Google'ın Uzay yarışı: Uzay herkesindir...

Google'ın desteklediği ilginç bir proje, Uzay araştırmalarına çok farklı bir boyut kazandıracak.

Google'ın Uzay yarışı: Uzay herkesindir...
Google'dan Lunar X Prize projesine büyük destek var...

Neil Amstrong, Ay'a ilk ayak bastığında "Bu benim için küçük, insanlık için büyük bir adım" demişti. Ay'ın bir sonraki ziyaretçisi ise bize e-posta atmaya hazırlanıyor.

X PRIZE Foundation ve Google tarafından yürütülen Lunar X Prize projesi, 31 Aralık 2012 tarihine kadar Ay'a bir ya da birkaç robot göndermeyi amaçlıyor. Proje kapsamında düzenlenen yarışma, Dünyanın dört bir köşesinden katılan takımların, kendi çabaları ve bulacakları mali destek yardımıyla Ay'a kendi robotlarını göndermeleri üzerine kurulmuş. 20 Milyon Dolar ödüllü yarışmada takımların yapması gereken, Ay'a bir robot göndermek, bu robotun Ay üzerinde 500 metre ya da daha uzun bir mesafede hareket ettirmek ve çektiği fotoğraf ya da videoları Dünya'ya göndermesini sağlamak. Eğer takımlar amaçlarına 31 Aralık 2012'den sonra ulaşırlarsai bu durumda 15 milyon Doların sahibi olacak. Son şansları ise 2014 yılı...

Ay'a robot gönderme fikri, X PRIZE Foundation'ın başkanı Peter Diamandis ve Google'ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page arasında geçen sohbetler sırasında ortaya çıkmış. X PRIZE'ın iletişim direktörü Becky Ramsey, yaptığı açıklamada Uzay'ın herkese açık olması gerektiğini, her isteyenin istediği gibi Dünya dışına çıkmakta serbest olmasını savunduklarını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Eller ay'a biz hala yaya:)

boyle bir 1 nisan sakasi vardi google'in umarim onu haber diye yazmadiniz :D

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Google'ın Uzay yarışı: Uzay herkesindir...
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir