Google'ın lensi Microsoft'tan mı ilham alıyor

Google'ın herkesi şaşırtan son mucizesini aslında diğer bir devin, 3 yıl önce düşündüğü ortaya çıktı

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Microsoft'un bir zamanlar gösterdiği kontakt lens Google'ın yeni "akıllı kontakt lensi" aslında Microsoft çatısı altında doğmuş bir proje mi?

Google, şeker hastalarına yardımcı olacak bir kontakt lens geliştirdiğini Cuma günü duyurmuştu. Lens, sahibinin gözyaşından glukoz değerlerini ölçebiliyordu. Ancak görünen o ki Google'ın yeni lensinin temelleri, en azından kısmen Microsoft Research ve University of Washington araştırmacılarının üzerinde çalıştıkları projeyi örnek alıyor.

Microsoft, kendi kontakt lensleri hakkında Aralık 2011'deki bir blog gönderisinde bilgi vermiş, yukarıda izleyebileceğiniz videoyu yayınlamıştı. Cihazın University of Washington'da çalışan araştırmacılarından Babak Parviz ve Brian Otis, daha sonra Google'a katıldılar. İkili, Cuma günü yayınlanan blog gönderisinde de kontakt lens cihazının ortak kurucuları olarak listeleniyorlar.

Google'ın yaptığı bir açıklamaya göre Parviz ve Otis'in Google'da geliştirdiği lens teknolojisi, sıfırdan geliştirilmiş bir teknoloji. Ancak araştırmacıların Microsoft'taki çalışmalarından en azından etkilendiklerini söylemekte sanırız sakınca yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Google'ın lensi Microsoft'tan mı araklıyor?

oha adamlar harbiden geliştirmiş.

aslında haberin gerçek manşeti şöyle olması lazım: hala beceriksiz bir acemi olan gugıl yine beceriksizlik ve inovasyon konusunda rezil bir durumda olan komik microsoftun, sevgili Apple'dan zamanında arsızca (ç)aldığı teknolojiyi kullanabilecek kapasiteye sahip mi? bunu hep birlikte ilerleyen günlerde göreceğiz...

@20 Oca 2014 17:11 Steve Jobs in xerox tan arakladigi gui den bahsediyorun heralde

Google tam bir hırsızzzz

@20 Oca 2014 17:42 asıl hırsız sensin ve avukatlığını yaptığın microsoft...

Microsoft bana göre zamanın ötesinde bir firma. Pek çok şey düşünüyorlar ama çoğunu hep zamanından erken ortaya çıkarıyorlar(örneğin tablet olayı).

Google nereden para kazanacağını şaşırmaya başladı. Umarım sonu hayırlı olur.

Sen de yorum yaz