Hangisi önde, Chrome mu IE mi?

Tarayıcı savaşlarında iki dev araştırma şirketinin verileri, farklı şeyler söylüyor! İşte son durum

Hangisi önde, Chrome mu IE mi?

Hafta başında Google, Chrome'un PC sürümünün bir sene içinde 160 milyondan 310 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirmişti. Mayıs ayında StatCounter, Chrome'un bütün dünyada PC'lerde en çok kullanılan tarayıcı olduğunu açıklamıştı. Microsoft, StatCounter'ın verilerinin Net Applications kadar doğru olmadığını düşünüyor ve Net Applications'un verilerini kullanmayı tercih ediyor.

StatCounter'ın Haziran verilerine bakılırsa Chrome ve Internet Explorer kafa kafaya gelmiş durumda. Chrome şu anda yüzde 32,76'da, bu da bir önceki ayın rakamı olan yüzde 32,43'e göre çok düşük bir artış.

Internet Explorer ise yüzde 32,31'de. Yani Microsoft'un tarayıcısı da Mayıs'taki yüzde 32,12'ye oranla zayıf bir artış göstermiş durumda.

Bu, bir aylık bir durum olabilir. Net Applications'un rakamlarına göre Internet Explorer, bütün platformlar birleştirildiğinde pazarın yüzde 54,02'sine sahip. Chrome ise yüzde 19,08 ile üçüncü sırada.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

eee hani firefox?

ie9 en rahatı.

internet explorer windows 8 çıkışı ile yükselebilir. çünkü sadece windows 8 destekliyor ve baya reklamını yaptı. windows 8 kullanılsın diye yaptı galiba internet explorer 10'un sadece windows 8'i desteklemesini.. gerçi ikisi de birbirinden beter ya hadi hayırlısı..

haberi yapan Firefox ne biliyor mu ki?

@dabbe1 Kaynağa göre %20,06.

en stable olan IE ...emin olun

En güzeli crome özellikle senkronizasyon süper oluyor format atsan dahi gmail hesabıyla senkronize olunca bütük kısa yollar sayfalar hepsi geliyor üstelik daha hızlı ie gibi hemen bozulmuyor ve hata vrmiyor Crome 1 numaraya yerleşecek gibi duruyor

ie kullananlar reklamları engellemek için birşey kullanıyor mu acaba ? O nedir ki ? Diye soruyorsanız chrome ve mozilla sırf bunun için bile kullanılır .

İki kaynağın farklı sonuçlar vermesinin nedeni bildiğime göre şöyle: Net Applications, bilgisayarda hangi tarayıcının açıldığına bakarken, StatCounter, hangi tarayıcının ne kadar kullanıldığına bakıyor. Mesela bir kişi hem IE, hem de Chrome açarsa, Net Applications o kişiyi hem Chrome'un hanesine, hem de IE'nin hanesine yazar. Ama kişi IE'de yalnızca 1 sayfa açar, fakat ağırlıklı olarak Chrome'u kullanırsa, StatCounter verileri Chrome lehine olacaktır.

İE9 övenler sanırım chrome mu dememişler o yüzden bir şey demiyorum.

IE biz nerede yanlışlık yaptık demediği sürece Chrome bir numara olarak kalacaktır tahminimce. Firefox falan da hikaye, sadece IE'den iyi diğer tarayıcılar o kadar.

c-h-r-o-m-e başka büyük yok!!!

Explorer bitti. Yaşasın yeni kral Chrome ;)

Al birini vur ötekisine

Kızdırmayın Opera OPER HA!

takım gibi yahu

hangi tarayıcı 60dan fazla sekme açıldığında hiç takılmadan donmadan çökmeden kalabilio bunu bi opera yapıo bütün tarayıcları denedim ie berbat daha dördüncü sekmeden sonra pc kağnı gbi oluo firefox ve chrome gene daha iyi ama onlarda belli biyerden sonra kasmaya başlıo ama operada banamısın demio bi ara chipteki 3 sayfalık tüm haberleri operada açtım ne bir takılma ne bir başka şey ama chromede 15ten sonra takılmalar kitlenmeler fln artık siz düşünün gerisini inanıp inanmamakta size kalmış fanlığın bi alemi yok tarafsız olun biraz

Hepsini kullanın çocuklar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir