Facebook ve Google'ın arası yine gerildi!

Facebook Google'a "kazık attı", iki dev arasındaki ipler yine gerildi. İşte yaşanan her şey...

Facebook AdSense'i yasakladı!
İki devin arası düzelmiyor...

Facebook, uygulamalarının artık Google'ın AdSense reklam ağından yararlanmasını yasaklandı. Geçtiğimiz hafta Facebook ilk resmi onaylı reklam platformlarının listesini açıklamıştı ve bu listede Google'ın adı gözükmüyordu.

"Listede adı geçen reklam sağlayıcılarının tümü platformun kurallarına uyacaklarını belirtmiş ve Facebook politikasına bağlılığı kabul etmişlerdir. Geliştiriciler yalnızca bu listede adı geçen sağlayıcıları kullanabilir. Kurallara uyacaklarını belirtene kadar diğer sağlayacılar yasaklıdır." Google'ın neden listede olmadığı sorusuna bir Facebook yetkilisi Google'ı cümle içinde kullanmadan cevap verdi; "Veri kullanımı ve reklam kalitesini belirten kurallarımızı koyduk, her geçen gün kuralları daha fazla sağlayıcı kabul ediyor ve onları listeye ekliyoruz." Yani bir bakıma Facebook Google'ın anlaşmayı kendi imzalamadığını ima etmeye çalışıyor.

Google veri kullanımı konusunda daha önceleri de Facebook'un koyduğu kuralları beğenmemişti. Facebook'un veri paylaşımı konusunda kullanıcılarını koruması için böyle bir liste yaptığı konuşulurken, forumlara içini döken bir geliştiricinin de söyledikleri de dikkat çekiyordu; "Listedeki birkaç büyük firma dışında diğerlerinin hepsinin kötü bir geçmişi bulunuyor. Burada bir çözüm gerekiyor. Eğer işin amacı kullanıcıları korumak için bu listeyi yapmaksa, en iyi ve en güvenli sağlayıcıları yasaklamanın anlamı yok. Bir yerlerde ciddi sorunlar var."

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Reklam yayıncıları çok mu doğru yapıyor işini sanki? İşleri gücleri ziyaretçileri kandırarak reklama tıklatmak.

artiz bu facebook

Ziyaretçi yazmış:
Reklam yayıncıları çok mu doğru yapıyor işini sanki? İşleri gücleri ziyaretçileri kandırarak reklama tıklatmak.
Dün 18:20
---------------------------------
tıklama kardeşim, kafana silah dayayanmı var

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir