Hacker'lar Firefox ve Safari'ye yöneldi

Hacker'lar, kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan Firefox ve Safari'yi yeni hedefleri olarak belirledi.

Firefox ve Safari Hacker'ların yeni hedefi

Dünya genelinde pek çok internet kullanıcısı Internet Explorer'dan Firefox ve Safari gibi alternatif browser'lara geçiş yapmaya başladı. Bu geçişin en önemli nedeni ise şüphesiz bu browser'ların Internet Explorer'a göre daha güvenilir olduğunun düşünülmesi. Ancak browser'lardaki bu kayma, hacker'ların da bu alternatif browser'lara yönelmesine yol açıyor.

Yapılan bazı araştırmalara göre bu ay içinde Internet Explorer'ın barındırdığı bir bug bulunamadı; ancak Firefox ve Safari için aynı durum söz konusu değil.

Firefox'un hızla artan popülaritesi, hacker'ların iştahını kabartıyor ve bu nedenle hacker'lar Firefox üzerinde açıklar bulmaya bugünlerde özellikle çalışıyorlar. Bu durumun farkında olan Mozilla ise sık sık Firefox browser'ı için güncelleme yayınlıyor. Kimisi Firefox'un yamalı bohçaya döndüğünü savunsa da, artan hacker baskısının bu güncellemelerle ancak durdurulabildiği de bir gerçek. En son yayınlanan güncellemelerle, Firefox'daki 5 adet kritik güvenlik açığı kapatıldı.

Firefox'un son sürümü 2.0.0.13, bu 5 bug'u tamamiyle durduracak gibi görünüyor. Mozilla Thunderbird ve SeaMonkey de yine risk altında olan yazılımlar arasında yer alıyor.

Safari, 3.1 yamasıyla Mac OS X, Windows XP ve Vista'yı etkileyen 13 farklı açığı kapatmış bulunuyor.

Microsoft ise Office yazılımı için neredeyse bir düzine yama yayınladı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Excel saldırısına karşılık geliştirilmişti. Eğer bilgisayarınız bu yamaları otomatik olarak güncellemiyorsa, mutlaka sizin manual olarak bu güncellemeleri edinmeniz gerekiyor.

Ancak iyi haberler de var. Windows Vista, Vista SP1 ve Windows XP SP3'ün beta versiyonu, şu an için risk altında değil. Ancak önceki sürüm Windows'lar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Hackerlar normalde açık kaynakla uğraşmazlar. Çünkü ücretsiz yazılımlar herkezin yararına.

düzeltmek isterim , firefox un son sürümü 2.0.0.14

chip çok yanlı yayın yapıyor. broswerlar konusunda

Evet open source materyalle uğraşmazlar pek, siz hiç Linux'ta virüs duydunuz mu?

Hackerlar açık kaynak ayrımı yapmıyor uygulamanın yaygın olması önemli onlar için

Tamam IE kullanıcısıyım ve öyle olmaya devam edeceğim ama alternetiflerinin en büyük başarısı saldırılara daha hızlı cevap verebilmesi ve esnek olması.

Her halükarda bir antivirüs programı kullanmak en mantıklısı :D

Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir