IE 8: Virüslere karşı SmartScreen-Filter

Microsoft çıkacak olan yeni nesil tarayıcısının bazı yeni özelliklerini açıkladı. İşte detaylar...

IE 8: Virüslere karşı SmartScreen-Filter
IE8: Yeni tarayıcı için daha fazla güvenlik.

Microsoft bir sonraki nesil tarayıcısı hakkında bazı detayları açığa çıkardı. Öncelikli olarak Internet Explorer 8'in güvenliği üzerinde çalışılıyor. Kullanıcı gelecekte webden gelen zararlılara karşı daha iyi korunacak.

IE7'den tanıdığımız Phising-Filter (Kimlik Avı Filtresi) bu sürümde SmartScreen-Filter'e dönüşüyor. Artık bu filtre sadece hesap ve kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan sahte web sitelerine karşı uyarı vermekle kalmayacak, aynı zamanda bilgisayar virüsleri dağıtan internet sitelerini de bloke edecek. Bu iş için filtre sezgisel (heuristic) metotları kullanarak şüpheli web sitelerini belli bir kalıba göre tanımaya çalışıyor. Kalıba ek olarak Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı ve Live OneCare gibi ürünlerin baz aldığı bir veri tabanı da geliyor.

Diğer yeniliklerin arasında Cross-Site-Scripting'e karşı koruyacak olan XSS-Filter ve Domain Highlighting var. Son bahsedilen özellik sayesinde kişinin gerçekte hangi web sitesi içinde gezindiği ortaya çıkıyor ve tarayıcı eklentileri ile sisteme bulaşan zararlılara karşı daha iyi koruma sağlanıyor.

Internet Explorer 8'in ikinci beta sürümünün 8 Ağustosta çıkacağı duyuruldu, final sürümünün ise bu sene içinde çıkması bekleniyor.

Download: Internet Explorer 8 Beta 1 (Windows Vista)
Download: Internet Explorer 8 Beta 1 (Windows XP)

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bence microsoft ie üzerindeki yoğunluğunu azaltıp

çok daha ilgi çekici yenilikler oluşturmalı

tüm yeniliklerini windows 7 ye yoğunlaştırmamalı

inanilmaz kasiyo

int exp bilgisayarı çok zorluyor. çok takılıyor. ff ise daha rahat ve hızlı.

Firefoxdan başkası yalan..

daha beta kullanmayı düşünmüyorum ama cıkınca güzel bişe olacak belliki

inanın ie7 ram e daha az yükleniyor. isteyen flash ı bol bir siteyi açar. hem ff de hem ie de dener. ff zor gider bu şekil. eklentiden başka öne çıkan bir çekiciliği yok. safari ve opera canavar gibi büyüyor. şu an ikisi de hız olarak ilk 2 de. ie8 den bile ff ye göre daha çok umutluyum. ff kendin olmayı bilmeyen başkalarına endeksli bir program. tamamen ie üzerine çalışıyor. bilmem artık ömrü nereye kadar yeter.(ff karşıtı değilim. bende ff kullanıyorum fakat diğerlerine göre önceliği çok düşük)

Hiç güzel değil acayip uyuz önermem

Operadan başkası yalan..

ie de çok güzel özellikler kazandırılmış.

mesela visual studio kullanan bilir. debug modunda projeyi çalıştırma.

Eklediğinz değişkenlerin. tıklana n butonların olaylarını görüntülüyorsunuz.

Gelişmiş kaynağı göster modu hiçbir tarayıcıda yok.

yine virus ve zararlı siteleri güvenlik altına alma gibi uyarılar.

full sürüm çıkmadan bunları yapıyor.

Full çıktığında nasıl olur bakalım.

Birde emulator eklemişler. direk ie 8 yükleyip sitelerde gezerseniz site berbat görünüyor. IE7 emulator kipindse açtığınız zaman olay düzeliyor.

IE8'i hiç beğenmedim çok ağır çalışıyor ve yanıt vermiyor, bir sürü hatası var. işallah final sürümüde böyle olmaz. final sürümü çıkana kadar firefox 3kullanıcam

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir