Güvenlik duvarı MS yamasından sonra duruyor

ZoneAlarm, Microsoft'un son yama gününde yayınladığı güncellemeden haberdar (!) olamadı...

Güvenlik duvarı MS yamasından sonra duruyor
Orta güvenlik seviyesi: Kesin çözüm değil.

Microsoft'un en son yama gününde sunduğu güncelleştirmelerden birisi masaüstü-güvenlik duvarı ZoneAlarm'ı negatif yönde etkiliyor. KB951748 ismindeki yama yüklendikten sonra kullanıcı internete giremiyor.

Güncelleme, Windows dizininde bulunan ve ZoneAlarm'ın da kullandığı dört dosyayı değiştiriyor. Anlaşılan o ki, güvenlik duvarı bu dosya değişiminden haberdar olmuyor ve internet bağlantısından sorumlu olan dosyaları "manipüle edilen" şeklinde derecelendiriyor ve bloke ediyor. ZoneAlarm geliştiricileri bu sorun üzerinde çalışıyorlar.

Çözüm önerileri
KB951748 güncelleştirmesini kurmuş olan ZoneAlarm kullanıcıları çözüm sunulana kadar , güvenlik duvarının veri tabanını sıfırlamayı deneyebilirler. Bu iş için Windows'u Güvenli Mod'da açın (PC açılışı sırasında sürekli F8'e basarak). Sonrasında »C:\Windows\Internet Logs« dizininde »backup.rdb«, »iamdb.rdb« ve »tvDebug.log« dosyalarının yanı sıra »ldb« uzantılı dosyayı da silin ve çöp kutusunu boşaltın. Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra ZoneAlarm'ı yeniden yapılandırmanız gerekecek fakat sorun çözülmüş olacak. Eğer bu metot işe yaramazsa programı yeniden kurabilir veya ZoneAlarm'da »Firewall | Internet Security Zone« altındaki kaydıracı "Medium" (orta) seviyesine getirin. Tabi bu kesin çözüm olamaz, zira güvenlik duvarı bu ayarda tam performans ile çalışmaz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Benim daha iyi bir fikrim var:

ZoneAlarm zaten koruma sağlamadığı için kaldırın gitsin.

Nasıl fikir ama.

Zone Alarm'ın devri bitti artık... Son kurulumda sistemimi felç ettikten sonra gözümde değeri kalmadı. ( aynı sürümünü daha önce kullandığımda sorun yoktu ). Üzerinede bu haber eklenince... Böyle bir programın yenilikleri takip edememesi komik duruma düşürüyor yazılım firmasını.

zone alarm her şeyi bloke ediyor. kontrolü güç. program hakkında bilginiz yoksa kullanması zor.

En iyisi Windows'un kendi Güvenlik Duvarı, hem kolay anlaşılır, hemde kendinize göre kolayca yapılandırabiliyoruz. Kapatmanız gerektiği zaman ise (LAN'dan oyun oynarken veya Uzaktan Masaüstü Yardımı gibi) Kapat tuşuna basmanız yeterli. Aynı şekilde açmak istediğiniz zaman ise Aç tuşuna basın yeter. Bu kadar kolay işte. Boşuna başka yazılımlara gerek yok. Windows'un sunduğu çözüm hayli hayli yetiyor.

ay gecen gun internete giremedim demekki ondan 2 saat uğrastım bide inanmıorum yhaaaaaa 2 gunde bir postahaneyi arıyordum demek ki bundan ne alaka şimdi neden kapanıyor peki?

iyice garipleşti

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir