Google'ın drone'lu teslimat hizmeti geliyor!

Google, sadece iki sene sonra evinizin kapısına kadar "uçmayı" planlıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Google'ın drone'lu teslimat hizmeti geliyor! Google, sadece iki sene sonra drone'larla teslimat işine girmeyi planlıyor!

Google, 2017'de drone'larla teslimat yapma planlarını Washington'daki bir hava trafiği kontrol konferansında ortaya çıkardı.

Project Wing olarak bilinen ve ilk olarak 2014'te bahsi geçen proje, tamamen otomatik olarak çalışan drone'larla havadan dağıtım yapmayı amaçlıyor. Yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere testler, Avustralya'da yapmaya başlandı bile.

Amazon'un benzer planları ortaya çıktığından Google'ın bu alana adım atması hiç şaşırtıcı değil. Google'ın dağıtımı yerden yapan hizmeti Google Express, drone'lar sayesinde menzilini uzatıp, geçiş sürelerini kısaltabilir.

Project Wing'in diğer drone'la teslimat projelerinden bir farkı var. Videoda gösterilen araçlar, alıştığımız "helikopter" tasarımlı drone'ların aksine, yukarıya bakan kanatlara sahip bir tasarıma sahipler. Bir başka fark, Project Wing'in yükünü bir ip yardımıyla bırakıyor olması. Bu özellik, uçağın yol açabileceği tehlikeleri ortadan kaldırmak üzere geliştirilmiş olabilir.

Google ve Amazon gibi firmaların teslimat drone'larını gerçeğe dönüştürmesinin önündeki en önemli engel ise, onları hava trafik kontrolü kuralları ve standartlarına uygun hale getirmek. Bu durumdan etkilenmemiş görünen Google, drone'larını 2017'de havalandırmayı planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Türkiyede olsa tüfekle 2 numara saçma atıp düşürüp sparişleri çalarlar :D

@04 Kasım 2015 11:20 senle aynı milletten olmaktan utanıyorum. Bitmediniz gitti.

İnsansız arabalarında kullandıkları sistemin bir benzerini kullanarak her kurala uyarlar. Çevresine bir cisim yaklaştığı anda ondan kaçınmaya çalışır cihaz. Bence başarılı olur bu sistem.

önce düşürür sorada ne taşıyorsa çalarlar..güvenlik ne olacak...

Iyide siparişi verdik bahçede yada terasta nobetmi tutacagiz drone ile sipariş verdikte gelecek onu bekliyoruz deriz soranlara da :)) kargo şirketlerinin elemanları ile denk gelmeyen bir milletiz drone ile teslimata nasıl adapte oluruz biraz zor gibi !!!

Dron, buradaki anlaşmalı kargo şirketine 1 günde ürünü bırakır; buradaki kargo da 3 günde teslim edemez... Akibeti budur!!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play