Facebook'un eleştirilen özelliği, Twitter'da!

Twitter'ın, büyük tepkilerle karşılanan bu Facebook özelliğini kopyalamak istemesi herkesi şaşırttı!

  • Levent Öztürk
Facebook'un eleştirilen özelliği Twitter'a geliyor

Twitter'ın en iyi özelliklerinden biri sona eriyor olabilir. Twitter'daki kişilerden gelen yorumlara göre, tweet'ler için yeni bir filtre sistemi yolda olabilir. Twitter'ın CEO'su, bu yılın başlarında sorulduğunda bu ihtimalin olmadığına yönelik bir cevap vermemişti. Şimdi ise, Twitter CFO'su Anthony Noto'nun konuşmalarına göre, bu durum kaçınılmaz gözüküyor.

Kullanıcıların bildiği gibi, Twitter'ın bildiri gösterme şekli, ters kronolojik bir sıralama ile yapılıyor. En yeni tweet'ler her zaman en üstte gözüküyor. Twitter'ın yola çıktığı ilk günden beri böyle olan bu durum, artık değişecek gibi gözüküyor.

Noto'nun konuşmasına göre bu yöntem "kullanıcı için en ilgili tecrübeyi" sunmuyor. Eğer kullanıcı sıklıkla kontrol etmiyor ise, önemli tweetler diğerlerinin altında gömülü kalabiliyorlar. "Bu içeriği gerekli zamanda kullanıcının önüne koymak, daha iyi bir içerik organizasyon yoludur" diyor Noto.

Tabii ki düzenlenmiş sosyal alımlar yeni bir şey değil. Facebook bir süredir bu işlemi pek sevilmeyen "Top Stories / Başlıca Haberler" özelliği ile gerçekleştirmekte. Hatta bu özellik mobil uygulamalarda varsayılan tercih olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu özellik hakkında kullanıcıların düşüncelerini merak ediyorsanız, Play Store'a yapılacak kısa bir ziyaret merakınızı giderecektir. Ancak şimdiden uyarmak lazım, çoğu kullanıcı bu özellikten hiç memnun değil.

Twitter'dan gelen haberle beraber de benzer bir özelliğin kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu oluyor. Eğer Twitter da Facebook ile aynı yolda ilerlerse, bu sosyal ağ kendisinin en önemli ve beğenilen özelliğini, yani canlı tweet'ler ve son haberleri, kaybetmiş olacak.

Twitter, bir süredir ekranımızda gördüklerimizi değiştirmekteydi. Sponsor tweet'leri, favoriler ve hatta takip etmediğimiz (ama takip ettiklerimizin takip ettiği) kişilerden gelen tweet'ler ekranlara sızmaktaydı. Eğer bu sistem ile daha fazla oynanırsa, Twitter pek çok kullanıcı için sürekli takip edilen ve çok sevilen siteler listesinden çıkabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

twittera olmaz bu. amacına aykırı bi kere. facebooka millet durum yazmak için girmiyor sadece ama twitter sadece tweete dayalı.

Kuş beyinsizler :-P

""Twitter pek çok kullanıcı için sürekli takip edilen ve çok sevilen siteler listesinden çıkabili"" İnşallah. Hadi bakalım hayırlısı...

Ya Twitter neden bu güzel işleyişi bozmaya çalışıyor anlamıyorum ki gayet iyi bir düzen var. Şu gerzek Facebook özelliğini istemiyorum.

aslında ikiside gereksiz eskiden msn vardı ne günlerde beee

@11 Eyl 2014 23:13 Ohooo ooo, sen milattan önce dördüncü yüzyıla gittin. Yakında mIrc , çevirmeli telefon felan da demeye başlarsın :))

facebook özelliğini istemiyorum

twitter da iyice bozdu arkadaş. öyle böyle değil, fena bozdu hani. bir yerden sonra daha fazla bozmaz dedik, yine bozdu. çok bozdu çok.

Sen de yorum yaz