Hesaplar yanlış, evrenin sonu daha yakın

Bilim adamlarının hesapları tutmadı. Kıyamet hesaplanandan daha önce kopacak!

  • Ali Güngör
Evren sanılandan daha erken ölecek
Entropi dönüşüm demek, dönüşüm bitince hayat da bitiyor

Süper dev kara delikler, ısıl ölüm, entropi... Evren nasıl sona erecek dersiniz? Bunlardan entropi kavramını ele alalım. Entropi evrendeki dengesizliği belirtiyor, bu da hareket ve ısı yani yaşam potansiyeli demek oluyor. Zamanla dengeler oturdukça entropi tükeniyor ve evren ölümcül bir hareketsizliğe ulaşıyor. Moleküller hareket etmeyi durdurduğunda ısıl ölüm gerçekleşiyor. Enerji yok, hareket yok, büyük bir patlama hiç yok. Sessiz kıyamet!

Entropiyi hesaplayan bilim adamları bir yanlış yapmışlar. Evrendeki düzensizliğin değerini doğru belirleyememişler. Söz konusu evren olunca, anlaşılabilir bir hata.

İki üniversite araştırmacısının, Chas Egan ve Charles Lineweaver'ın yaptığı son analize göre galaksilerin merkezinde bulunan süper dev kara delikler, kozmik entropiye büyük bir etki yapıyor. Ve yaptıkları hesaplara göre evrendeki entropi seviyesi önceden hesaplanandan100 kez daha hızlıazalıyor. Araştırmacılar hala yeni hesaplamaların daha önce ön görülenden daha doğru olup olmadığını bilmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Daha yakın da ne zaman?

çekirdek etrafında dönen proton ve nötronların durması herşeyin durması anlamına gelir, evrenden farklı olarak başka bir konuya değinmek istiyorum, canlıyı oluşturan hücrelerin ve daha alt birim olan olan atom altı moleküllerin hareketinin durması demek insanda kan akışının olmaması kanı kullanacak olan organlarında durması kısaca herşeyin durması anlamına geliyor ancak maddeden üstün olarak tanımlanmış "insan ruhu" için böyle bir engellin geçerliliğinin bulunmaması gerekiyor. o an geldiğinde veya teknoloji ilerleyip yapay olarak gerçekleştirildiğinde "ruh" olayıda tescillenmiş olacak.
eğer biyolojik bir makine isek durdur çalıştır mantığı geçerli olacak
aksi halde zaten ne olacağı konusunu sizin hayal gücünüze bırakıyorum :) bu arada biraz önce araştırma yaptım son 50 yılda atomlar 0.0000000000000000000000000000001 oranında birbirlerinden uzaklaşmış :P (G3.TR)

Bilim adamlarına kalsaydı dünyanın yok olma zamanı!!!
Şimdiye çoktan yok olmuştur. Saçmalamasınlar...

önceden hesaplanan entropi seviyesini de yazsaydınız anlaşılır bir haber olacakmış.

Editörün notu:
Ne yazık ki net rakamlar açıklanmamış, ancak hesabın 100 kat yanlış olduğu ortaya çıkmış.

Kıyamet vakti gelse acaba microsoft ne yapar :)

"Araştırmacılar hala yeni hesaplamaların daha önce ön görülenden daha doğru olup olmadığını bilmiyor." Bu sonuca göre haberin bu başlık altında olması gerekirdi: http://www.chip.com.tr/konu/gercek-orada-bir-yerde-10-komplo-teorisi_15224.html

<"çekirdek etrafında dönen proton ve nötronların durması herşeyin durması anlamına gelir"...>
dostum sen edebiyat mezunusun sanırım, bence hiç karışma bu tartışmalara. nötron ve proton atomun çekirdeğinin kendisidir zaten, çekirdek etrafında dönenlere de elektron denir.
kıyamete gelince: birkaç yıl sonra kopacak. bunu bilmenin fiziksel bir yöntemi, hesabı yok, sadece metafizik kapasitesi gerekli. şarlatan çoğunluk dışındaki medyatik olmayan kahinlerden de bilgi alabilirsiniz.

Son araştırmalarıma göre kıyamet bilimadamlarının bu saçmalıklarına kopacak :D

bakın buraya yazıyorum. 3 vakte kadar kopar.

2012 mi yoksa :)))

çekirdek etrafında dönen proton ve nötronların durması herşeyin durması anlamına gelir

diyen arkadaş

Proton ve nötron çekirdek etrafında dönmez.

