Facebook: "Türkiye ile bilgi paylaşmadık"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "verileri aldık" açıklamasına Facebook'tan çok sert cevap geldi!

Binali Yıldırım'ın açıklamasına Facebook'tan cevap

Facebook, bugün yaptığı açıklamada Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Türk makamlarıyla herhangi bir veri paylaşımında bulunmadığını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Gezi Parkı olaylarına ilişkin Facebook'tan bilgi alındığını söylemesi, sosyal ağlarda büyük tartışmalara yol açmıştı. Yıldırım'ın Twitter'ın bilgi paylaşımı konusuna olumlu yaklaşmadığını, ancak Facebook'un kendileriyle bilgi paylaştığını açıklaması üzerine tüm gözler Facebook'a çevrilmişti. Sosyal dev ise yaptığı şu açıklamayla Türkiye ile herhangi bir bilgi paylaşmadıklarını söyledi.

"Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye'deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye'deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi'ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya geleceğiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız."

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Türkiye sınırları içinde Türk Kanunları uygulanır. Facebook ta bu kanunlara uymakla yükümlüdür.

@26 Haz 2013 19:10 Facebook'u Türkiye sınırları içine alan mantık nedir? Sanal dünyanın herhangi bir ülke gibi sınırları olmadığını ögrenemediysen kalk bence bilgisayarın başından boş yere yer işgal etme.

@26 Haz 2013 19:10 Sence Facebook sadece Türkiye'de mi geçerli ?

@26 Haz 2013 19:10 Facebook bir Türkiye kuruluşu değildir. Serverları Türkiye'mde yok. Türkiye cumhuriyetine has bir adresi, vergi levhası, dükkanı, tuvaleti yok. Biz yurtdışına bağlanıp kullanıyoruz.

@26 Haz 2013 20:32 birader öyle söylüyorsunda. megaupload neden kapandı sonra başka ülke üzerinden başka bir isimde tekrar faaliyete geçti. sanal da sınır yok derken biraz iyi düşün istersen....

Reklam şirketlerine para karşılığında kullanıcılarının kişisel bilgilerini satan bir siteden, böyle bir açıklama bana pek inandırıcı gelmedi doğrusu. Umarım haklılardır.

Kaynak???????

Facebook kaynaklı bir şirket değildir ve hiçbir serverleri Türkiye'de bulunmamaktadır. Yani Facebook.com a girerken başka bir ülkedeki bir servere bağlanıyorsun ve budurumdada bulunmadığı bir ülkenin kurallarına facebook.com uymak zorunda mıdır bilmiyorum.

@26 Haz 2013 21:00 CSI'ın bi bölümünde vardı o dediğin sanırım uymak zorunda değil,

#direnfacebook

Aldığın göz resimlerini kime gönderiyorsun açıklasına feyzzzz...

Ulen "çok sert cevap" dediğiniz bu mudur?

doğru facebook türkiye ile veri paylaşmaz amerika istediğinde herşeyi verir özellikle nsa ya

tr.facebook.com kullanılan ülkenin kanunlarına ve mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bakanlık gidipte amerikadaki kullanıcının bilgilerini isteyemez bunun içinde o ülkenin mahkemesinden karar çıkartmak gerekir.

1000ali diyorki: "istediğim kullanıcıların bilgilerini bana vermezsen seni erişime kapatırım, bunu haklı göstermek içinde bizim kullanıcılara reklam gösteriyor bundan para kazanıyor ama bize vergi vermiyor derim" diyor

@26 Haz 2013 23:50 tebrik ederim işin farkında olanları görmek sevindirici

facebook yalan söylüyor

o nedenle facebook devre dışı kaldı?

Devlet istiyorsa verecek tabii, sende kanuna göre suç sayılan işler yapma, yapmadıysan sorun ne ? sen bu devletin vatandaşı değilmisin senin bütün bilgilerin zaten devletin elinde değilmi ? facebook'ta paylaştığın şeylerdenmi korkuyorsun yoksa...

@27 Haz 2013 01:12 Sen Hala neler oluyor pek anlamamışsın

@27 Haz 2013 01:12 o zaman evine kamera koy bütün görüntüleri facebooktan paylaş, yoksa evde yaptığın şeylerden mi korkuyorsun ?

@27 Haz 2013 09:23 hahahahahahahaa

Vermesi gerekir zaten. İnternet insanların, atlar misali o tepe senin bu tepe benim koştuğu bir yer değildir. Toplum bilinci ile hareket den insanların bir arada bulunduğu bir ortamdır ve normal yaşamda olduğu gibi hukuki kurallar olmak zorundadır.

@27 Haz 2013 03:35 boyle cahilce yorumları görmemek adına ne yapılabilir bilmiyorum. umarım "http" size gereken eğitimi bir gün verir

facebook un bir devletle uğraşması çok zor.eğer facebook her ülkeye(ülke derken g8 ülkelerini kastediyorum+çin) bunu yapıyorsa helal ama değilse iş değişir.

facebooka https:// kullanarak dahil oluyorsan ag sifrelenir ve operatorler bile bu bilgiyi okuyamaz kullanici ve facebook bu bilgileri gorur . Baska hic kimse .

@27 Haz 2013 08:50 o kadar emin olma şifrelenmesi demek o şifrelerin kırılamayacağı anlamına gelmiyor .... ve bu şifreleme methodları öyle kırılamaz nitelikte felan değil bütün ağı gözleyen ttnet, mit, ve polisin istibarat kurumları için bu tarz https felan çok engel değil ....

tunnelbear ,spotflux , open vpn gibi uygulamarı kurup vpn üzerinden girin hatta ücretli olanlarından alıp ssl olanını ve log tutmayan olanını alın sizi kimse bulamaz...

Devlet herşeyimizi biliyor zaten daha neyimize bakacaktı ki:D , hmm bakalaım nasıl foto koymuş, acaba ne yorum yapmış.. :D paylaşılan foto adı: Ülkemi seviyorum. 1 beğeni ( T.C) :D

ayrıca sadece 256 bit koruma sağlıyor ABD nin güvenlik duvarlarları 1440 bit

bence Türkiye facebook a erişimi engellemeli. lanet ötesi bir şey bu face denen illet !!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir