Google X'in patronundan Glass itirafı geldi

Google X'in patronu Astro Teller, Google Glass konusunda hata yaptıklarını böyle itiraf etti!

  • Cem Şancı
Google Glass balonu sönüyor mu?

Google'ın, Google X araştırma laboratuvarlarının başında olan isim Astro Teller, South by Southwest Interactive konferansta yaptığı konuşmada Google Glass hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Astro Teller'a göre Google, Glass hakkında daha önce yaptığı duyurulardan, reklamlardan, yarattığı büyük beklentiden çok rahatsız durumda zira Google Glass'ın henüz çok "erken" bir ürün olduğunu düşünen Google, gözlüğü de satıştan çekmiş bulunuyor.

Aslında gözlük henüz final sürümüne ulaşmış değil, sadece geliştiriciler için özel bir sürümü satılıyordu. Ancak Google artık gözlüğü sadece özel anlaşmalı kurumlara, belirli projeler çerçevesinde satma kararı aldı. Böylece örneğin, bir hastane tüm doktorlarına hasta raporlarına daha kolay ulaşmaları için Google Glass vermek istediğinde Google'a gidip hastaneye özel bir proje geliştirecek ve gözlükleri satın alıp doktorlarına verecek.

Google elbette Glass'ı bir gün normal kullanıcılara da ulaştıracak ancak bunun zamanı şimdilik belli değil. Bu sırada rakip firmalar kendi gözlüklerini de ardı ardına duyurdular.

Bakalım, henüz resmen kullanıma açılmamış sayısız gözlüğün deneme sürümlerinin herkesin elinde dolaştığı bu "gözlük pazarı" ne zaman gerçekten kullanıma hazır hale gelecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yıllar önce demiştim: "Glass zamanının ötesinde. Böyle bir projeye normalden fazla ilgi gösterildi, sırf bu yüzden yakında ellerinde patlarsa şaşırmam." diye. O zaman dedim dedim inanmadınız, bakın n'oldu şimdi? :D

Olur olur...takma kafanı astrocum millet neleri yapamıo iki eliyle bi bilsen!!

Yakında hololens çöpü ile ilgilide böyle bir açıklama bekliyorum

10 sene sonra yeniden çıkar

Yada değil.

O gözlük, sadece polisler ve askerlerin görev anlarında rahatça kullanılabilir. Onun haricinde mahremiyetlerine zarar verileceğini gören insanlar, hemen tepki gösterdiler ve birçok yere girişleri bile yasaklandı... Googlenin dediği, zamanı değil demek, henüz ahlaksızlık istenilen seviyede değil demek... İnsanların artık mahremiyeti önemsemedikleri bir gecelecekte belki insanalrca kullanılmaya başlayabilir...

@22 Mar 2015 23:12 Ya ne mahremiyeti.. Gören de kıyafetsiz gösteriyor sanacak. Nereden buluyorsunuz bu kafaları, ne yiyor ne içiyorsunuz bilmiyorum. Google glass ne bir google'dan bak da yorum yaz yahu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play