Facebook, "duygularımızla oynamış"!

Facebook'un çok sayıda kullanıcısı üzerinde yaptığı bu deney, büyük tartışmalara yol açıyor!

Facebook, "duygularımızla oynamış"!
Mutsuzluğunuzun nedeni Facebook olabilir

Yeni yayınlanan bir Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) günlüğü, Facebook'un 2012'de 700 bin kullanıcısı üzerinde gizli bir araştırma yürüttüğünü ortaya çıkardı.

2012 yılında, 11-18 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada Facebook, haber kaynaklarında "gizli değişiklikler" yapmış. Araştırma belgesine göre Facebook mühendisleri, üzerinde deney yaptığı 700 bin kullanıcının gönderilerinin "duygusal içeriklerini ayarlayarak" "duygusal durumların diğer kişilere yayılıp yayılmadığını, aynı duyguların başkaları tarafından farkında olmadan tecrübe edilip edilmediğini" anlamaya çalışmış.

Araştırmanın sonucunda kullanıcıların olumlu ifadelerinin azaltılması halinde, olumlu gönderilerde önemli bir düşüş fark edilmiş. Negatif gönderilerin azaltılması halindeyse aksi durum gözlenmiş. PNAS, araştırmadan sosyal ağların duyguların dev boyutlu ölçeklerde bulaşabildiği sonucunu çıkarıyor.

Deney, Facebook kullanıcılarının haberi olmadan gerçekleştirilse de, firmanın kullanım ve hizmet şartlarını ihlal etmiyor. Firma, sözlerine gönderilerde herhangi bir "görünür değişiklik" yapılmadığını, sözkonusu gönderilerin kullanıcının Facebook profiline giderek okunabildiğini, sadece haber kaynağının değiştirildiğini ekliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bu nedendir ki kalabalık yerde yalnızız, elimizde her türlü imkan teknoloji olmasına karşın mutsuzuz. Bu ve bunun gibiler şeytana hizmet ederek insanları kötü yola, çıkmazlara sürüklüyor.

Gizlilik 0 altında -1.000.000

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir