Flash Professional'a yeni isim: Animate CC

"Flash öldü" dedirtecek bir hamle, bu kez Adobe'un kendisinden geldi!

  • Onur Seven
Flash Professional'a yeni isim: Animate CC

Flash interaktif medya formatına gösterilen büyük tepkinin ardından Adobe, Flash Professional aracının ismini Animate CC olarak değiştireceğini açıkladı. Şirket, Animate CC'nin "HTML 5 içerik geliştirmek için Adobe'un önde gelen web animasyon aracı" olacağını söylüyor.

HTML5, CSS3, ve SVG gibi modern standartlar üzerine yoğunlaşan girişim için ilk adımlar bundan birkaç yıl önce atılmıştı. Şimdi Flash Professional'ın gelecekteki versiyonu olarak duyrulan Animate CC, HTML5 ve SVG yoluyla animasyonlar oluşturmak için yeni bir alternatif sunacak.

Flash SWF dosyaları Animate CC içinde öncelikli olarak desteklenecek ancak yeni nesil web sitelerinde Flash kullanımının pratik olarak neredeyse tükendiği söylenebilir. Efsanevi format, HTML5 standardından bu yana ciddi bir kan kaybı yaşamış, güvenlik açıkları nedeniyle de iyice gözden düşmüştü.

Adobe'un şimdi HTML5, SVG ve WebGL (daha önce destekleniyordu) ile animasyon oluşturmak için bir seçenek sunması, şirketin Flash'ın ölümünü kabullendiğinin bir işareti olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Adobe'un şimdi HTML5, SVG ve WebGL (daha önce destekleniyordu) ile animasyon oluşturmak için bir seçenek sunması, şirketin Flash'ın ölümünü kabullendiğinin bir işareti olabilir." Hayır, sadece Flash Professional'ın yetenekleri artırılmış. İşin içine HTML5, SVG, WebGL de girince Flash Pro kapsamlı bir animatöre dönüşmüş ve adı da Animate CC olmuş. Flash'ın ölmesi şu anda imkansız...

@cleverman flash öldü, cenazesine bile gittik. sen uyuyordun o sırada.

Bu haberi okuduktan sonra Flash yazılımını PC'den kaldırdım.

Kapatınca hala hiç bir yer açılmıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play