Hacker'ların savaşı çoktan başladı bile...

Savaşlar artık sadece topla ve tüfekle kazanılmıyor: Kimin hacker'ı iyiyse o daha güçlü...

  • Ali Güngör
Hacker'ların savaşı çoktan başladı bile...
Önce hackerlar vuracak

21. Yüzyılda siber savaş başladı bile. Ordular geleceğe hazırlanıyor ve yetişen yeni askerler de, hocaları da olup bitenin farkında. Amerika'da Donanma Lisansüstü Okulu'ndan Profesör John Arquilla mevcut olanla yetinmiyor, daha fazlasını istiyor: Uluslar arası önleyici saldırılar düzenleyerek düşmanları saldırmadan sakatlayacak ya da yok edecek bir hacker gücü istiyor!

Uzmanlara göre Amerika'nın online savunma stratejilerinde mevcut büyük bir sorun yok. Profesör için sorun bunların savunma stratejisi olması, saldırı değil. Arquilla önceden harekete geçen ve ilk vuranın kendi ülkesi olduğu bir saldırı stratejisinden yana.

Amerikan ordusunun programcılarının, yurt dışındaki ağ uzmanlarıyla birlikte çalışarak küresel bir güç oluşturmasını ve gerçek dünyada gerçekleşen savaşlardan önce, önleyici saldırılar düzenlemelerini istiyor.

Önleyici saldırılar

Düşman haberleşlmesinin engellenmesi öncelikli hedef

Ordular ve teröristler dijital haberleşmeden faydalanıyor. Bu yüzden önceden gelen sağlam bir ağ saldırısı, bir bölgedeki iletişimi sekteye uğratabilir. Bunun da ötesinde açıkça yapılan ve iyi zamanlanmış saldırılar Arquilla'ya göre düşman güçlerinin online aktivitelerden caydırabilir ve savunmaya itebilir. Arquilla buna "Ölümcül bir mücadeleyi ölümcül olmayan yıldırma metotlarıyla kazanmak" diyor.

Arquilla'ya göre gerilla grupları organize olamazlarsa etkili olamazlar, hükümetler de savunma ağlarını doğru düzgün kullanamazlarsa durumun kontrolünü kaybederler.

Kısacası hackerlar günümüzün ve geleceğin savaşlarının stratejik bir parçası haline geliyorlar. Arquille'in sözleri de bunu açıkça ortaya koyuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

iskorpitx ve ortakları yeter bize :)

Amerika demiyoki siber savaş başlatcam diye savunmak için saldırcam diyor:)

iskorpitx ve ortakları yeter bize :)
_____________

iskorpitx in bişey yaptığı yok. Esas Türk ulusu adına çalışan Ayyıldız Team dir. Hiç bir karşılık beklemeksizin sadece Türk onuru için savaşanlar. İskorpitx kendi şahsi meseleleriyle uğraşıyor sadece. Ve Açık bulduğu serverları çökertiyor. Onu da Herkes yapabilir doğru adımları takip ederseniz

SkyNet ben geliyorum diyor :)

ayyıldız team lamer dir

tüm internet derinden ta derinden zayona yakın bir yerden dinleniyor gizli bişey yok herkes kimin ne halt ettiğini biliyor proxlerle ve tunnellerle ve tor ağlarıyla gizlendiğini sanan türkiyedeki leamerlarla bu iş olmaz
para+teknoloji+devlet desteği olmadan havanda su döversiniz

2. sayfada gözüken ekran -resim- trinity nin kullandığı ve bu çağın en iyi hackerlarından birinin yazdığı port tarama programı oldukça iyidir saldırı için

İlla savaş çıkaracaz diyorlar.. Siber savaş olursa kuvvetli bir hacker grubumuz yok gerçekten..En azından bilinen yok..Zaten güçlü hackerların isimlerini kimse öğrenemez sağda solda eğitim adreslerini hackleyip reklam yapmazlar :D

adamlar neler planlıyorlar bizdede download site yasaklarıyla uğraşıyorlar ağlamak istiyorum :(

haha harbi skynet geliyo :D

peki biz nerdeyiz

bede bu yüzden heacker olmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum yarıdm

Sen de yorum yaz