Facebook'ta yeni nesil reklamlar başlıyor

Facebook'ta reklam görmeye çoktan alıştık ama bu yeni sistem, kullanıcıların canını sıkabilir!

  • Cem Şancı
Facebook'a 15 saniyelik video reklamlar geliyor

Facebook TV kanallarına rakip mi olacak? Araştırmalar, Facebook kullanıcılarının en çok "prime time" vakitlerinde online olup ana sayfalarını kontrol ettiğini gösteriyor. Bu veriyi değerlendiren Facebook yönetimi de belirli saatlerde, TV reklamlarına benzer video reklamlar oynatmaya karar verdi.

Reklamlar 15 saniye uzunluğunda olacak ve kullanıcının ana sayfasında belirecek ve otomatik oynatma özelliği olacak. Yani ana ekranınızda belirdiğinde kendi kendine çalışacak.

Facebook bu yeni reklam hamlesi ile günde 2,5 milyon dolarlık gelir sağlamayı planlıyor. Ancak tam olarak ne sıklıkta reklam videosu gösterilecek şimdilik belli değil. Mark Zuckerberg'in aklındaki rakam, her 20 mesajdan birinin reklam olması yönünde. Yani ana sayfadaki paylaşımların %5'i reklam videolarından oluşacak.

Henüz örnekleri ortaya çıkmadığı için bu reklam videolarının ne kadar rahatsız edici olacağı kestirilemiyor. YouTube benzeri web siteleri, seyredilecek içerikten önce, belli bir süre reklam izlenmesini mecburi kılabiliyor ve bu zorunluluk bir süre sonra kullanıcıları bezdirebiliyor. Facebook'un bu konuda farklı bir uygulamaya gidip gitmeyeceği ise şimdilik kesin değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

bu reklamlardan bize de bir miktar para ödenecek mi ? eğer facebook bunu yaparsa milyonlarca üye kaybeder.aynı facebook gibi bir sosyal ağ sitesi daha açılır ve ücretsiz olur.böylelikle herkes facebooktan vazgeçer.twitterda falan takılır.

Anasayfanın yarısından fazlası tıklamalı reklamlardan oluşuyor artık iyice b.kunu cıkardı facebook adı üzerinde zaten ..

kapatmak için neden arıyordum buda tuzu biberi olur :)

Adblock bunun için var

Aslında bu reklam gelirinin bir kısmını kullanıcılara dağıtırsa tepkiler azalır. Misal her izlenen reklam için reklamına bağlı olarak facebook kredisi verebilirler.

google plusa hücüm ederim :D umrumdada olmaz

Firefox ve de Adblock Plus...yeter ikisi...

Facebook istediğini yapsın, bu millet o reklamları bertaraf etmeninde bir yolunu bulur.

Benim salak bir teyzem var. Facebook'tan çıkmaz. Gezi olaylarını bile Facebook'tan takip etti. Facebook ve Twitter sayesinde devletler insanları organize ediyorlar ve doldurup doldurup boşaltıyorlar. Bu aptal insanların Tanrı yardımcısı olsun! Aptallar da kötü sınıfına girer mi? Evet, girerler. Şöyle ki: Aptallar kötülük tarafından tek bir söz ile bile ele geçirilirler. Yani edilgendirler. "Aptal dostum olacağına akıllı düşmanım olsun!" sözü boşuna söylenmemiştir. 12 Eylül Darbesi'nde teyzem kocasını kaybetti ama hala aptal. Kadınları cin gibi yapacak özel bir proje üzerinde çalışıyorum. Hiç kimseden korkmam aptallardan korktuğum kadar...

Statik reklamlardan daha çekici olacakları kesin.

Update edildi:Benim salak bir teyzem var. Facebook'tan çıkmaz. Gezi olaylarını bile Facebook'tan takip etti. Facebook ve Twitter sayesinde devletler insanları organize ediyorlar ve doldurup doldurup boşaltıyorlar. Bu aptal insanların Tanrı yardımcısı olsun! Aptallar da kötü sınıfına girer mi? Evet, girerler. Şöyle ki: Aptallar kötülük tarafından tek bir söz ile bile ele geçirilirler. Yani edilgendirler. "Aptal dostum olacağına akıllı düşmanım olsun!" sözü boşuna söylenmemiştir. 12 Eylül Darbesi'nde teyzem kocasını kaybetti ama hala hiçbir şeyden haberi yok; çünkü aptal. Kadınları cin gibi yapacak özel bir proje üzerinde çalışıyorum. Hiç kimseden korkmam aptallardan korktuğum kadar...<<<Not: Benim projemin kadınları kapsamasından yalnızca kadınların aptal olduğu gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. Aslında erkekler kadınlardan daha aptaldır. Dünya kadın erkek tüm insanların aptallığı üzerine kurulmuştur. Bu projenin kadınları kapsamasının çok çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerle öncelik kadınlara verilmiştir.>>>

@02 Ağu 2013 11:55 ..."Hiç kimseden korkmam aptallardan korktuğum kadar..." o zaman senin kendinden korkma vaktin geldi.

@02 Ağu 2013 11:55 kimsenin aptal olduğu yok fakat sen bu yorumla ne kadar mal olduğunu göstermişsin.

@02 Ağu 2013 11:55 Ana fikri nedir bu yorumun? Bir cümlesi dahi anlaşılmıyor.

@02 Ağu 2013 11:55 gerzeklikte son nokta diye buna denir işte :))

Kotalı kullanıcılar için çok güzel düşünülmüş! Flash engelleyici kullanın!

Bazıları kendilerini sistemi tanıdıkları için akıllı zannedebilir. Mesela kimler? Siyasetçiler, gazeteciler, televizyoncular vs vs vs. Beyler, bayanlar; sizler de aptalsınız. Sistemi bilmeniz sizlerin zeki olduğu anlamına gelmez; çünkü sistem teşkilatınız tarafından sizlere özel olarak anlatılmış, öğretilmiştir. Zeki bir insanın sistemi çözmesi için herkesin teşkilatçı olduğunu bilmesi yeterlidir. Eğer durum böyle ise, evet zekisiniz. Size sistem anlatıldığı için sakın ola kendinizi zeki olarak görmeyin! Sizler aptal insanların arasından seçilmiş ve bilgilendirilmiş aptal memurlarsınız...

o video reklamlar kotalı internet kullanıcıları kızdıracak..

bu devirde hala feysbuk denen saçmalığı kullanmak? beyin bedava....

Bence reklam gelirlerinden servis sağlayıcılar da pay alsınlar. Kullanıcılar ise, interneti bedava kullansın ama olmaaaz, değel mi? Hem reklam gelirlerinden pay alalım, hem de kullanıcılardan...

11.55 psikolojik destek lazım sana.

G+ kullanın artık daha kaliteli daha iyi. daha hızlı ve sonuçta Google

Mark Zuckerberg'in birinden haberi olduğu dğerinden olmadığı 2 durum var: ülkemizde 80 milyon Facebook kullanıcısı var (74 milyon nüfus 80 milyon kullanıcı! :) ) haberi olmadığı bilmediği durum ise TTNet diye birşey olduğu! videolu reklam haaa! Youtube`da 144p çözünürlülükte bile süründürüyor! Son olarak: Diyelim Facebook`da biri bir resim paylaştı sizde altında yorumda bulunuyorsunuz, resmi ekleyen adam size ana avrat küfür yazıp üstüne sizin yazdıklarınızı silebiliyor üstüne sizden rahatsız olduğu mazeretini kullanarak sizi yasaklayabiliyor yani Facebook sitesinde resim ekleyenlere saçma derecede sınırsız yetkiler veriyor, ve bu yetki resim ekleyen herkesde olduğundan kendini bilmezler bu yetkiyi milleti rencide etmek için kullanabiliyor ve bu kullanıcıyı Facebook`a şikayet de edemiyorsunuz, Facebook bununla hiçbir şekilde ilgilenmiyor sadece porno ve telif hakkı ile ilgili şikayetleri dinliyor! İşte Facebook böyle bir site; ne şiş yansın ne kebap sadece ben para kazanmama bakarım! Bana yaşattıklarından sorumlu olduğundan Facebook sitesini mahkemeye vermeyi düşünüyorum ancak Amerikan bir firma olduğundan bunu yapabilir miyim bilemiyorum.

Android facebook güncellemelerine inşallah gelmez

Oyle pat diye çıkan sesli vidyolu reklamlardan nefret ediyorum... Hele kapatılamayınca daha fazla nefret ediyorum.

hemen bi tane video engelleyen plugin vb. bişey bulalım -_-

Google Chrome'a Adblock Plus yükleyin. Media Fire reklamları, Youtube video başındaki reklamlar, facebook reklamları, diğer çoğu reklam hepsini engeller. Temizliyor sayfaları :D

Her türlü faceyi kullanırım arkadaş adamlar bizi düşünüyorlarda yapıyorlar ulan siz hiç birşey beğenmezsiniz kullanmayın o zaman time line yaptılar zaman tüneli ani beğenilmezdi baya beğenildi beğenmiyenler bile zamanla hoşlarına gitti facebook kullananların sayısı gittikçe artıyor boş yere konuşmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play