Google Video'da yayınlanan video sorun oldu

Google Video'da 3 yıl önce yayınlanan video internet devinin başına iş açtı. Peki sizce kim haklı?

  • Ümit Öncel
Google Video'daki bir görüntü sorun yarattı
Google yetkilileri 3 yıl hapis istemi ile yargılanıyor.

Bir dönemin en popüler video paylaşım siteleri arasında yer alan Google Video'da 2006 yılında yayınlanan bir görüntü hem firmayı, hem de firmanın güvenlik danışmanını çok zor durumda bıraktı. Bahsi geçen video, 17 yaşındaki Down sendromlu İtalyan bir çocuğun, diğer 4 çocuk tarafından taciz edildiği ve şiddete maruz kaldığı anları gösteriyordu. Yayınlandıktan 2 ay sonra İtalyan yetkililer tarafından fark edilen video için Google'a şikayette bulunulmuş ve firma 24 saatten kısa süre içerisinde videoyu yayından kaldırmıştı. Fakat bu yeterli olmadı ve gencin kişilik haklarını koruyamadığı gerekçesiyle Google'a ve güvenlik danışmanına dava açıldı.

Aralarında üst düzey Google yetkililerinin de adının geçtiği dava yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Google, daha erken davranması gerektiği yönündeki suçlamaları, Google Video, YouTube ve Blogger'daki milyonlarca içeriği bundan daha hızlı takip etmesinin mümkün olmadığını iddia ederek reddetmişti. Google yaptığı açıklamada: "Daha önce de açıkladığımız gibi, kalbimiz olayın kurbanı ve ailesinin yanında. Ayrıca görüntüdeki diğer 4 kişinin tespit edilmesi ve cezalandırılması sürecine katkılarımızdan dolayı da çok memnunuz" şeklinde görüş bildirdi. Bunlara rağmen davada adı geçen Google çalışanları için 3 yıla kadar hapis istemiyle yargı süreci devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Haberlerin altındaki ilgisiz linkler sıkıyor: Google 10 yaşında.

google haklı tabii ki...ellerinden geleni yapıyorlar zaten herşeyide bilemezler ya....

haberin başlığı bile google ı suçlar nitelikte...doğrusu videolar google ın başını ağrıtıyor olacaktı google video baş ağrıtıyor değil...

Taciz edenler kesin sokaklarda geziyorlardir.
Yahu bu ne embesil bir kafa!
sucu isleyenleri cezalandirma alakasiz kisilerden intikamini al.
mafyya isi midir nedir nalet mahkemeler!

Dostum ne alaka acaba bu resim? Kurucularının resmi geliyor, tamam ama bunun bu olayla ne ilişkisi var? İlgisiz bir link abi yaw.

Dünya bazı şeyleri artık aşmalı. Google bir dünya markası haftada bir bomba patlatıyor. Hangi ülke hangi teknolojiyi kaç sene içinde başarabiliyor sormak lazım. Google bir mühendisler odası gibi çalışıyor. Dünyanı en iyi mühendisleri orada bence google içinde dokunulmazlık yasası gelmeli :)

Googlevido ve youtube'ye yollanan videolaro haftalı yada aylık olarak inceleyen birileri yokmu bide İtalyan yetkililer 'e hlal olsun videoyu kaldırtmışlar bizimkiler işi kökten çözmek yerine direk siteyi engelliyolar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play