Google yasası Moore yasasına karşı

Google, Moore yasasına karşı kendi yasasını koydu ve şimdi de kendi yasasını yıkmayı hedefliyor!

Google yasası Moore yasasına karşı
Biri yasayı koydu, diğer yıkmaya çalışıyor

Bilgisayarla içli dışı olanlar, Intel'in kurucularından olan Gordon Moore'un 1965 yılında ortaya attığı ve Moore yasası olarak bilinen gözleminden haberdarlardır. Kısaca özetlemek gerekirse Moore yasası her 18 ayda bir, bilgisayar işlemcilerinin iki katı hızlanacağını ve fiyatların ise aynı kalacağını veya düşeceğini iddia eder. Moore yasası bugüne kadar büyük oranda doğru bir önerge olarak kabul edildi. Fakat şimdi Google'ın kuruclarından Larry Page'in ortaya attığı gözlemi Moore yasasına karşı ilginç bir iddia ortaya atıyor.

"Page yasası"na göre her 18 ayda bir, işlemciler hızlansa bile bilgisayarlar iki kat yavaşlıyorlar. Bunun sebepleri arasında ise en önemli etmen yazılımların daha çok sistem kaynağı kullanması. Larry Page'in ortağı olan Sergey Brin ise ortağının yasasını kırmanın en büyük hedefleri olduğunu söylüyor. Google'ın yazılımcı ekibinin performansın önemini bildiğini ve hızlanan sistemleri yormayacak uygulamalar geliştirerek, Page'in yasasını en azından Google ürün ve hizmetlerinde geçerli olmayacak hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Umarız bu yaklaşım Google ile sınırlı kalmaz ve tüm yazılım üreticileri Page yasasını el birliği ile yıkıp, Moore yasasının faydalarından yararlanmamıza yardımcı olabilirler.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bende bi yasa koyuyorum....
bu andan geru
her 18 ayda ürünlerinizin performansı iki kat artacak fiyatı yarı yarıya düşecek, upgrade beleş olacak, virus açık bug vb ortadan kalkacak, prototip/beta vb aşamalar olmadan tek seferde kararlı sürüm/ürün piyayasaya sürecek, müşteri hizmetlerinde telesekreterde bekletmeyeceksiniz.
de hadi dağılın la !

Google' ın işletim sistemi Andorid çok az sistem gereksinimine ihtiyaç duyacak demeye mi getiriyorlar :D

Her Yazılım girmasının elemanları Google daki kadar deneyimli değil. o yüzde düşük seviye dillerle(Düşük Seviye Genelde Yüksek Seviyelilerden Hızlıdır) programı herkez yazamaz. Google bu işi başarır kanımca.

İki yasada doğru kabul edilseyi ilk bilgisayarla hızımız aynı olacaktı :) Demekki google bu konuda biraz yanlış. Kendi ürettikleri yasayıda kırmaya çalışmaları çok çelişkili. :)

çok güzeL bir atıLım,
darısı diğerLerininde başına

Page yasası anladığım kadarıyla bazı durumlarda geçerli. Her zaman değil. Google az değil ha :))

Google'ın tespiti çok doğru. Yazılım üreticileri "Less is more" prensibine bağlı kalmadıkları sürece hantal yazılımlar PC'leri kasmaya devam edecek.

Bu bir stratejik iyi polis kötü polis kavramı. biri gerçek bir yasayı söylüyor diğeride google için bu yasa geçerli olmayacak diyor, mükemmel bir kurgu. Adamların tahminlerine göre yasa hükmünü sürdürür ama google için değil.

NOT: 18 ay önce aldığınız bilgisayar bugün çıkan oyunları 18 ay önceki gibi oynatıyor mu? örnek verecek olursak NFS 2 yi rahat oynarken mostwanted ı biraz yormuş carbonda yorgunluk coşmuştur sonrası zaten malum. Sistemler güçlendikce program yazarları :) bu gücü kullanmak istiyor.

En başta birilerinin bunu Ahead ve Acrobat'a söylemesi gerekiyor bence.

Ne alakası var ya? İşlemci hızı ile bilgisayar hızı bir midir arkadaşım? Quad Core işlemci alırsın fx5200 ekrankartı ile çalıştırırsın görürüm ben o zaman hızı. :D Sadece işlemciye baksaydı... Tabi ki google un söylediğide doğru ama iki yasa da farklı kulvarlarda bence. Ayrıca şu iTunes un yavaşlığı gerçekten beni delirtcek. Ne zaman video izlemeye çalışsam %50 cpu kullanıyor :D:D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir