Firefox daha çok RAM kullanacak!

Firefox, daha hızlı ve güvenilir web deneyimi için 6 sene önce duyurduğu bu sistemi devreye sokuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox daha çok RAM kullanacak!
Bellek kullanımı yüzde 20'ye kadar artabilir

Birden çok işlemle çalışan web tarayıcıları yeni değiller. Bu yöntemi kullanan tarayıcıların öncüsü, 2008'de Chrome olmuştu. 2009'da ise Mozilla, çoklu işleme geçmeye yönelik projesi Electrolysis "e10s" projesini duyurmuştu.

Aradan geçen altı yılın ardından Mozilla, Aralık 2015'te tarayıcısının çok işlemli sürümünü Firefox Beta kanalına yayınlamıştı. Şu an kanaldaki kullanıcıların yüzde 15'i, Firefox'un bu sürümünü test ediyor.

Mozilla Platform mühendisi Eric Rahm'ın elde ettiği test sonuçlarına göre Firefox'un çoklu işlem destekli sürümü hazır olduğunda tarayıcının bellek kullanımı artacak, ancak güvenlik ve performansı iyileşecek.

Mozilla, geride bıraktığımız senelerde Firefox'un bellek kullanımını azaltma konusunda önemli geliştirmeler yapmıştı. Çoklu işlem Firefox'un bellek kullanımını artıracak olsa da uzun dönemde biz kullanıcılara getirisi daha fazla olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Düşük ramli cihazlar için facia demek chromeden farkı kalmacak demektir

@SonKraLL niyeki, Firefox ESD kullanmaya devam, sorun yok :)

@SonKraLL Chorome dan daha az ram harcayabilir. Çünkü bunu sağlayabilmek için uzun süredir çalışıyorlarmış fakat yine de düşük ram'e sahip cihazlarda aynı anda birden fazla programı kullanmak isteyenler için çok kötü olacaktır. Mozilla'nın düşük ram'e sahip cihazlar için daha düşük ram kulanımı sağlayacak bir ayar eklemesi belki bu sorunu çözebilir.

Artık bilgisayarlar minimum 4 GB ile piyasaya sürülürken özellikle ülkemizde popüler olan boş ram fetişi de giderek anlamsızlaşıyor. Boşta duran ram'in kullanımımıza hiçbir katkısı yok. Önemli olan ne kadarının boş olduğu değil; ne kadar dinamik çalıştığıdır. Başka bir işleme geçtiğimizde otomatik olarak rami optimize ettikten soran isterse 8 gb full dolu olsun. iOS bu konuda mükemmel bir örnek.

@15 Şubat 2016 22:12 Sorun ne kadar ram kullanıldığından ziyade başka bir program açıldığında rami kullanan programın kullandığı rami serbest bırakmaması. Program başlangıçta rami kendine ayırıyor. Fakat başka bir programa için ram lazım olduğunda, ramin bir kısmının boşaltılması gerekiyor. Bunun için de ramdaki verinin bir kısmı ya silinecek ya da sanal belleğe transfer edilecek. Genelde ikincisi olur. Bu da program açılışlarında bir yavaşlık olarak kendini hissettiriyor.

@15 Şubat 2016 22:12 4gb ram, tarayıcıda yutube ve birkaç site + kullanılan profesyonel bir program ya da browser oyunu + outlook da yetersiz kalıyor. Bütün bunları optimize etsinler diyorsanız haklısınız ama belli ki o kadar kolay olmuyor. Zira flash playerı yıllardır piyasadan silmeye çalışıyorlar bilmem farkında mısnız?

Bulut işletim sistemlerine doğru...

düşük ram kapasiteli cihazlar için ayrı tarayıcı yayınlarsa güzel olur

Firefox kulalnicisi olarak uzuldum bu karara. Ofis islemleri icin kulalndigim Core2Quad q8300 islemcili ve 4 GB ramli makine de Chrome 'a gore zaten cok yavas calisiyordu. Aslinda RAM 8'di, maalesef biri bozuldu. Chrome'a donus yapmak zorunda kaldim. Artik hic kullanamiyacagiz demek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost