HTML5'de diskinizi dolduran açık

Chrome ve Internet Explorer'ı etkileyen, Firefox'u ise pas geçen bu açık, bakın PC'nize ne yapıyor!

Sabit diskinizi doldurmaya izin veren HTML5 açığı

Chrome, Internet Explorer ve Opera'da bulunduğu iddia edilen bir HTML5 açığının kullanıcıların sabit diskini tamamen doldurmaya izin verdiği ortaya çıktı. Stanford'dan 22 yaşındaki bir web programcısının keşfettiği "açığın" daha sonradan Opera'yı etkilemediği anlaşıldı.

Feross Aboukhadijeh'in bu sayfada detaylarını açıkladığı ve bu sayfada işler halde tanıttığı (sayfada müzik çaldığını söyleyelim) durumdan Firefox da etkilenmiyor. Aboukhadijeh, HTML5'in daha önceki standartlara göre daha büyük çerezlere izin verdiğini, ancak standardın kullanılan depolama alanını kısıtlamaya yönelik tavsiyelerde bulunduğunu söylüyor. Dolayısıyla tarayıcıların hız sınırlarını aşmaya çalışan alt-alan adları veya "bağlı alan adları" kullanan web sitelerine dikkat etmesi gerekiyor.

Aboukhadijeh, tarayıcıların alan adlarına gerekli kısıtlamaları uyguladığını, ancak "bağlı alan adları"nı gerektiği gibi engelleyemediğini söylüyor. Aboukhadijeh'e göre "zekice kodlanmış web siteleri, ziyaretçilerinin sabit diskinde sınırsız alana sahip olabiliyor". Aboukhadijeh'in tanıtım web sitesi, geliştiricinin iddiasına göre Macbook Pro Retina'nın SSD sürücüsünde her 16 saniyede 1GB'lık yer kaplayabiliyor.

Büyük bir sorun gibi görünmese de, Aboukhadijeh'e göre sorunu gidermek üzere tarayıcı geliştiricilerinin bir araya gelmesi gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

wow Firefox etkilenmiyor ha iyi haber

@03 Mar 2013 19:07 Niye şaşırdınız ki?

@03 Mar 2013 20:39 Şaşırmak değil arkadaşın ki sevinmek. İkisi farklı şeyler. Kendinizi guru filan sanmayın sakın.

@04 Mar 2013 10:34 Guru sanmakla nasıl bağdaştırdın o bilemeyeceğim de evet sevinmiş olabilir ama bunda sevinilecek bir şey yok ki eğer şaşırmamış olsaydı bunun olağan, rutin bir olay olduğunun farkına varırdı. Siz hergün kullandığınız bilgisayarınıza zarar gelmediğini görünce her görüşünüzde mutlu oluyor musunz? Ben olmam, çünkü benim bilgisayarıma zarar gelmez, bu bir rutindir. Ancak başka birinin bilgisayarı sürekli arızalanıyordur, bir ay sıkıntısız kullanır, buna şaşırır ve sevinir. Buna bilgisayar yerine pilot kaleminiz diyin, fill olarak çalınmak kelimesini kullanın yine aynı sonuca varırsınız. İkisi farklı ama birbirini tamamlayıcı şeyler. Öyle internet var nasıl olsa anonimim, istediğim kişiye laf atarım tarzı düşünüp klavye kabadayılığı yapmakla da guru olunmuyor.

@06 Mar 2013 00:35 "Benim bilgisayarıma zarar gelmez" sizcede çok iddialı olmamış mı ? bir virüs bile keşfedilir olması için antivirüs çalışanlarının o dosyaların kullanıcı tarafından gönderilip detaylı araştırılmasından sonra ortaya çıkartabiliyorlar. Bilişim dünyası için çok iddialı olmak hiçbir zaman iyi değildir. Bu arada arkadaş'ın şaşırması yada sevinmesi bizi ilgilendiren bi olay değil, herkes hergün aynı şeylerle karşılaşmaz. İyi günler.

bu açığı dün bende fark ettim.opera da oldu.Bilinen bir forum sitesinde müzik olmadığı halde müzik sesi geliyor.çok ilginç.linkteki şarkıydı hatta :)

Operada belli bir yerden sonra depolama izini istedi reddettikten sonra da tekrar çalışmadı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir