Gizli grubun en büyük 5 hack olayı!

Çökerttiği dev sitelerle adını duyuran 'Anonim' adlı hacker grubunun en büyük 5 saldırısı burada!

Gizli grubun en büyük 5 hack olayı!
Anonim'in politikaya karışması alışılmadık olsa da Koch kardeşlerin de web sitesini çökertmişti

Visa ve PayPal gibi büyük kuruluşların sitelerini çökerten ve son zamanlarda ismi sıkça gündeme gelen 'Anonim' adlı hacker grubu, 4Chan adlı web sitesinde yayınladığı anarşik mesajla da dikkatleri üzerine çekmişti. İşte 'Anonim' grubunun bugüne dek hedef aldığı en büyük 5 hedef:

1. Westbro Baptist Kilisesi

Sitesinin hack'lemekle tehdit edildiği bir mektubun sahte çıkmasının ardından cesaretlenen kilise, Anonim grubunu işe koyulmaya çağırmıştı. Birkaç gün sonra kilisenin web sitesini hack'leyen Anonim grup ise şunları yazmıştı: 'Bu tahrifi basit bir uyarı olarak al ve ortalıktan kaybol.' 'Dünya senin nefret dolu mesajlarını kabul etmiyor.'

2. Koch kardeşler

Tutucu olmalarıyla bilinen milyarder kardeşlerin 'Zengin Amerikanlar' adlı avukatlık grubu web sitesine saldıran Anonim, siteyi çökertmiş ve şunu iddia etmişti: 'Koch ve benzeri oligarşiler, Wisconsin'de politik gündemi karıştırıyor.'

Scientology ve WikiLeaks

Scientology de Anonim'den payını aldı

3. Scientology Kilisesi

Anonim, 2008 yılında Scientology'ye savaş açtığını duyurmuştu. Gawker'ın ortaya çıkardığı ünlü oyuncu Tom Cruise'un Scientology videosu Anonim grubunu harekete geçirdi. Karşılık olarak kendi videosunu yayınlayan Anonim grubu, videosunda şunları söylüyordu:

'Size lider olarak güvenenlere olan etkinizin büyüklüğü tarafımızca anlaşılmıştır. Bundan dolay Anonim, kuruluşunuzun yok edilmesi gerektiğine karar vermiştir.'

'Project Chanology' adında bir program başlatan grup, kullanıcıları kiliseye spam e-posta göndermeye, telefonla aramaya ve hizmeti engelleme saldırıları yapmaya davet etmişti.

4. WikiLeaks

Anonim grup, Aralık 2010'da Wikileaks ve kurucusu Julian Assange ile ilişkisini kesen kuruluşları cezanladırma girişiminde bulundu. MasterCard, Wikileaks ile ilgili işlemleri yapmayı durdurduğunda Anonim grubu MasterCard'ın sitesini çökertmişti. Visa, PayPal ve Assange'ı eleştiren Sen. Joe Lieberman'ın web sitesi de aynı kadere mahkum olmuştu.

Grup, sitesinde WikiLeaks ile herhangi bir bağının olmadığını ancak saydamlık ve sansürlemeyi engelleme adına bu yola başvurdaklarını söylemişti.

Güvenlik yöneticisini istifa ettirdi!

Ortaya çıkan e-postalar, Aaron Barr'ı istifa etmek zorunda bıraktı

5. Güvenlik yöneticisini istifa ettirdi

Anonim'in şimdiye dek olan belki de en büyük darbelerinden biri, HBGary Federal adındaki bir Amerikan güvenlik firmasının, siber aktivistleri izlemesi için devlete yardım etmesi nedeniyle, başkanının geri çekilmesine neden olmasıydı. HBGary Federal'in başkanı Aaron Barr, Financial Times'a Anonim grubunun liderlerinden bazılarının isimlerini açıklayabileceğini söylemişti.

Grubun buna cevabı ise HBGary'nin bilgisayar sistemlerini şirketin web sitesini kullanarak hack'lemek, 71.000 özel e-postaya ulaşmak ve herkesin okuyabileceği şekilde yayınlamak olmuştu. Ortaya çıkan e-postalar, şirketin imajını korumak için birtakım kirli numaralara başvurduğunu ortaya çıkarmıştı. 28 Şubat'ta Aaron Barr, görevini bırakmak zorunda bırakılmıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bizim ayyıldıztim tarzı bi oluşum kurmuşlar ama onlar yurtiçi çalışıyor bizimkiler dünya geneline...

Hackerleri işe koyulmaya çağırmakta neyin nesi. Kilise bile internet konusunda artistlik yapmaktan geri duramıyor. Bir aralarda bizim bir yetkilimiz dünya hackerlarını mernise davet etmişti. Düpe düz saflık. Sırf güvenli olduğunu düşündürmek için dikkat çekmenin ne gereği var.

5. olaya hayran kadım

Anarşinin gücü ;)

bu ekibi kutlarım...!!! gayet başarılı ve faydalı işlere imza atmışlar...!!!

saygılarımla...

hacker olmak akıl ister bu adamlarda akıldan fazlası var helal olsun anonim hackerlarına

hacker kurgu danmaska bir sey degıldır amaç dunya duzenıne karşı cıkmak ben hacker olmak için birşey cabalamadım sadece dunya duzenıne karsı cıkmak için cabalıyorum amcaç hayatı daha uygun bir hale getirmek herkes bir amac için doğar ama hacker olmak için caba gostermeyın hacker adlandırmak basıt bır cumleden başka birşey degil onemlı olan yazılımcı olmak yazılımcı olan bir kişi dunya dız cöktürür CHIP olayları kendi duzenınde kavrayamamış zaten amaç kiliseyi tanıtmak yakışmadı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir