kullanabilidim.ama asla ve yine söylüyorum bir pc gibi kullanılamıyo..kullanışlı değil ve benim pc 4 çekirdekliydi...

Televizyan sektöründen şu anda en çok satan marka samsung ..

smartta en iyisi samsung ve lg ama yetersiz bellek sorunları var .... smart için tv almayın , görüntü kalitesi için alın...yani en son tercihiniz lg ve samsung olsun :)

Philips kullanıyorum ve cok memnunum ayrıca diğer lerinden farkı panel olması darbeye dayanıklı.

@08 Ağustos 2013 01:33 nasıl memmunsun yav yotube haricinde hiçbir siteden film izleyemiyorsun nasıl bir smart teknolojisidir.

Panasonic bakmadan tv almayın...3d Panasonic en iyisi...en önemlisi aktif 3d gözlükten uzak durun...

Lg PM 6900 plazma tv kullanıyorum. iki usb girişibe klavye ve fare bağlayabiliyorum. akıllı kumanda ile ekranda ve web de süper rahat dolaşabiliyorum. flash desteği mevcut. netten istediğim kalitede ve uzunlukta dizi ya da film seyredebiliyorum. şimdiye kadar takılma ve bellek hatası kesinlikle almadım. medya oynatıcı olarak 35-40 gb lık 7+1 DTS-HD bluray remuxlardan DTS albümlere kadar açmadığı dosya yok. optik çıkıştan dts ve dolby digital veriyi işlemeden gönderebiliyor. alt yazıların boyutu,rengi ekran yerleşimi vs gibi full altyazı kontrolü var. tek dosyada movie, resim ve mp3 görüntüleyebiliyorsunuz. akıllı kumanda ile ileri geri sarma ve zaman atlama yapabiliyorsunuz, saniyelik gecikme dahi yok. filmleri açma sırasında donma takılma geç yükleme vs yok. dts albüm dinyelebiliyorum, albüm bilgileri resmi vs hepsi ekranda çok güzel bir arayüzde. müzik dinlerken ki ekran koruyucusu çok afili. web tarayıcısı kullanışlı, favori sayfa ekleyebiliyorsunuz. maps,google,youtube ve facebook gibi sayfalar orjinal masaüstü şekli ile açılıyor. istediğiniz uygulamayı çok kolay bir şekilde kurabiliyorsunuz. dahili wifi ve widi ile kablosuz görüntü aktarımı çok başarılı. belki en önemli özelliği ARC olması. yani tek hdmi kablosu üzerinden çift taraflı ses akışı yapabiliyor. kumandası ile pionner lx-76 anfimin sesini kontrol edebiliyorum. yine pionner lx-55 bluray playerımın da setup hariç tüm fonksiyonlarını kontrol edebiliyorum. pvr özelliğini kullanmadım ama cihazda bu imkan da var. şimdiye kadar bir media player a ihtiyaç duymadım. bilgisayarı dahi daha az açmaya başladım. anlık mail kontrolü ve youtube seyredebilme özelliği gerçekten kullanışlı. ve tüm bunları 1700 lira gibi muhteşem bir fiyata sahip oldum. 3D,pentouch muhteşem renk yelpazesi, muhteşem sd görüntü kalitesi gibi özelliklerinde bahsetmiyorum bile. bir televizyondan daha ne bekliyim?

@12 Ağu 2013 11:43 Ek olarak şunu belirtmeden edemeyeceğim. Aşşağıdaki arkadaşlardan biri yazmış zaten, smart ya da media özellliği var diye tv alınmaz. esas olan görüntü kalitesidir, renk derinliği sıcaklığı kontrast vs gibi panel özellikleri tv yi tv yapar. yoksa beş para etmez panele isterlerse i7 li işlemci taksınlar boş. ha şu var, smart özellik ve media player olayı güzel bir panele eklenmişse tadından yenmez. ama dediğim gibi asla şart değil.

televizyonlarda kontras ve renk yüksek çözünürlüğü. 800 VE 1000MGHZ gibi görüntü işleme hızı önemli. birde işlemciler çift ve dört çekirdekli olmasına dikkat etmek gerekir .100 hz ile 800 hz arasında bile çok farklı görüntü kalitesi var.

bencede lg dıye dusunuyorum akıllı kumanda muthıs

Toshiba 55VL963 55-inç 3D LED TV bu televizyon 3d mi yoksa normalde kullanılabiliyormu

bence philips led

Panasonıc ten başka tanımam, arkadaşlarımda diğer markaların hepsinden olmasına rağmen benim televizyonum yanından bile geçmediğini söylüyorlar. Wt50e

Arkadaslar smart tv almaya dusunuyorum LG ile Panasonic TX-42ASW654 arasinda karar veremedim hangisini tavsiye edersiniz?

LG 42lb65 ile youtobe dan 3D video izlemek muhteşem tavsiye ederim

bende lg 42 Smart TV aldım goruntu kalıtesı gayet ıyı tek sorunu uydu hıc kulanıslı degıl kanal silme fonksuyonu yok cok basıt bır guncelemeyel duzete bılırler nekadar ugrassamda bır sonuc alamdım acıkcası dahılı uygulama hıc akılı degıl lg yazdıgı cozumde pek cozum sayılmaz Sayın Cxxxx Öxxxxxx Markamiza göstermis oldugunuz yakin ilgiden dolayi tesekkür ederiz. Cihazda istenmeyen kanallari sifreliyerek girisini engelleyebilirisniz. Cihazin menüsünden kilid seçnegine girerek kilid kodu olusturmalisiniz. Daha sonra ayni menüde kililidi akfit edeceginiz seçenekler bulunmaktadir kilit sistemi açik kapali / açik yapiniz altindaki seçenekler aktif hale gelir kanali bloke et seçenegi / ok tusuna basiniz kanal listesi ekrana gelir istenmeyen kanalin üzerine gelerek / ok tusuna basiniz engelle seçenegini aktif etmeniz halinde kanal engelli olarak atanmis olacaktir. Bilgilerinize sunariz. Saygilarimizla.

panasonicten uzak durun yeter. ben aldım ve pişman oldum. adamlar öyle bir şekilde yapmışlar ki garanti sona erdiği gibi tvnin ömrü de sona eriyor.. benim panasonic tvnin garantisi bittikten yalnızca 2 hafta sonra arızalandı. elbetteki servis garanti bittiği için bir şey yapamadı. daha da kötüsü panasonicin içi hemen hemen tek parça. bu nedenle tamiri de aşırı pahalı olduğu için yaptırmadım. evde öylesine süs olarak duruyor. diğer markalar ise pek çok parçadan yapıldığı için yanan bir parça değiştirilince daha ucuza geliyor ama maalesef panasonic öyle değil.

samsung led tv leri çinde yaptırıp millete kaktırıyorlar geçmişte fiyatlar yuksek kalitede yuksektı şimdi fiyatlar düştü kalite yerlerde samsung un ekran dayanıklılığı sıfır ruzgar esse kırılacak diye korkacaksın

Bence lg plazmalar mukemmel fiyatlarida uygun yigidi oldur hakkini yeme adamlar yaoiyor

Samsung40H5570 model olarak düşük olsa bile canavar gibi tak klavye ve mause yi pcden farksz kullan. Daha evvel üst modelleride kullandm. Samsung yapıyor abi. Ekran olayıda şöle dokunduğunda parlama yapıyor diye ekran hassas diye bir şey yok. Parlamayı önlüyebilir ama bu görüntü kalitesini düşürdüğünden yapmıyor. Diğer markalarla görüntüyü karşılaştırın.

phlıpıs smart tv aldık 1.5 sene once goruntu cozunurlugu olara 10 uzerınden 10 verırım fakat smart tv dersenız 1 bıle fazla derım youtube ıle bıle bır vıdeo actıgımda bekle babam bekle

phılıps android tv ler cıkana kadar herkes samsung lg diyordu hersey phılıps androıd tv ile sona erdi :)

kesinlikle philips android tv diyorum ınanın es 5500 samsung smartım vardı cok kullanıslı olmadıgı için bı kac kez denedım sıkıldım kullanmadım salon ıcın aldıgım 55puk7100 phılıps androıd tv cok cok basarılı

zamanında 42 ınc lg smart tv almıstım 660s modelı ınanın smartı bı husran yaratmıstı onu oturma odasına gecırıp salonuma 55pus7600 phılıps androıd tv aldım 10gundur kullanıyorum bırde oyun kolu bagladım dev ekranda oyun oynamak bır baska ayrıca google play stordan ıstedıgım uygulamayı ındırebılıyorum androıd dıyor baska bırsey demıyorum ayrıca phılıpsten beklemedıgım kadar da ıyı goruntu verıyor teknosada calısan arkadas ısrarla phılıps demese gıdıp yıne lg alacaktım ıyıkı phılıps almısım dıyorm

@13 Eylül 2015 23:58 merhaba bende 55pus7600 aldım ama hd kanallarda ve futbol maçlarında aşırı şekilde kasıyor, power natural motion özelliğini kapatmama rağmen kasıyor, tv im bir kere değişti yenisi geldi ve hala aynı sorun devam ediyor, bu sorun hem kendi dahili uydusunda hem de digitürk te oluyor, sizce sorun ne olabilir? siz de kullanıyorsunuz bu tv yi hiç aynı sorunlarla karşılaştınız mı?

sonynın androıd tv cıkardıgını duyunca teknosaya gıttım ama sony bulamayınca phılıps onerdıler smart cok kullanıslı tvde 16 gb dahılı hafıza var oyun uygulama ındırebılıyorsunuz oyun kolu takılabılıyor tvnın goruntusude cok basarılı hd yayınlarda ttek eksıgı kanal gecıslerı bıraz daha hızlı olabılırdı onada alısacagız artık tvnın arkasındakı led ısıklar gece fılm ızlerken guzel oluyor magazada bırseye benzetememıstım

samsungda andurait varmı ledlerde

philips pişmanlıktır

Samsung full hd 3D smart tv 106 cm aldım 2 sene garantisi bitti,biter bitmez ekranda çizgiler oluştu şöyle bir araştırayım dedım bırde baktım ki bir çok insan bu durumdan mağdur,sanırım samsung smart fazla akıllı nedense garantisi biter bitmez ekranda onarımı mümkün olmayan arızalar çıkarıyor sonuç çöp,çünkü değişim isterseniz tvnin yenısınden çok para istiyorlar,samsungu esefle kınıyorum ve bır daha samsung mu ASLA TAVSİYE etmıyorum....

Toshiba almayı düşünüyorum lg ye rakip gibi görünüyo fikri olan yada kullanan var mı ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play