İndirmek suç mu, değil mi?

Telif hakkı bulunan bir materyali sabit diske indirmek suç mu, değil mi? İşte cevabı!

  • Cem Şancı
İndirmek suç mu, değil mi?

İngiltere'de, Gazeteciler Cemiyeti ile Halkla İlişkiler Derneği arasındaki bir dava ilginç bir tartışmaya konu olunca, mesele üst mahkemeye taşındı ve ortaya çıkan sonuç, dünyada örnek temsil edecek bir durum oluşturdu.

Gazeteciler Cemiyeti, halka ilişkiler şirketlerinin müşterileri için medya takip şirketlerinden satın aldıkları haber kupürlerini online ortama koyarak müşterilerine internet ortamından göndermesini, telif hakları ihlali olarak değerlendirerek mahkemeye başvurdu. Zira, medya takip merkezi, hakkında arama yaptığı kişi veya kurum hakkındaki haberin çıktığı gazetedeki kupürü dijital hale getirip halkla ilişkiler şirketine gönderiyor, onlar da bu dijital imajı müşterisinin görebileceği şekilde, web ortamında saklıyordu. Ancak gazeteciler, bu işlemin, gazetelerinin yasa dışı olarak kopyalanması olduğunu dile getirerek dava açtılar.

Alt mahkeme, tartışmada önce gazetecileri haklı bulsa da üst mahkemeye taşınan dava, bir kullanıcının web'de sörf yaptığı sırada web sitesinden bilgisayarının ekranına ve sabit diskine , telifli materyali kopyalamasının yasa dışı kopyalama sayılıp sayılamayacağı tartışmasına dönüştü. Üst mahkeme, internet kullanıcılarının web sitelerinde dolaşırken, teknolojinin gereği olarak, bazı görsel ve yazılı eserlerin bilgisayarın hard diskine inmesi gerektiğini, aksi halde web'in çalışmayacağını göz önünde bulundurarak bunun bir "yasa dışı kopyalama" işlemi olmadığını vurguladı. Bu ilkeye dayanarak Gazeteciler Cemiyeti'nin iddiasını da reddeden üst mahkeme, halkla ilişkiler şirketlerinin suç işlemediğine karar verdi.

Bu kararın, dünyada çok tartışılan, "web'de gezinti sırasında bilgisayarın sabit diskine kopyalanan görsel ve yazılı materyaller yasa dışı kopya sayılır mı?" tartışmasında önemli bir referans noktası olması bekleniyor. Aynı durumun mizük ve film indirmeleri için de geçerli olması durumunda, işlerin bambaşka bir boyuta taşınacağı da kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu habere göre internetten indirdiğimiz mp3 ve filmleri "temporary internet files" klasöründe saklarsak suç işlememiş olacağız :)

Tarayıcılar Geçici internet dosyalarını gösterebilir. Bilgisayarında olmayan birşeyi gösteremez online hikayesi teknik olarak yok. Ekranda gördüğün herşey aslında senin diskinde olanlardır. Türkiyede birçok ülkede pazarlama amaçlı bu yanlış tanıtıldı. PHP, ASP ye giriş kitabı yazan ahmaklar interneti anlatınca tabiki herkes yanlış anlar. Doğrusu haberde olduğu gibi diskte olmayan görüntülenmez.

@09 Haz 2014 19:56 mahkeme kararı hatalı. senin bakış açında. bu noktada kim ahmak sen karar ver. o geçici internet dosyaları sayfanın gösterilmesinde zorunlu bir teknik husus olduğu için "DEĞİL", o sayfaların bir sonraki isteğinde daha "HIZLI" gelmesi için tasarlanmıştır. Sen zaten bu cache leme özelliğini tarayıcılarda kapatabiliyorsun. Gerekirse hepsinde hardcode olarak kapatılabilir de. Web sayfaları esas olarak bilgisayarın raminde bulunur. kalıcı değildir.

@10 Haz 2014 09:31 Bir Word dosyası sıkıştırılmış haldedir, düzenleme yapmak istediğinde dosya içini görebilmen için açılır ve diskte geçici bir alana yazar. HTML de böyledir. Önce pc ye yüklenir sonra görebilirsin. Sen yarım yamalak bilginle tutarsız kurmuşsun kafandakini, cache yönetimi vardır fakat konudan ilgisiz ve dediğin gibi de değil. Daha hızlı web erişsin diye cache tutmaz tarayıcılar. Baştan aşağı konu dışı cümle sarfetmişsin.

Kısaca =? Evet veya hayır deseniz daha iyi okumadım bile

Dava alakasız bir yere kaymış cidden. Davayı açanlar basılı metnin sanal ortama izinsiz aktarılmasına dava açmış. Davanın nasıl bu noktaya geldiğini anlamadım. Haber eksik olmuş gibi.

@09 Haz 2014 20:28 Şu şekilde olmuş, Domain altında bir alana yayın için bir dokuman koydun ise www alanında tüm telif haklarından feragat etmiş oluyorsun teknik olarak. Ağa bağlı herkes senin telif hakkını kendinde sandığın dosyayı görebilmesi için yüklemek zorunda. Yayıncılar, Yazılımcılar, Teknik hizmetler telifini nasıl korurum diye ortadan ikiye yarılıyor. Konu harika şekilde açıklamış. Mahkeme kararı ise teknik yönünü dahi ele almış. Kısaca süper. Sen internet te domain altına bir dosya koyarsan telif hakkını koruyamazsın. DRM vb ek koruma hizmeti kullanman gerekli. Gazeteler kopyalamayın yasak deme hakkı temelde yok. Yayınladıysan kopyalanabilir, çoğaltılabilir orada olma amacı zaten o.

"mizük" Ne Oluyor :)

Temporary Internet Files bugu bir zamanlar Youtube' da vardı ve kapatıldı

Kendileri yayınlayıp sonra da farkında olmadan indiren insanlara astronomik davalar açarak haksız kazançlar elde ediyorlar.

Amaaaan kısaca iPhone kullanın iş güç bitsin. O ne öyle "şunu indirirsen bu olur,onu indirirsen bu olur"??! Bunlarla uğraşana kadar adam akıllı bir telefon alın ne dert ne bela...

Sen de yorum yaz