Firefox 5 yakında geliyor!

Yeni Firefox sürümü için kaç hafta gerekli, bu sürede neler yapılıyor? İşte Firefox 5'e giden yol!

  • Gökay Özbudak

Mozilla tarayıcılarının kullanıcıların hizmetine çıkabilmesi için yeni bir plan hazırlığında olduğunu resmen açıkladı. ConceivablyTech'in ortaya çıkarttığı dökümana göre, Mozilla'dan Rob Sayra bir Firefox sürümünün çıkabilmesi için 16 hafta gerektiğini söyledi.

Google'ın Chrome tarayıcısında uyguladığı bir plana benzer plan uygulayayacak olan Mozilla, tarayıcının çıkışını dört bölüme ayırdı; mozilla-merkez, deneysel, beta ve final. Chrome tarayıcısının geliştirilmesinde de buna benzer bir yöntem izleniyor.

Mozilla-merkez bölümüne gelen her yeni kod, final sürümüne gelene kadar deneysel ve beta aşamalarından geçecek ve daha sonra kabul edilirse son sürüme geçebilecek, aksi takdirde tarayıcıda bulunmayacak. Eğer Mozilla bu plana tam olarak uyarsa Firefox 5'i bu yılın ilk yarısının sonlarında yani Haziran ayının sonlarında görmemiz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

iNANMAK HER NE KADAR GÜÇ OLSA DA OLURSA İYİ OLUR

Chrome u bu kadar taklit edebilirlerdi herhalde. Şimdi de hızlı hızlı versiyon yükseltme..

Nasıl yani, daha 3 gün önce Firefox 4 yeni çıktı ve kurduk, bir yanlışlık olmasın?

Yalan yaa, en az 2-3 yılı var...

temmuzdan aşşa çıkmaz.

firefox. yeter baska tarayicilardan caldigin. birseyi de kendin yap. gorduk 4. surumunun "yakinda"sini. aylarca bunun icin mi ugrastin? javascript testlerinin sonucu rezalet. sayfalari yukleme hizin berbat. seni kim, neden kullanir ki?

Firefox açık kaynak kodlu bir yazılım lütfen windows mantığıyla düşünmeyelim

Tabi Tabi Chrome u taklit ediyorlar :D Chrome ne ya daha dünkü tarayıcı Eğer biri birinden bir şey çalmışsa oda Chrome dır..İlk sekme çıkaran kim Firefox,ilk eklentiler hangi tarayıcıda Firefox ,Chrome neciki ondan çalsınlar..Ama siz balon chrome ile devam edin.Nede olsa google her türlü bilgimizi topluyor öyle deilmi :)

Firefox 4 aynı chrome! chrome dava açsa yeridir.

Görsel olarak daha başarılı eski versiyonundan ayrıca Chrome'a felan 5 basar.İkisinide kullandım çoğu yönden daha iyi Firefox.Hee yeni versiyonun çıkması da kısa sürmez orası ayrı konu ama chrome çıkalı ne kadar oldu ki her konudan onu taklit edicek.

Firefox 4 aynı chrome! chrome dava açsa yeridir.
Bugün 16:54
------------------------------------------------------
Firefox şu andaki görüntüsünü 2009 da RESİMLİ haber yaparak duyurmuştu, chrome'un Firefox'dan çalmadığı ne malum, üstelik Chrome geliştiricilerinin %30'u eski mozilla çalışanları olduğu da bir gerçek, tüm dünya biliyor.

chrome dan şunu çaldı bunu çaldı diyenler chrome chromium alt yapısyla oluşturulmuş bir tarayıcıdır google oturup baştan kendi yazmadı yani :) istediğini firefox a uygular mozilla hiç bişey olmaz davaymış mavaymış chrome kullanmaya devam edin gizlilik konusunda hiç de ii davranmayan bi firmanın tarayıcısını kullanıyosunuz işte hızlı diyosunuz cart curt chrome da ne o yokken mozilla hakimdi :)

2013 ten once ciksin bu disimi kiricam yaziyorum buraya

"chrome dan şunu çaldı bunu çaldı diyenler chrome chromium alt yapısyla oluşturulmuş bir tarayıcıdır google oturup baştan kendi yazmadı yani :) istediğini firefox a uygular mozilla hiç bişey olmaz davaymış mavaymış chrome kullanmaya devam edin gizlilik konusunda hiç de ii davranmayan bi firmanın tarayıcısını kullanıyosunuz işte hızlı diyosunuz cart curt chrome da ne o yokken mozilla hakimdi :)" chromium zaten google destekli bir proje. ne diye tartışıyorsunuz hepsi bence birbirinden bir şeyler çalmalı ki(esinlenmeli) bizde en mükemmel tarayıcıyı seçip kullanabilelim :)

Uzmanlar Firefox kullanır; Çömezler diğer tarayıcıları.

Firefox şu andaki görüntüsünü 2009 da RESİMLİ haber yaparak duyurmuştu, chrome'un Firefox'dan çalmadığı ne malum, üstelik Chrome geliştiricilerinin %30'u eski mozilla çalışanları olduğu da bir gerçek, tüm dünya biliyor.
------------------------------------------------
chrome 2008 senesinde çıktı!

Hem ie9 hemde firefox chrome'yi taklit etmiş temalar görünümler vs herşeyi aynı chrome.

chrome'u seven arkadaslar. madem cok güzel kullanin adamlarin ortagimisiniz heryerde chrome daha iyi diyorsunuz. nerde firefox haberi olsa altinda opera daha iyi chrome daha iyi, ee gidin kullanin bizi firefox ile birakin. ben seviyorum firefoxu, isterse 2 yil sonra ciksin yine beklerim dert benim arkadas. bagimsiz oldugu icin vazgecmiycem hicbir zaman.

firefox bir aşktır vazgeçilmez

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play