HDD'ler çok yakında tarih mi olacak?

SSD'ler daha hızlı, ince ve sağlam... Ve pahalı... Ama büyük müjde yakında gelebilir!

  • Ercan Uğurlu
HDD'ler çok yakında tarih olacak, SSD parlayacak!

Katı hal sürücüler, yani SSD'ler pek çok alanda sabit disklere göre performans gösteriyor. Peki, hala neden HDD kullanıyoruz o halde? Bu sorunun cevabı çok basit: Çünkü SSD'lere göre çok daha ucuzlar. Evet, SSD'ler daha hızlı, daha ince ve daha zor hasar alıyor fakat aynı zamanda daha pahalı. Zaten HDD'lerin elinde bir tek bu kaldı diyebiliriz. Akabinde HDD'ler de tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alacak. Gelen bir rapora göre ise bu çok da uzak değil.

TrendForce'un hazırladığı rapora göre SSD'lerin dönemi çok yakında başlıyor. Küçük kapasitelere bile dünya kadar para biçen SSD markaları, çok yakında çok daha makul fiyatlarla rafları dolduracak. Bunun eğilimini gözlemleyen TrendForce, hazırladığı raporda SSD'lerin 2012 yılında Gigabyte başına 99 cent biçtiğini, bunun şu an 39 cent'e kadar düştüğünü söylüyor. Bu da çok yakında SSD'lerin fiyatlarının çok daha makul seviyeye ineceğine bir işaret niteliğinde. Buna karşın HDD'lerin fiyatlarında ise herhangi bir düşüş eğilimi yok.

TrendForce'un tahminlerine göre 2017 yılında 256 GB'lık bir SSD ile HDD'nin fiyatı eşdeğer olacak. Bunu bekleyip göreceğiz, ancak bizce 2017 yılından biraz daha sarkar gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

1 yılda ucuzlaması pek mümkün gibi durmuyor. "TrendForce'un tahminlerine göre 2017 yılında 256 GB'lık bir SSD ile HDD'nin fiyatı eşdeğer olacak." 256Gb lığı ucuzlasa ne olur. günümüzde 1tb lar bile artık harddiskler için yeterli değil. gitgide teknoloji ilerliyor. bir oyun 50gb iken 250gb ın lafı bile olmaz.

SSD çok hızlı olabilirde ani elektrik kesintisinde veri kaybı yaşandığından güç kaynaksız kullanımı mantık dışı olur sistemi komple ssd üzerine kurarsanız özellikle bittiniz demektir.

@SonKraLL notebook kullananlar için sorun yok...

Şimdilik SShD ile devam

Niye kullandığınızı siz mi bize öğreteceksiniz. Hdd ler çok muhteşem hafif aletler değil ama veri kaybı riski SSD den daha az. İşte birçok kişi ve kurumun hala hdd kullanma sebeplerinden biri

@03 Aralık 2015 09:31 Verileri önemseyen bilgisayar kullanıcıları gerçek bilgisayar kullanıcılarıdır ve bilgisayarda iş yapanlar onlardır ama bilgisayarı sadece oyun ve internette gezinmek için kullananlara bunları anlatamazsınız.

SSD teknolojisi bence bir devrim. Yaklaşık 2 senedir hem evimde, hem de işimde kullanıyorum. Bakıldığı zaman normal disklere göre daha az mekanik aksam ve montaj azlığı olmasına rağmen SSD'ler daha pahalı tuhaf geliyor bana... Neyse, evet biraz pahalı olsa da SSD kullanmaya devam edeceğim.

Ne ilginçtir ki, SSD' lerin veri depolama ömrü hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş. Gerçekte 5 seneden sonra SSD ye yazdığınız bilgii geri okuma ihtimaliniz oldukça düşüyor. Böyle arızalı eksik hatalı bir sistemin satılması ne ilginç. İnsanlar teknolojiden anlamıyor diye kandırılıyor.

256 gb nedir abi? siz 1 tb ssd ile 1 tb hdd fiyatı karşılaştıracaksınız. Oda malsef en iyi ihtimalle 2.5 katı olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play