Facebook, videolarda Flash'ı bıraktı!

Yavaş yavaş ölen Flash'ı bırakıp HTML5'e geçen sitelere, dev bir site daha eklendi!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook, videolarda Flash'ı bıraktı!

Flash'ın ölmek üzere olduğunun yeni bir işareti, Facebook'tan geldi. Sosyal platform, videoları bundan sonra varsayılan olarak HTML5 ile yükleyeceğini duyurdu.

Facebook, yaptığı açıklamada HTML5 video yürütücüsüne geçişin "geliştirmeyi kolaylaştıracağını" ve "kullanıcıların Facebook'taki video deneyimini iyileştireceğini" söyledi. Videoların HTML5 üzerinden oynatılması, biz kullanıcılar için daha hızlı videolar ve daha az sorun anlamına geliyor.

Sosyal ağ, HTML5'i geniş çaplı kullanıma sunmak için bugüne kadar beklemesinin nedeninin, eski işletim sistemlerinin ve tarayıcıların bu yeni web standardıyla iyi çalışmaması olduğunu söyledi. Facebook, sözlerine şöyle devam etti: "İşte bu yüzden, küçük bir grup haricinde HTML5'i tüm web tarayıcılarına varsayılan olarak sunmak için bugüne kadar bekledik."

Sadece birkaç hafta önce Flash'ın yapımcısı Adobe da Flash'ın kullanımını tavsiye etmediğini söylemiş, içerik sahiplerine HTML5 gibi daha yeni standartları kullanmalarını tavsiye etmişti.

Bununla birlikte Facebook, Flash'ı tamamen bırakmış değil çünkü sosyal dev, oyunlar için Flash platformunu kullanmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yav 4-5 gündür Facebook'ta neredeyse video izleyemez olduk mobil kullanıcılar olarak. Wi-Fi de aynı mobil ağ da. Demek bu HTML5 yüzündenmiş. Daha sağlam bir geçiş olsaymış iyi olacakmış

@21 Aralık 2015 14:18 Yapılan işin tek yönlü olması ve Flash'ın tamamen ortadan kaldırılmasının bir sebebi de bu. Eski teknolojiyi kullanan aygıtları sağır-kör bırakmak ve yeni alet almaya zorlamak ! Sadece bir kaç yıl önce çıkan bir akıllı telefon bile bu sebepten dolayı internette iş yapamıyor. Okul sayfası veya başka bir resmi siteye acilen girmeniz gerekti ve son paranızı internet paketi almaya harcadınız ve MUTLU son. Daha üzerinde çizik olmayan telefonunuzda hiç bir işlem yapamıyorsunuz.

Kaçınılmaz son. Zamanla çocuklar büyüyor ve elbiseleri dar geliyor . Daha yeni ve daha geniş elbiseler almanın zamanı geldi. Buna benzetiyorum. Güle güle Flash, hoşgeldin HTML5.

Köhnebook 2025 de de oyunlarda flashı bırakır

adobe readerı da bırakmaya başlasa keşke insanlar. bu kadar popüler bir program nasıl olur bu kadar bakımsız olabilir? hiçbir şeyi düzgün çalışmıyor aradığınız hiçbir şeyi bulamıyorsunuz vs vs

@21 Aralık 2015 18:26 Hatta delet bile başka bir pdf istemcisi ve okuyuvusuyla çalışmıyor ! ve tavsiye edilmiyor(Devlet tarafından)Hatta ve hatta M.S Wind.10 da başka bir PDF okuyucusu yüklediğinizde silebiliyor. Dünkü haberde bu sitede de vardı. Bunlar arkada dönen tekel anlaşmaları sayesinde oluyor. Simple pdf çok daha küçük ve işini layıkıyla yapan bir yazılımdır mesela ama internette başka adlarla kopyalayıp silmeye çalışıyorlar. Kopyalanan programlar ise v.irüslü." Simplepdf " 2MB program.

Yakında flash kullanan tek video porn siteleri olacak

yandex tarayıcıda facebook videoları izleyemiyorum doğru düzgün sebebi bu olabilir mi acaba ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play