Google, Oracle'ın Java kodlarını silecek

Google, Android için büyük bir değişime imzasını atmaya karar verdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, Oracle'ın Java kodlarını silecek

Yeni bir rapora göre Google, Android'in gelecek sürümlerinde Oracle'ın özel Java API'larını (uygulama programlama arayüzü) kullanmayacak. Firma bunun yerine Oracle'ın Java Development Kit'inin açık kaynak kodlu sürümü olan OpenJDK'ya geçecek.

Google'a göre bu değişiklik, Java için ortak bir kod tabanı oluşturarak uygulama geliştirme sürecini daha kolay bir hale getirecek. Bu büyük değişikliğin Google'ın Oracle ile halen devam eden hukuki anlaşmazlığının bir sonucu olabileceği söyleniyor. Bu anlaşmazlığın doğuracağı sonuç, Android'de uygulama geliştirmeyi ciddi biçimde etkileyebileceği biliniyor.

İki firma arasındaki çekişme, Oracle'ın 2010'da Google'ı Java API'larını uygun olmayan biçimde kullanmakla suçlamasıyla başlamıştı. Google, API'ların yazılımsal yenilikler için gerekli olduğunu söylemiş ve telif hakkıyla korunamayacağını ileri sürmüştü. Jüri 2012'de Google'ın Oracle'ın telif haklarını ihlal etmediğine karar verdi ancak daha sonra bir Federal Mahkeme, kararı 2014'te büyük ölçüde geri çevirdi. ABD Yüksek Mahkemesi ise davaya dokunmayarak, onu şu an bulunduğu daha alt bir mahkemeye gönderdi.

Yeni kod, Android N geliştiricilerinin işini biraz kolayalştıracak. Bu bizler için daha iyi uygulamalar ve daha hızlı güncellemeler anlamına gelebilir. Ancak mahkemede verilecek kararlar, daha ilginç sonuçlar doğurma potansiyeline sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Geç bile kaldi o zamanda dedim oracle ile iş yapilmaz ortaklik olmaz diye sesimizi duyan kim :D

bu oracle bir ara mySQL i de kapamaya çalıştı, nerdeyse de başarıyordu...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play