6.sınıfta öğretiyorlar bunu.

yanı sımdı kara delıkler dunyanın yonunu degıstırıcek uzaklastırıcak vs flnmı

Bu cok sacma, Peygamber efendimiz (s.a.v) kiyamet vaktini sormuslar, Peygamber efendimiz bunu ALLAH'tan baska kimsenin bilemeyecegini ve kiyamet gününün yalnizca ALLAH katinda oldugunu söylemistir.
Simdi bilim adamlari istedikleri kadar söylesinler, ama unutmasinlar ki kiyamet gününün sahibi yalnizca ALLAH'tir, Ancak o isterse kiyamet kopar.

Eve gidip biraz un, yağ, şeker makarna filan depolayın bari.

insanin kendi olumu kiyametidir zaten.100 200 500 1000 yil sonra kiyametin kopacagi kesin olsa sanki gorecek miyiz.o an yasayanlar dusunsun.

Din değil bilim geçerlidir.Bilim hurafeden önce gelir.Bilim bazı hesaplama ve tahminlerini hatalı yapmış olabilir, ama bu örnekte olduğu gibi düzeltecektir.

öl bebeğim.

Kıyamet yaklaştığı kıyamet alematleriyle anlaşılır ve bir çok alemet de gerçekleşti

kıyamet alametlerinin bir cogu gerceklesti. din bilime karsı degildir. hatta tam tersidir bu. dini hurafe gibi göstermeyin.

tabi canım bende ra

ne saçmalıyo bu adamlar anlamadım senın en güçlü donanımın sadece bu oranın %2sini gerçekleştirebiliyo ( sanal uygulama).Ayrıca dunyanın sonu gibi saçmalıklarla uğraşcaklarına karanlık enerjiyi tam anlamıyla çözsünler.Karadeliklerle uğraşsınlar.Aya üst kursunlar.Marsa insan indirsinler.Zaman tahminlerinden çok hızlı ilerliyo.Şunu da unutmasındar doğa insanı her zaman yener.

"kıyamet alametlerinin bir cogu gerceklesti. din bilime karsı degildir. hatta tam tersidir bu. dini hurafe gibi göstermeyin."

Keşke herkes sizin gibi düşünse.

bilmeyenler için söylüyorum entropi bir sistemin düzensizliğinin ölçüsüdür.misal suya atılan şeker erir ama tekrar küp şeker haline dönmez.entropi üretimi minimize edilirse işlemin verimi artar, kayıplar azalır. hiçbir eylem sıfır entropi üretemez.

zaman bizim için geriye gidiyor yani düzenlilikten düzensizliğe biz geriye doğru akan zamanın içinde düzen kazanıyoruz gelişmeler yapıyoruz ama evren düzensizliğe gidiyor.madde ve enerjinin düzenlisizliğe egilimi vardır.fizikçilerin dediklerine göre bazıları zamanda geriye doğru ilerlerken bazılarıda ileriye doğru gider ve bu 2 yönün ortası bingbang oldugu zamana yakın anlatmak istediğimi açıklayamadım galiba:xD

Termodinamiğin birinci yasası şudur: Evrendeki tüm madde ve enerjinin toplamı sabittir, yoktan var edilemez, varolan ise yok edilemez; özünü değiştirmez, ancak şekil değiştirir. Yani evrendeki enerji miktarı zamanın başlangıcında sabitlenmiş, zamanın sonuna, kıyamete kadar da sabit kalacaktır!

Termodinamiğin ikinci yasası entropi ise özetle '' yıpranma, bozulma, çürüme, değer kaybetme, fosilleşme ve kullanılamaz'' hale gelmekten bahseder.

Einstein'e göre entropi bilimin birincil yasasıdır. O kadar ki, yerçekimi ve kendi bulduğu görecelilik kuramından bile daha kalıcı ve anlamlı buluyor!.. Arthur Eddington ise entropinin '' tüm evrenin en üstün metafizik yasası '' olduğunu düşünüyor...

Entropi yasası der ki; madde ve enerjinin değişkenlikleri sadece bir yöne doğru ilerler; bu da üç şekilde gerçekleşir:

1. Düzenliden düzensize
2. Elde edilebilirliden elde edilemeze
3. Kullanılabilirliden kullanılamaza
...
'' ZAMAN DÜNYANIN DEĞERİNİ AZALTIR! ''...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play